امروز: ۰۸ مهر ۱۴۰۲

مدیرکل آژانس انرژی اتمی: از علت تعطیلی نیروگاه بوشهر بی خبریم

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید: کارشناسان آژانس از نیروگاه اتمی بوشهر بازدید کرده و وضعیت ایمنی آن را مورد بازرسی قرار دادند. نیروگاه بوشهر اکنون در حال تعطیلی قرار دارد، ولی ما هیچ اطلاعات و توضیحاتی درباره علت تعطیلی آن در دست نداریم.

اتمی
خلیج فارس: یوکیا آمانو گفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاعی درباره علت تعطیلی کار نیروگاه اتمی بوشهر در ایران ندارد.
به گزارش «خلیج فارس» به نقل از ایسنا؛ خبرگزاری رسمی روسیه (نووستی) به نقل ازیوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گزارش داد: کارشناسان آژانس از نیروگاه اتمی بوشهر در ایران بازدید کرده و وضعیت ایمنی آن را مورد بازرسی قرار دادند. نیروگاه بوشهر اکنون در حال تعطیلی قرار دارد ولی ما هیچ اطلاعات و توضیحاتی در باره علت تعطیلی آن در دست نداریم.
مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به این که دولت ایران مسوول ایمنی نیروگاه بوشهر است، افزود: ایران باید اطلاعات و توضیحاتی در مورد علت متوقف شدن فعالیت این نیروگاه ارایه دهد.
سخنان آمانو در حالی بیان می‌شود که سرگئی کرینکو، رییس شرکت “روس اتم” (پیمانکار نیروگاه بوشهر) اخیرا گفته است که این نیروگاه می‌تواند در آینده بسیار نزدیک راه‌اندازی شود.
رادیو صدای روسیه به نقل از کرینکو گزارش داد: من هرگز تاریخ معینی را بیان نمی‌کنم زیرا همیشه گفته‌ام که امنیت مطلق اولویت اصلی ماست. بالاخص این که نیروگاه از طرف ایران بازرسی می‌شود. ما به این واقعیت که بوشهر اولین نیروگاه اتمی ایران است با تفاهم کامل برخورد می‌کنیم.
مجتمع دولتی «روس اتم» در اواسط آوریل اعلام کرده بود فعالیت مربوط به به‌کار گرفتن نیروگاه در تولید برق برای کشور در مرحله نهایی قرار دارد.
از کرینکو سوال شد آیا نیروگاه می‌تواند در فصل تابستان راه‌اندازی شود و او گفت که امیدوار است این امور «خیلی زودتر از آن انجام گیرد.»
وی هم‌چنین گفت روس اتم هم‌چنان به شرکت در پروژه‌های ساخت نیروگاه اتمی در خارج علاقمند است.
بنا بر این گزارش، ساخت نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۱۹۷۴ میلادی توسط شرکت آلمانی “زیمنس” آغاز شد اما در پی وقوع انقلاب اسلامی در ایران نیمه تمام باقی ماند. قرارداد تکمیل ساخت واحد اول نیروگاه اتمی در بوشهر توسط روسیه، ژانویه ۱۹۹۵ در تهران امضا شد. روسیه همچنین موظف شد که یک رآکتور آبی-آبی “و.و.اِ.ار-۱۰۰۰” و سوخت هسته‌یی برای آن را به ایران عرضه کرده و متخصصین ایرانی را آموزش دهد.
در ماه فوریه سال ۲۰۱۳ گزارش‌هایی در باره تعطیلی نیروگاه اتمی بوشهر در بعضی رسانه ها منتشر شد اما ایران اعلام کرده این نیروگاه مراحل آزمایشی را طی می کند و قطع و وصل آن به شبکه به دلیل مسائل فنی طبیعی است.
آمانو همچنین روز دوشنبه در برابر اعضای شورای حکام در نطق آغازین خود گفت که «آژانس به راستی‌آزمایی منحرف نشدن مواد هسته‌یی اعلام شده توسط ایران تحت توافق‌نامه‌ پادمان ادامه می‌دهد» و ادعا کرد که با این حال « ایران همکاری لازم را برای این‌که ما بتوانیم درباره‌ فقدان مواد و فعالیت‌های هسته‌یی اعلام نشده ابراز اطمینان کنیم ارایه نمی‌کند. به همین دلیل آژانس نمی‌تواند نتیجه بگیرد که همه مواد هسته‌یی در ایران ماهیت صلح‌آمیز دارند.»

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *