امروز: ۱۹ آذر ۱۴۰۲

سفر به روستای زلزله زده باغان و دغدغه های مردم+گزارش تصویری

ElyasAhmadhoseiniگناوه آنلاین-الیاس احمدحسینی؛

روز پنج شنبه ۲۹/۱/۹۲ به همراه کمک های بازاریان گناوه سفری به مناطق زلزله زده، شنبه و روستاهای اطراف  داشتیم. در ابتدای ورود به منطقه در سه راهی ” ناصری” ایست و بازرسی یگان ویژه نیروی انتظامی و چادر پلیس راه مستقر شده بودند.خودروهایی که از سمت شنبه می آمدند مورد بازرسی قرار می گرفتند. گشت پلیس راه نیز، دوربین سرعت سنج را در فاصله ۲۰ متری همین محل در جاده اصلی مستقر کرده بود و با توجه به تابلوی فرعی به اصلی و تابلوی کاهش سرعت، تقریبا خودروهای بسیاری متوقف و در حال جریمه شدن بودند. از روستای چاهگاه که عبور می کنیم تابلو و بنرهای تبلیغاتی و تشکر از مقامات سیاسی- مذهبی استان بوشهر با ابعاد ۱۲ متری بر روی داربست های فلزی جلب توجه می کند. اولین بنر مشترکا به آیت الله حسینی بوشهری (خبرگان رهبری) وآیت الله صفایی بوشهری (امام جمعه بوشهر)، دومین بنر به مهندس حسنوند (استاندار) و سومین بنر به حجت السلام پور فاطمی(نماینده دشتی و تنگستان در مجلس) اختصاص داده شده بود. پس ازطی مسافتی به شهر شنبه می رسیم. نیروهای امداد و کمک رسانی در حال فعالیت هستند. ماشین های سنگین در حال جابجایی و جمع آوری آوارها ی تلنبار شده اند. مقصد ما روستای باغان است. پس از آن به روستای درویشی می رسیم. روستا کاملا خسارت دیده، چرا که به فاصله ۵۰۰ متری روستا، تلی از آوار توسط  ماشین های راه سازی از سطح روستا جمع آوری شده اند. از آنجا که می گذریم راهی پر پیچ و خم و باریکی که برای افراد ناآشنا،  بسیار خطرناک است  را طی می کنیم، به جای پل بر روی رودخانه های فصلی با شیب های تند، آن ها را مسطح و آسفالت کرده اند که می تواند باعث واژگونی وسایل نقلیه شود. بعد ها از اهالی محل شنیدیم که پس از آنکه پل ها در اثر سیلاب تخریب شده اند، آن ها را به این صورت در آورده اند که از تابلو و علایم هشداردهنده نیز خبری نیست. سپس به پل فلزی نسبتا بزرگی می رسیم که با ارتفاع زیاد بر روی رودخانه مند ساخته شده است. روستا نشینان خاطرات تلخی تا قبل از ساخت این پل نقل می کردند که با چه مشقت و سختی از رودخانه می گذشته اند و این پل تحولی اساسی در منطقه و زندگی آن ها بوجود آورده است. طول پل را که طی می کنیم شکاف عمیقی را که از دره به آسفالت و کوهستان متصل شده را بر اثر زلزله، می توان به وضوح مشاهده کرد.

 با ورود به روستای باغان به محل استقرار اکیپ کمک رسانی هلال احمر گناوه می رسیم. روستای باغان همانطور که از نامش پیدا است به جهت عبور “رودخانه شیرین” از کنارش دارای باغات نخل، لیمو و سایر مرکبات است که چهره ای زیبا و دلپذیری به منطقه داده است. روستای باغان از ۹ محله از هم جدا تشکیل شده است. ۱- بیدخون ۲- نودرار۳-چراب ۴- تل آخوره ۵- حیدرآباد ۶- خرس آباد(غرس ) ۷- قلعه کهنه ۸- قلعه سرخ ۹- چهارده معصوم. باغان دارای جمعیتی در حدود ۱۴۷۶ نفر و مجموع ۳۷۵ خانوار است. بنا به گفته خسرو ملایی معاون شورای اسلامی روستا، باغان قدمت ۲۰۰۰ ساله دارد. وی معتقد است سنگ نوشته ای مربوط به سال ۸۹ هجری قمری از روستا در دست است. دو امام زاده “بهرس” که از اجداد سادات محل است و “شاه ذکی الدین” یا ذکریا محل زیارت مردم روستا است. شغل و معیشت  مردم روستا وابسته به کشاورزی، باغداری و دامداری است.محصولات خرما و لیمو ترش به همراه گوجه فرنگی،خیار و هندوانه از عمده محصولاتی است که به شهرهای اطراف و خارج از استان صادرمی شود. روستا با توجه به پراکندگی و فاصله با همدیگر دارای سه مسجد است.همچنین دارای ۳ دبستان است که مجموعا ۲۳۰ دانش آموز مقطع ابتدایی دختر و پسر در آنها مشغول به تحصیل هستند. روستا یک مدرسه راهنمایی نیز دارد که شامل ۳۰ دانش آموز است. عضو شورای باغان می گوید: با یک شیفت کردن تمامی دانش آموزان در نوبت صبح، برای جدایی دختران و پسران یک “مدرسه استیجاری” هم تاسیس شد که از مسئولان می خواهیم که فکری برای آن بکنند. دانش آموزان مقطع دبیرستان نیز برای ادامه تحصیل به شهر خورموج می روند.  همچنین باغان ۱۰۰ نفر دانشجو  در رشته های مختلف تحصیلی دارد.

3 از وی میزان خسارات وارده  را می پرسیم که می گوید: بحمدالله کشته ای نداشتیم فقط چند نفر مجروح شده اند که در حال مداوا هستند. وی یادآور شد که بیشترین خسارات، مالی است که به ساختمان ها و وسایل زندگی مردم رسیده است. ملایی در پاسخ به کم بودن حجم خسارات نسبت به شهر شنبه گفت: سال ۸۰ زلزله تقریبا روستای باغان را با خاک یکسان کرد، به همین علت با پرداخت وام ۳ میلیون تومانی و تحت نظارت اداره مسکن و شهر سازی خانه های مقاوم در برابر زلزله ساخته شد، اگر چه اماکن کاملا تخریب  نشده اند اما خسارات جدی وارد شده است. علی زارعی از ساکنین روستا می گوید: سال ۸۱  به آنان وام ۳ میلیون تومانی پرداخت کرده اند که با توجه به وضعیت بد اشتغال  و کمی درآمد در منطقه تقریبا اکثریت دریافت کنندگان از بازپرداخت وام بازماندند. ملایی عضو شورا می گوید: حدود ۲۰۰ نفر این وام را برای ساخت مسکن دریافت کردند که در نهایت با عقب افتادن اقساط ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد و سرو کار خیلی ها به دادگاه و بعضا زندان  کشیده شد. وی به طور مثال از دهیار روستا نام می برد که به علت ضمانت وام، پایش به پاسگاه و دادگاه باز شد. وی از مسئولین خواست که با توجه به زلزله اخیر، واینکه چیزی از آن منازل سابق باقی نمانده و باید به فکر مسکن جدید بود، از طرف اهالی روستا، خواهان بخشش وام قبلی و دیرکرد و جریمه  آن توسط مسئولین ارشد استان و کشور شد. علی زارعی می گوید: والا من اسم وام را که می شنوم تنم می لرزد چرا که وام ۳ ملیونی هنوز بعد از ۱۰ سال پس لرزه هایش ادامه دارد.شما قضاوت کنید الان که این زلزله تنها دلخوشی  که خانه های ما  بود را از ما گرفته، با این همه گرانی، تورم و و بیکاری چه کسی جرات وام گرفتن را دارد.هادی ملایی دهیار روستای باغان می گوید: ما با مشکل اساسی دیگری نیز دست به گریبانیم چرا که اغلب وسایل زندگی از جمله کولر، یخچال و دیگر لوازم در این حادثه یا بکلی ازبین رفته اند و یا دچار آسیب جدی شده اند که هزینه ای سرسام آور برای روستاییان دارد و نیاز مبرم و اساسی در این فصل گرما به آن ها دارند. عده ای از اهالی روستا نگرانی و دغدغه دیگری داشتند.عبدالمالک آبدونی می گوید: شنیده شده است که منازل و اماکنی که تخریب کامل نشده اند وام کامل به آن ها تعلق نمی گیرد و تنها وام تعمیرات  به آن ها اختصاص داده می شود وی در ادامه می گوید: مگرکل وام چقدر است که بخواهند از آن کم کنند! اکثریت اهالی توقع دارند که وام بلاعوض به آنها داده شود چرا که استان بوشهر قطب انرژی کشور است و این حق آن هاست. از طرف دیگر شنیده شده وام بلاعوض ۵ میلیون تومانی که مصوب شده تنها به عده ای محدود پرداخت می شود.

 درکنارمسجد منزلی قرار دارد که در ظاهر آسیبی ندیده است اما در کنارش خانه ای قدیمی کاملا ویران شده است. ابوذر ملایی صاحب خانه می گوید: ظاهر منزل سالم است اما بیایید داخل، ببینید چه خبر است. در بدو ورود دیوارهای پارکینگ بیرون از منزل ویران شده است. داخل ساختمان با صحنه ای ناخوشایند روبرو می شویم. اسباب و اثاثیه منزل درهم ریخته است. سرامیک آشپزخانه ترکیده و بر کف ساختمان ریخته و ترک های کاملا محسوس در سقف و روی ستون ها به وضوح قابل مشاهده است. بیرون منزل هم معلوم است که کل ساختمان به جلو حرکت کرده است. ملایی که انگشتان یک دستش را در دوران سربازی از دست داده می گوید: سال ۸۹ وام ۱۰ میلیونی  با نظارت بنیاد مسکن گرفتم و با همه مشکلات، قرض و بدهکاری پس از ۳ سال آن را تازه به پایان رسانده بودم که این اتفاق افتاد. وی که دوماه از ازدواجش می گذرد با حسرت می گوید: ما برای کم کردن هزینه ها، مراسم عروسی نگرفتیم، تنها سفری به مشهد داشتیم. در حین گفتگو هستیم که زلزله ای نسبتا شدید تکه ای از بالکن را فرو می ریزد و همه بدو از محل دور می شویم.از وی درباره  کمک های مردمی و مسئولین می پرسم می گوید: واقعا کمک های اولیه خیلی خوب بود و ما از مسئولین و مردم بابت این همه کمک  تشکر و قدردانی می کنیم.اما با نگرانی درباره وعده های داده شده بابت وام و ساخت مسکن و کمک بلاعوض و تسهیلاتی که در سفر استانی رییس جمهور در آینده ای نزدیک گفته شده می گوید: والا ما دیگر از این وعده ها گوشمان پر است. نمی دانم چرا بعضی ها فکر می کنند ما چون که در روستاهای دور افتاده زندگی می کنیم، از تحولات مملکت خبر نداریم ! باور کنید ما تمامی خبرها را و اتفاقات ایران و جهان را نکته به نکته دنبال می کنیم. علی دشتی می گوید: ببینید از همین راهی که آمدید دو پل بر اثر بارندگی و سیلاب خراب شده که با همه تقاضا و درخواست ها هیچ کاری نشده و دیدید که چه وضعیت خطرناکی دارند، حتی هیچ علایم هشداردهنده ای نیز نصب نشده است. حالا می خواهند برای ما خانه بسازند باورش یه کم سخت است. از علی زارعی کشاورز می پرسم چه رابطه ای بین زلزله و گوجه ۵۰۰۰ تومانی وجود دارد با خنده می گوید “خالو داخلش خودمونو کشته و بیرونش مردمه” باور کن امسال اغلب کشاورزان ضرر کرده اند، چرا که آفتی پیدا شد و کل محصولات منطقه را ازبین برد. پرسیدم که جهاد و کشاورزی راه حلی نداشت گفت: تاکنون که اقدام موثری صورت نگرفته است و گفته شده،  فصل گرما آفت را که بصورت ” پشه”  است ازبین می برد. شایعاتی هم هست که این پشه را برای ازبین بردن آفتی دیگر ساخته اند که این بلا را به سرو روزگارمان در آورده است. حسین بهرسی از دیگر روستاییان می گوید تاکنون که ۱۰ روز از وقوع زلزله می گذرد تاکنون کسی برای تعیین میزان خسارت  نیامده است.  بنا به گفته یکی از مسئولین مستقر در آنجا در روزهای اولیه مامورینی به صورت ناشناس در محل حضور پیدا کرده بودند و خسارات را تخمینا گزارش کرده اند. ملایی عضو شورای اسلامی می گوید که مسئولیت ساخت و ساز و نظارت را به اداره بنیاد مسکن فارس واگذار کرده اند. ما بی صبرانه منتظریم با توجه به گرمی طاقت فرسای هوا و زندگی در چادر هر چه زودتر کارشان را شروع کنند.از دیگر مشکلات روستا، آب آشامیدنی سالم و بخصوص تهیه آرد و نان است که با خسارات کلی که به تنها نانوایی روستا وارد شده و در نتیجه تعطیلی آن مشکل جدی  و نگران کننده شده است.

حرف ها، بغض ها، ناگفته ها و آرزوهای بسیاری در دل روستا نشینان بود، از زلزله ویرانگر سال ۸۰، مدرسه اجاره ای، وام ۳ میلیونی، اقساط باقی مانده، جریمه، زندان، زندگی در چادر، گرمای طاقت فرسا، آفت، کمبود آب آشامیدنی سالم آرد و نان ، و ثبت ۳۵۰ پس لرزه توسط دستگاه زلزله نگاری در آن منطقه و گفته کارشناسان مربوطه که تا سه ماه آینده باید منتظر زلزله باشند. از همه مهم تر تحقق وعده های مسئولین است، که همه چشم ها و امیدها در این شرایط سخت و دشوار به آنها دوخته شده اگر چه باید صبر کرد و منتظر ماند تا گردوغبار و احساسات حاصل از زلزله بخوابد، سپس به قضاوت نشست.

1 2 4 5

پست های مرتبط

۰ نظر

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *