امروز: ۱۴ اسفند ۱۴۰۲

نابسامانی قیمت‌ها در بازار گناوه/ مردم به نبود نظارت کافی معترضند

گناوه آنلاین؛

بازار گناوه یکی از پررونق‌ترین بازارهای جنوب کشور است ولی تغییرات مکرر و به‌ویژه افزایش قیمت‌ها در بازار باعث سردرگمی مردم و مشتریان این بازار شده است که نظارت بیشتر بر این بازار می‌تواند باعث تثبیت و یا کاهش شیب افزایش قیمت‌ها شود.

بازار گناوه چند سالی گوی سبقت و رقابت را از دیگر بازارهای بنادر استان بوشهر و حتی جنوب کشور ربود و بر سر زبان‌ها افتاد و تا آنجایی پیش رفت که شهرهایی که کیلومترها از این بندر فاصله داشتند، برای برای سفر به بندر گناوه تور سیاحتی راه انداختند.
دلیل رونق گرفتن بازار گناوه، همسایگی و نزدیکی این بندر به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و وارد کردن اجناس خارجی به قیمت‌های مناسب بود که خیلی زود این بندر را به یکی از پررونق‌ترین بازارهای ایران تبدیل کرد.
کسب و کار و درآمدزایی در بندر نه چندان بزرگی چون گناوه که با خیل عظیم توریست در طول سال و به‌ویژه در ایام نوروز روبرو است، برای اهالی ساحل نشین این دیار چندان سخت نبود و تمامی مردمان آن در سنین مختلف به شکل‌های مختلفی مانند مغازه داری، دست فروشی، باربری و حتی آب فروشی از فرصت به‌دست آمده استفاده می‌کردند.
بازار گناوه تحت‌الشعاع تغییرات قیمت دلار و درهم
افزایش قیمت دلار و درهم به طور چشمگیری بازار گناوه را تحت‌الشعاع خود قرار داد و به نوعی این بازار پر رونق را از رمق انداخت و خیلی از کاسبان را خانه‌نشین کرد.
افزایش قیمت کالاهای وارداتی از کشورهای عربی مثل برنج، روغن، چای، شکر و انواع نوشیدنی‌ها به مانند اجناس داخلی قابل پیش‌بینی نیست و قیمت‌ها همچنان رو به افزایش است و این افزایش قیمت‌ها مردم را کلافه کرده است.

اغلب مردم به عدم نظارت و برخورد ادارات زیربط در مورد جلوگیری از به وجود آمدن قیمت‌های کاذب در خصوص اجناس داخلی که بدون هیچ دلیلی افزایش می‌یابند معترض هستند و خواهان برخورد هر چه سریع‌تر مسئولان با گران‌فروشان و عوامل آن هستند.
لزوم نظارت بیشتر مسئولان
علی محمدی شهروند گناوه‌ای در مورد هرج و مرج قیمت اجناس به مهر گفت: بازار گناوه هر روز در حال تغییر است. اجناس هیچ قیمت مشخص و ثابتی ندارند و هر روز قیمت‌ها رو به افزایش است و حتی اجناسی که قیمت کارخانه بر آنها حک شده است به قیمت روی آن فروخته نمی‌شود و گران‌تر به فروش می‌رسد و این گران فروشی‌ها به دلیل عدم نظارت بر بازار است.
خلیل بهمنیاری دیگر شهروند گناوه‌ای هم ابراز داشت: روغن مایع که چند روزی قطع شد و به قیمت چهار هزار تومان رسید و شاید خیلی از مغازه‌ها در این موقعیت روغن‌های خود را احتکار کرده باشند مانند وضعیت برنج در قبل از سال جدید و این فقط دو نمونه از هرج و مرج در بازار بود.
وی یادآور شد: این وظیفه اداره صنعت و معدن است که باید نظارت بیشتری بر بازار داشته باشد و نیروهای بیشتری را برای نظارت روانه بازار کنند تا کنترل بازار را به دست گیرند و در غیر این‌صورت معلوم نیست عاقبت این بازار چه خواهد شد.
میزان افزایش حقوق کارمندان جوابگوی تورم نیست
شهروند دیگر گناوه‌ای گفت: من کارمند دولت هستم که در سال جدید دولت ۲۵ درصد به حقوق و مزایای ما اضافه کرده است ولی این افزایش حقوق در مقابل این تورم اصلا جوابگو نیست.

وی افزود: هر روز قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند و خیلی از قیمت‌ها کاذب است ولی متاسفانه نهادی وجود ندارد که جلوی این گران فروشی‌ها را بگیرد و با آنها برخورد کند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: با این روند رشد قیمت‌ها ما چگونه می‌توانیم با این اندک حقوق زندگی بچرخانیم. ضمن اینکه اگر بنزین افزایش قیمت داشته باشد باید منتظر موجی دیگر از گران فروشی باشیم که با این گرانی یک فاجعه برای قشر کارمند و فقیر جامعه رخ خواهد داد.
هدفمندی یارانه‌ها عامل اصلی افزایش قیمت
محمد حسین داریونی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان گناوه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دلایل تورم و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در بازار گناوه دلایل مختلفی دارد. اجرای طرح هدفمندسازی و حذف یارانه‌ها اصلی‌ترین عامل افزایش قیمت اجناس است.
داریونی افزود: نوسانات شدید ارزی تاثیر به‌سزایی در افزایش قیمت کالاهای وارداتی به ویژه در شهرستانی مانند گناوه که بالغ بر ۸۰ درصد اجناس موجود در بازار آن وارداتی است، داشته است.
وی تصریح کرد: در خصوص افزایش سطح عمومی قیمت کالاهایی نظیر روغن و برنج ناشی از عدم تخصیص ارز مرجع به این گروه کالایی است و برای پایین آوردن قیمت این اجناس کاری از دست ما ساخته نیست.

داریونی یادآور شد: در بحث چگونگی نظارت بر بازار نیز بازرسان ما پس از این که در واحد صنفی حاضر شدند اقدام به تطبیق قیمت فروش کالا با فاکتور معتبر خریدار آن می‌کنند که اگر مغایرتی در این خصوص مشاهده شد، نسبت به تکمیل پرونده و ارسال به تعزیرات حکومتی اقدام می‌شود. البته باید یادآور شد که کالاها از نظر کیفی به درجات مختلفی تقسیم می‌شوند و طبعا کالای با کیفیت‌تر از قیمت بالاتری نیز برخوردار است.
وی در پایان خاطرنشان ساخت: مهمترین عاملی که به ما کمک می‌کند تا نظارت بهتری بر بازار داشته باشیم گزارشاتی است که توسط مردم و همشهریان عزیز چه بطور حضوری و چه غیرحضوری با تلفن ۱۲۴ به ما اعلام می‌کنند و هر چه مردم در این خصوص همکاری بهتری داشته باشند، قطعا به نظارت ما بر بازار کمک بیشتری خواهد کرد.
گزارش: اسماعیل کشتکار

پست های مرتبط

۰ نظر

  1. ناشناس

    اقای رئیس صنعت معدن گناوه نگفتند یکی از دلایل گرانی وبی سروسامانی بازار ماموران این اداره است که ما کم کاری این ناظران را به عینه دیدیم ومی بینیم.

    پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *