امروز: ۰۸ مهر ۱۴۰۲

انتخابات شورای گناوه و چند نکته

گناوه آنلاین، الیاس احمد حسینی: روز پنج شنبه ۱۵/۳/۹۲ تبلیغات انتخابات شوراهای شهر و روستا با نصب بنر و بیلبوردهای تبلیغاتی  در سطح شهر گناوه  رسما آغاز شد. رقابت چهارمین دوره انتخابات شورا ها در حالی به مرحله پایانی خود نزدیک می شود که در این دوره، از مرحله ثبت نام تا اعلام رسمی  نامزدها، اخبار و شایعات گوناگونی به گوش می رسید. بنابر خبرهای منتشر شده از طرف مسئولین اجرایی در ابتدا ۵۹،۵۸ در نهایت ۵۷ نفر ثبت نام  شده اعلام شد  که پس از بررسی های هیات اجرایی و استعلام از مراجع چهارگانه، ۴ نفر از این افراد رد صلاحیت شدند. همچنین پس از بررسی مجدد توسط هیات نظارت ۲ نفر دیگر به لیست ردصلاحیت شدگان افزوده شدند.  “عدم التزام عملی به ولایت فقیه و اسلام”  فصل مشترک همه  رد صلاحیت شدگان بود اگر چه محکومیت های قضایی و عضویت در شهرداری نیز از دیگر دلایل اعلام شد. اما در پایان اعتراضات به رای هیات اجرایی و نظارت شهرستان گناوه، هیات نظارت استان یک نفر را مورد تایید قرار داد.

در این دوره از انتخابات بر خلاف دوره های گذشته فرمانداری با اعمال نفوذ در هیات اجرایی و ملزم نمودن آنان در اجرای مصوبه وزارت  کشور مبنی بر عدم مداخله در تایید یا رد کاندیداها بر اساس نظرات شخصی و تحقیقات محلی، بنابر گفته یکی از اعضا، هیات اجرایی عملا منفعل و از کار انداخته شد  تا جایی که در اولین جلسه بحث و جدل ها به قهر و خارج شدن از جلسه منجر شد. قبل از اعلام رسمی رد صلاحیت شدگان، مقامات مسئول با دعوت از یکی از داوطلبین،از وی خواسته شده بود که قبل از اعلام رسمی انصراف خود را رسما اعلام نماید که با مخالفت شدید وی مواجه می شوند. همچنین یکی دیگر از رد صلاحیت شدگان که از حلقه یاران احمدی نژاد در شهرستان گناوه بود و در دوره گذشته انتخابات شورا ها از افراد موثرهیات نظارت بود و با اعمال نفوذ، تعداد بسیاری از دواطلبین را رد صلاحیت نموده بود،ازموارد شگفتی این دوره بود. خبرهای شنیده شده  از علت رد صلاحیت وی حکایت از رقابت درون گروهی برای تصاحب پست های مدیریتی طی ۸ سال دولت احمدی نزاد  در شهرستان گناوه داشته است، اگر چه وی توانست در نهایت با جمع آوری امضا، طومار و تاییدیه از افراد ذی نفوذ، هیات های مذهبی و ارگان های گوناگون صلاحیت خود را تایید کند. رضا دهقانی فرهنگی و شاعر  طی شکایت های متعددی که به هیات نظارت استان و کشور نمود اما در آخر نتوانست راه بجایی ببرد. وی که به اتهام عدم التزام عملی به ولایت فقیه و اسلام و همچنین عضویت در احزاب و گروههای غیر قانونی صلاحیتش رد شده بود پس از شکایت به هیات نظارت استان از آنجا دعوت به مصاحبه شد و پس از چند روز رای بر تایید نظر هیات اجرایی شهرستان داده شد و عملا از گردونه رقابت ها حذف شد.

با مشخص شدن لیست نهایی کاندیداها ی شورا چندین جلسه توجیهی از طرف فرمانداری با آنان برگزار گردید که نکات قابل تاملی در آن بیان شد. ضرغام مردانی، معاونت سیاسی امنیتی فرماندار گناوه با یادآوری و هشدار به داوطلبین از آنان خواست که به نقد و بررسی عملکرد دولت و برنامه های آن نپردازند و از استناد به آمارها و تحلیل های رسانه های گوناگون و بعضا مغرض و بیگانه جدا خودداری کنند. از طرف دیگر به کاندیداها اجازه راه اندازی ستاد های انتخاباتی در میدان مرکزی شهر در کنار ستاد کاندیداهای ریاست جمهوری داده نشده است. بنابر گفته اکبر خرم آبادی داوطلب چهارمین انتخابات شورای اسلامی شهر گناوه، وی دلیل ارایه شده از طرف فرمانداری را مصوبه شورای تامین شهرستان عنوان کرده است. با همه این رویدادها، روز پنج شنبه ۱۵ خردادماه اولین روز از تبلیغات انتخابات شورا ها در نقاط مختلف شهر آغاز شده است. انتظار می رود ورود ۵۰ نفر از داوطلبین شوراها و حامیانشان شور و نشاطی به  فضای انتخابات بیفزایند و سردی فضای موجود را به نحو قابل نوجهی تحت تاثیر قرار بدهند.

پست های مرتبط

۰ نظر

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *