امروز: ۲۰ آذر ۱۴۰۲

گرامیداشت فردوسی در گناوه

گناوه آنلاین : همایش گرامیداشت حماسه‌سرای بزرگ ایران، فردوسی طوسی با حضور مسئولان و دانشجویان دانشگاه پیام نور مرکز گناوه به همت انجمن ادبی دانشگاه این دانشگاه در سالن مرکز فنی و حرفه ای گناوه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار مهر، فردوسی بی‌شک یگانه حماسه سرای بزرگ ایران و یکی از چند حماسه‌سرای بزرگ جهان است که هر ساله همایش‌های بسیاری در گوشه گوشه جهان برای گرامیداشت این ابر مرد ادبیات حماسی ایران و جهان برگزار می شود و کام تشنگان ادبیات حماسی ایران را با برگزاری چنین بزرگداشت‌هایی سیراب می کنند.
رئیس دانشگاه پیام نور مرکز گناوه ظهر پنجشنبه در این مراسم اظهار داشت: وقتی که تاریخ سرزمین کهن خود را ورق می زنیم، برگ های بسیار زرینی را در این تاریخ شاهدیم و می بینیم که حماسه‌هایی مانند حماسه هشت سال دفاع مقدس و حماسه دشت چالدران در آن روی داده است.

عباس خرم آبادی گفت: فردوسی از حماسه سرایان بزرگ جهان و بزرگترین حماسه سرای ایرانی است که حماسه‌ای جاودان را ساخته که امروز و هم نسل های آینده به ان افتخار خواهند کرد.
وی ادامه داد: می دانیم که با حمله اعراب به ایران و بیش از ۴۰۰ سال حکومت امویان و عباسیان بر ایران، ضرباتی بر پیکر فرهنگ و تمدن ایران زمین وارد شد و به ویژه این ضربات  بیشتر متوجه زبان شیرین فارسی بود که انها تلاش بسیار کردند تا این زبان را تحقیر کنند.
رئیس دانشگاه پیام نور مرکز گناوه اضافه کرد: در این هنگامه شخصی به مثابه فردوسی با تلاش شبانه روزی خود همت کرد و با آفرینش حماسه شاهنامه خود دوباره زبان، ادبیات و هویت ما را به ما برگرداند.

خرم‌آبادی گفت: ما امروز افتخار می‌کنیم که در هر جای این جهان که باشیم و حرفی از فردوسی به میان می‌آید، همه افتخار می‌کنند که ما از دیار فردوسی هستیم و بخشی از هویت ما فردوسی است که تلاش کرد و زبان و ادبیات فارسی را زنده نگه داشت.
وی متذکر شد: وظیفه‌ای که امروز برعهده ما در انتقال این فرهنگ و حفظ هویت است، این است که ما هم امروز به عنوان نهاد اموزش عالی با پاسداشت این چنین مناسبت‌هایی در انتقال این فرهنگ و حماسه هایی ایجاد شده به نسل‌های بعد وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهیم.
رئیس دانشگاه پیام نور مرکز گناوه در پایان گفت: دانشگاه پیام نور مرکز گناوه افتخار دارد که هر ساله در مناسبت‌های مختلف با زحمات بسیار انجمن‌های علمی و ادبی دانشگاه این رسالت را عهده دار بوده است و همایش های بزرگی را دراین راستا برگزار کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان نیز در این همایش خطاب به دانشجویان اظهار داشت: باید به این نکته فکر کنیم که چرا می‌گوییم فردوسی سند هویت و شناسنامه ما و شاهنامه او برگه هویت، تاریخ، فرهنگ و پیشینه این مرز و بوم است.
دکتر حسن اکبری بیرق گفت: امروز شاید دوران حماسه سرایی و فردوسی وار سخن گفتن گذشته باشد، ولی در آن دوره ای که فردوسی می زیست، ضرورت‌های تاریخی وجود داشت که اگر فردوسی این کار را نمی کرد، شاید یکبار برای همیشه فرهنگ و تمدن اصیل ایرانی به ورطه فراموشی سپرده می‌شد.
وی ابراز داشت: اعراب در صدر اسلام به هر جایی پا می‌گذاشتند، زبان، فرهنگ و تمدن انها را عوض کردند و این در حالی بود که در مصر، الجزایر، تونس، سودان و عراق در ان زمان به عربی صحبت نمی‌شد و زبان خاص خود را داشتند و امروز ما می بینیم که به عربی صبحت می کنند.

اکبری بیرق ادامه داد: آنها عرب نبودند ولی امروز خود را عرب می‌دانند؛ ولی در ایران با اینکه اعراب وارد ایران شدند و اسلام و تشیع، دین و مذهب رسمی و حتی مهمترین کتاب‌های فلسفی، کلامی و علمی ما به عربی نوشته شد، این اتفاق رخ نداد و هرگز زبان گفتگو روزانه ما برعکس ساکنان عراق، شام و شمال آفریقا عربی نشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان در پایان گفت: این را باید بدانیم که چرا با وجود اینکه اسلام نفوذ بسیاری در ایران داشت و شاید خالص ترین مسلمانان همین ایرانی‌ها بودند و خدمات بسیار زیادی به فرهنگ و تمدن اسلامی کردند، اما هرگز به عربی سخن نگفته و هرگز فرهنگ ایرانی‌ها عربی زده نشد؛ یکی از دلایل اصلی آن شخصی به نا ابوالقاسم فردوسی است که در دوره او چالش‌های فرهنگی و اجتماعی بسیار زیادی وجود داشت.
در این مراسم گوشه‌ای از شاهنامه فردوسی توسط یکی از دانش آموزان گناوه‌ای به شکل نقالی اجرا شد و ازمقام علمی استاد اکبری بیرق و چند تن از اعضای انجمن ادبی و اساتید دانشگاه که در برگزاری این همایش نقشی ایفا کردند، تقدیر به عمل آمد.
گزارش: حسین غلامی

پست های مرتبط

۰ نظر

 1. خلف

  کاش آقای خرم آبادی این ضربات بر پیکر فرهنگ و تمدن ایران توسط اعراب مسلمان رو بیشتر توضیح می دادند و همچنین یه نمونه تحقیر زبان فارسی توسط اعراب مسلمان رو اگه ذکر میکردند خیلی خوب بود

  پاسخ
  1. مهدی

   کاش ایشون بیشتر توضیح میدادن ولی حالا که اون جلسه تموم شده شما میتونی به کتاب دوقرن سکوت دکتر عبدالحسین زرین کوب مراجعه کنی! اونجا مفصل توضیح داده!

   پاسخ
 2. داش محمد

  روز پنج شنبه ۲/۳/۹۲ حتما به وبلاگ شبچه سر بزنید تا از نظرات و پیشنهادات و انتقادات شما بهره ببریم ..
  با تشکر مدیر وبلاگ شبچه

  پاسخ
 3. خلف

  اتفاقا کتاب دوقرن سکوت رو کامل خوندم؛
  یادم نمیاد تو دوقرن سکوت در مورد تحقیر زبان فارسی صحبت کرده باشن!

  پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *