امروز: ۲۰ آذر ۱۴۰۲

سفری با مربیان فوتبال استان در لیگ های کشوری

یاران سبز : فوتبال استان که سالها نظم خوبی را تجربه کرده بود بالاخره در نقطه ای قابل توجه خیمه و خرگاه خود را به پا کرد. با نگاهی هر چند گذرا به گروه های سنی درخواهیم یافت فوتبال استان پنانسیل و استعداد لازم جهت حضور تیمی کاملا بومی در رده سنی بزرگسالان را در لیگ برتر کشور دارد ، همان روندی که ایرانجوان بوشهر با تکیه بر دانش مربیان بومی تا حدودی آن را پیمود .

حرکت پایه ای

فوتبال استان در رده سنی نونهالان با تیمهای استقلال بوشهر و پیروزی برازجان لیگ برتری است ، پشتوانه بسیار خوبی که می تواند نوجوانان شاهین را در لیگ برتر نوجوانان به خوبی تقویت کند . حضور نوجوانان شاهین در لیگ برتر تکیه گاهی امیدوارانه برای دو تیم قدرتمند شاهین و ایرانجوان بوشهر در لیگ دسته اول جوانان کشور است . این دو تیم می دانند در گروه سنی جوانان از بازیکنانی استفاده خواهند کرد که تجربه لیگهای کشوری در رده های سنی نونهالان و نوجوانان را در سطح اول فوتبال کشور تجربه کرده اند . این دو تیم و دیگر استعدادهای فوتبال استان می توانند گروه سنی امیدهای ایرانجوان و توحید بوشهر در لیگ امیدها را تقویت کنند لیگی که در یک قدمی لیگهای بزرگسالان کشوری قرار دارد.

فرایند این رشد منطقی باعث خواهد شد تا جایگاه ایرانجوان بوشهر در لیگ دسته اول کشور ، پرسپولیس گناوه ، گاز جم و کارگر بنه گز در لیگ دسته دوم کشور و ایرانجوان خورموج در لیگ دسته سوم کشور با بازیکنان بومی مستحکم شود .

نحوه آموزش

نحوه آموزش گروه های سنی و روند رشد بازیکنان سئوالی است که ذهن خیلی ها را به خود مشغول کرده است  .آیا نونهالان استقلال بوشهر و پیروزی برازجان در لیگ برتر کشور دارای کادر فنی مجرب ، باتجربه ، استعدادیاب و آموزش دهند هستند .آیا این بازیکنان رشد فنی تکنیکی و تاکتیکی لازم در بهترین شرایط یادگیری را دارا می باشند یا صرفا حضور این تیمها در لیگ برتر برای مطرح کردن نامها می باشد . این دو تیم نقش فولاد خوزستان در رده های پایه را برای فوتبال استان ایفا می کنند نقشی که آرزوهای فوتبال استان در پس آن قایم است.

چرا فوتبال استان در مسیر صعودی خود ریزش فراوانی دارد ، در واقع ریزشی که خارج از اصول فوتبالی است ، بی شک نوع آموزش در این ریزش نقش بسزایی دارد که باید در فوتبال استان غلط گیری شود. با توجه به حضور استقلال بوشهر و پیروزی برازجان در فوتبال نونهالان کشور گروه های سنی بالاتر که در لیگ های کشور هستند نباید دغدغه کمبود بازیکن را داشته باشند ولی این نگرانی ها در بیشتر مواقع چهره ای واقع ای به خود گرفته و می گیرد.

در گروه سنی نوجوانان هم بیشتر دلواپسیها به نوع آموزش برمی گردد و البته بعضی نگاه های سنتی هم مزیر بر علت این عقب افتادگی است ؛ شاهین در لیگ برتر نوجوانان کشور حضور دارد ولی همچنان متعصبین شاهین و ایرانجوان حاضر به همکاری نیستند همان اشکالی که در رده های سنی جوانان و بزرگسالان دیده می شود البته این عدم همکاری در دیگر مناطق استان هم وجود دارد و جوانان بسیاری را از مسیر پیشرفت خارج کرده است . آیا این عدم همکاری در فوتبال خوزستان برای کمک به  فولاد خوزستان هم دیده می شود ، بی شک جواب منفی است ؛ اگر میبینیم فولاد خوزستان بر بام فوتبال ایران قرار می گیرد باید مطالعه دقیقی صورت گیرد تا اشکالات فوتبال استان دیده شود . نیاز است که هم تئورسین های فوتبال استان و هم مربیان جوان و باتجربه استان در فضای آموزشی فولاد خوزستان قرار گیرند و آنگاه فوتبال پر از استعداد استان را رهنمون شوند.

کارنامه مربیان

مهمترین عامل در شکل گیری و کشف استعداد های فوتبالی به نگاه مربیان پایه برمی گردد مربیانی که جایگاه فوتبال استان را در کشور تعیین خواهند کرد ، آنها کشف می کنند ، آموزش می دهند و آینده را می سازند ، آنها نیازی به خودستایی و یا نقد ندارند ، کارنامه آنها در جریان است و قدرت فوتبال استان چه ضعیف و بدون تاکتیک و چه پرقدرت و هماهنگ ثمره عملکرد آنها می باشد . میدانم با این سئوالها خنجرهای بسیاری از نیام بیرون خواهند آمد اما زخمی که بر پیکره فوتبال استان بدون مرحم باقی مانده است وادارم می کند تا این سئوالها را بپرسم ، آیا کارنامه مربیان گروه های سنی فوتبال استان در لیگ های کشوری را بررسی کرده ایم ؟ آیا مربیان پایه ما توان آموزش لازم در سطح اول فوتبال کشور را دارا می باشند؟

فوتبال ما با مربیانمان به کجا سفر می کند ، فوتبالیستهای نونهال استان که فردا جوانان برومند استان خواهند شد در اولین گام فوتبالی خود در نونهالان چه می آموزند ،  آیا  مجتبی شجاعیان و رضا بارگاهی مربیان  استقلال بوشهر در گروه سنی نونهالان شجاعت ، تاکتیک ، تکنیک و فوتبال را در هم می آمیزند و گام نخست را فنی و قدرتمند برمی دارند ؟ آیا جمالی سرمربی نوجوانان شاهین سیمای زیبای فوتبال را به استان هدیه خواهد داد و آیا شاگران این مربی از نظر تاکتیکی در سطح اول فوتبال کشور قرار خواهند گرفت  ؟ آیا امید بورکی در پیروزی برازجان قادر خواهد بود استعدادهای دشتستان را در سطح اول فوتبال کشور آموزش دهد و برازجان را جانی دوباره در فوتبال ببخشد ؟ یادمان باشد ثمره کاردانی این افراد باید فرداها در لیگ دسته اول فوتبال کشور و یا لیگ برتر در اختیار ایرانجوان بوشهر و یا هر تیمی که بتواند مسیر موفقیت را طی کند قرار گیرد.امید-بورکیجمالیرضا-بارگاهی عادل-بلام-زاده

مسعود.احمدیسفری-به-آغوش.دلگرم.غریبیفاضل-کبگانیانآیا مسعود احمدی و عادل بلام زاده دسترنج افرادی مانند شجاعیان ، بارگاهی ، لیراوی و جمالی را تکمیل تر خواهند کرد یا اینکه دلخوش به صعود و یا ماندن در لیگ همه موارد تاکتیکی را فراموش خواهند کرد ، آیا فاضل کبگانیان سرمربی ایرانجوان بوشهر و رضا غریبی سرمربی توحید بوشهر در گروه سنی امیدها  قادر خواهند بود آخرین ایستگاه گروه های سنی را تکمیل و با پرونده ای درخشان به لیگ های مختلف بزرگسالان ارجاع دهند ؟ آیا غلامرضا دلگرم ، سعید مفتخر ، نادر جعفری منفرد ، مسعود پالیزان و بهنام ابولی قادر خواهند بود این استعدادها را در تفکرات تاکتیکی خود جای دهند و یا همچنان باید دست نیاز خود را به جامانده های فولاد خوزستان دراز کنیم.

اگر می خواهیم مهدی طارمی را در بوشهر حفظ کنیم و یا دیگر استعدادهای لیگ برتری استان را به استان برگردانیم باید فکری نو اندیشیم و پرونده ی تازه ای از فوتبال را باز کنیم و تیمی را با پشتوانه فکری و بازیکنی به لیگ برتر بفرستیم که ماحصل فوتبال پایه استان باشد و مدیرانی را در راس قرار دهیم که در روزهای پایانی فصل فوتبالی بر طبل ناامیدی نکوبند .

در آخر

آیا همچنان به این فکر هستیم که دست به دامان مربیانی شویم که چند بازیکن را به عنوان برگ برنده در دست دارند و تیمدارها را ترغیب به بستن قراردادهایی با چشمان بسته می کنند ؟

پست های مرتبط

۰ نظر

 1. دشتی خورموج

  ایرانجوان خورموج لیگ دسته دوم کشور است نه لیگ سه
  آقای خبرنگار تو خودت هم به روز نیستی هفته گذشته ایرانجوان خورموج صعود کرد به لیگ دو ! ای بی خبر منتقد

  پاسخ
  1. مرتضی خضری

   سلام برادر دشتی خورموج
   بی خبر نیستیم و تبریک هم میگوییم اما در فوتبال بی درو پیکر ما همه چیز امکان پذیر است ، ممکن است با یک اعتراض و یا یک اعتراف جدول بهم بخورد البته ایرانجوان خورموج عاری از هر گونه ایراد اخلاقی است ؛پس لطفا کمی تحمل بفرمایید تا نماینده محبوب خورموج در لیگ دو پا به توپ بشود آنگاه می نویسیم ایرانجوان لیگ دومی

   پاسخ
  1. آقای خاص

   چی میگی شما؟
   اشتباه چاپی بودا
   نوجوانان در کشور اصلا لیگ یک نداره !
   بعدشم
   اگه بخوایم راستشو بگیم
   همین بچه های نوجوانان شاهین ، قبلا رده نونهالان اوردن لیگ برتر که الان استقلال و پیروزی برازجان پشتشون اومدن !
   یکی امثال محمد محبی و رضا غلامی و خروجی ها این کارا رو کردن !
   کاملا هم حرف نویسنده درسته که میگه پشت رده نوجوانان رده خوبی نیس
   چون دارن اماده خوری میکنن !

   پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *