امروز: ۳۱ شهریور ۱۴۰۲

سنگ صبور گناوه کجاست+تصویر

یاران سبز : عبدالکریم نیسنی از جمله افرادی است که همیشه دلش در گرو شهری است بنام گناوه و هر از چند گاهی هشداری می دهد از آنچه داشتیم و حالا نداریم ، نیسنی چندین بار از بی بی مریم نوشته است از سنگ های گرانبهای این بی بی که حالا اثر از آن نیست ، سنگهایی که روزی انگشتان زایران را نوازش می داد حالا جای خود را به سیمانی سخت داده است ، سیمانی که سرانگشتان بانوان را می خراشد همان گونه که دلهای در گرو حفظ آثار باستانی را می خراشد.

یکی از داشته های بسیار گرانبهای گناوه که به شکلی عجیب و باور نکردنی غریب افتاده است مقبره ای است بنام بی بی مریم یا بی بی مره که تا دلت بخواهد به آن ظلم روا داشته اند . نه خیابانی ، نه کوچه ای ، نه میدانی و حتی راه رسیدن به مقبره هم بسیار سخت است و خیلی ها از آن بی اطلاعند ، چه کسانی خواسته اند تا این بی اطلاعی چنین گستره شود و هیچ نامی از آن در شهر شنیده نشود .

سنگ مزار بی بی مره یا مریم گناوه که سنگ صبور خیلی ها بود به کجا سفر کرده است.عبدالکریم-نیسنی

نیسنی می گوید : پنج سال پیش سنگ تاریخی مربوط به قرن هفتم هجری که منقوش به خط کوفی بود شبانه از زیارتگاه بی بی مریم گناوه مورد سرقت قرار گرفت و تا کنون رد پایی و دریافتی از آن به دست نیامده  یا اصلا کسی برای بازگرداندنش به دنبال ردپایی نرفته است. با گفتگو با خدام این بی بی گناوه ای ، معلوم شد عده ای به نام بازدید کننده وارد زیارتگاه شده و بعد از آن آثاری از سنگ مشاهده نشد.

البته این بازدید همزمان با دیدار عده ای به نام دانشجو رشته باستان شناسی از استان فارس که مستقیما به دنبال چنین جایی بوده اند.ناگفته نماند که در اواخر سالهای چهل دکتر اقتداری پژوشگر و نویسنده ساکن تهران با بازدید از آثار باستانی تاریخی گناوه و همچنین بی بی مره یا بی بی مریم در شمال کوی باباعلیشاه یکی از سنگهای تاریخی آن را از محل جدا و به تهران منتقل که تا کنون اثری از آن به دست نیامده و سنگ به گناوه سفر نکرده است و خود ایشان اظهار می دارد این سنگ برای تاریخ ساکنین گناوه قابل توجه بوده است.

متاسفانه مسئولین وقت با وجود قرار گرفتن در خبر سرقت سنگ دوم و بزرگتر مقبره بی بی مریم خبرگزاریها و رسانه های محلی در جهت پیگیری موضوع و تجسس این آثار گرانبهای تاریخ شهر گناوه نه میراث فرهنگی و نه فرمانداری اقدامی به عمل نیاورده اند .

برای پیدا شدن سنگ قرن هفتم هجری بی بی مره گناوه لااقل شهردار و شورا و فرمانداری برای یکبار هم که شده از این مرقد که مورد احترام بانوان به ویژه در روزهای پنج شنبه است بازدیدی بعمل آورند و جای آن را حداقل به کسانی که هنوز بلد نیستند نشان دهند .با وجود تکرار نام و مرقد این بی بی در کلیه کتابهای تاریخی و معرفی در بروشورهای شهر هنوز خیلی ها از مکان و جایگاه او بی اطلاع هستند.

بی-مریم بی-مریم-قدیمی

پست های مرتبط

۰ نظر

 1. دره گپ

  حتما یه دیوونه انداخته تو چاه حالا یک عاقل هم پیدا نمیشه که بتونه درش بیاره
  (گناوه کلا ۱۰۰ نفر عاقل نداره به همین دلیل در ضرب المثل فوق دخل و تصرف کردیم و صد نفر عاقل رو به یک نفر کاهش دادیم.)

  پاسخ
 2. غلامرضا کرم زاده

  سلام و خسته نباشید به همه عزیزان گرانقدر و علی الخصوص آقای نیسنی مرد فرهنگی دیارمان
  والله بنده که همسایه دیوار به دیوار این بنای تاریخی و کهن هستم بارها از بی توجهی مسیولین امر به این زیارتگاه عکس گذاشته ام .اما کو گوش شنوا؟
  بخدا بدلیل عدم علاقه و عزم جدی به بنیان این زیارتگاه و تخریب تدریجی این بنا .ساختمان آن محل امنی شده برای موشها که زندگی ما را نیز دچار مشکل کرده .متاسفانه مسیولین شهر هم اصلا توجهی ندارند و درد آور اینکه کسی پیدا نشده از مسیولین اداره اوقاف گناوه فقط بپرسد که زیارتگاه بی بی مریم را دیده و یا یکبار از نزدیک این بنا را دیده .؟اصلا ندیده که اگر دیده بود حال و روز آن اکنون اینطور نبود.

  پاسخ
 3. دره گپ

  غلامرضای عزیز اگه خیلی دردت اومده که کسی پیدا نشده از اوقاف بپرسه ، خب بسم الله اون یه نفری که پیدا نشده حساب کن خود شما همین فردا صبح برو بپرس فقط محض احتیاط زیرشلواری – مسواک و خمیر دندون – حوله و چند تیکه لباس و وسایل ضروری رو همراه خودت بردار شاید تو گونی لازمت بیشه.
  ضمنا اوقاف اداره نیست سازمانه.

  پاسخ
 4. نادر

  عزیزم من ساکن تهرانم من کجا گناوه کجا .اما تو این حرف که پوله که همه کار میکنه .اگر این زیارتگاه بر جاده بود حتی تقلبی هم بود همه کار براش میکردند چرا؟ چون از بقلش اوقاف پولسازی میکرد.ولی شما بگو اینجا محل دفن یک امامه .چون پول از توش در نمیاد ولش میکنن .دلخور نشین .راهش اینه پولهای نذری رو ویا پولهای سرگردون رو جمع وخرج بنا ورفاه زوار کنید دل زوار پاکه شماهم رفاه برای زوار درست کنید قول میدم جواب میگیرین .کس نخوارد پشت من .جز ناخن انگشت من .بازم سر میزنم .مردان خوب خدا .

  پاسخ
 5. نادر

  اقای خضری مدیر سایت .با تشکر از شما .شماره تلفنی از خودتان بگذارید .شاید کسی کاری یا خرجی برای امامزاده داشت از تلفن راحتتر استفاده کند.چون همه کامپیوتر ندارند .

  پاسخ
 6. عباس پیشاهنگ

  سلام من هم یک گناوایی هستم وبا دیدن همچین صحنه های ناراحت میشم کسانی که میتونم کمک کنند یاعلی بگن ما باید خودمان شهرمان را بسازیم البته یکی باید رهبری کنه و علاقمندان را جمع کنه دور خودش

  پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *