امروز: ۲۷ تیر ۱۴۰۳

جزیره خارک از مرجانها، فوتبالیست ها تا خبرنگاران

دریغا بیاد نمی آورند مارا، علی جاذبی را و …

یاران سبز : نامش را زمانی شنیدم که عبدالعزیز افتخاری راهی بیمارستان شد . آن زمان با درج خبر بیماری عبدالعزیز افتخاری در هفته نامه دریادلان اولین واکنش را مرحوم علی جاذبی نشان داد ، با مطلبی که نشان از قدرشناسی آن مرد نسبت به خدمتگذاران ورزش داشت و حالا عبدالعزیز افتخاری

جوانان-خارگصدای چل چل امواج دریا زیرسینه لنج های باری و مسافری خارگ هنوز هم دلنوازی گذشته را دارد.سحرگاهان همزمان با آواز مرغان دریایی صدای جاشوها و کارگرانی که مایحتاج اهالی جزیره خارک را بار لنج ها می کنند شنیده می شود.

footballjoonob

گاهی دریا چنان طوفانی است که لنج و همه آنهایی که در خود دارد را به امواج می سپاری تا با سختی به محل کار و اسکان خود برسی و گاهی آنچنان دریا صاف است که گویی بر شیشه ای بزرگ در حرکتی و صاف از کنار جزیره خارکو میگذری و هنوز به جزیره خارک نرسیده ای با نگاهی به کف دریا و زیبایی های اعماق آن به بزرگی خداوند پی می بری تا به این جزیره مرجانی ، نگین درخشان خلیج فارس برسی.

در گذر زمان مدام نگرانی بر چهره ساکنان خارک و بومیان آنها با آن گویش شیرین خارکی موج می زند.دریا آرام است؟لنج ها مسافر می برند؟می توانیم به مرخصی برویم؟وقت برگشت به موقع سرکار می رسیم؟ لنج حاج حبیب راهنما حرکت می کند؟لنج علی کریمی آماده برگشت می شود؟ اینجا در هوای دم کرده خارک با شرجی بالا در کنار شعله های بلند خارک و کوههای اطراف جزیره، آهوان گریز پای ، درختان لیل ،بزهای زیبای عدنی، گنبد پلکانی میر محمد و جمع شدن اطراف چهار دکونی (چهار مغازه) تماشایی است.

گذران زندگانی در اوقات فراغت با ماهیگیری ، قایقرانی ، جمع آوری صدفها و مرجان های دریایی و صید مروارید همراه است وصد البته روزگاری فوتبال . فوتبال زمانی حرف اول را می زد در آن جزیره مرجانی ، مرواریدهای درشتی تقدیم فوتبال شد. خیلی از آنها مانند دکتر صفریان،حیدر عبدالهی ، رضا رضایی،دوستی خواه،منوچهر رزمی ، خلیل بحری،ضرغام رزمی ، کریم تقیان،کریم باستانی و رضا افشار فوتبال جزیره را رونق دادند و در آن میان رمضان ولی زاده ،محمد احمدپور،حسینی فرد،درود گاهی ،احمد گاموری،حمید هاشمی،عنایت و محمد بمپوری، مصطفی، بهرام،غلام و حسین رویین تن،رسول و رضا ملاح زاده، مبارک منفرد، شنویی ها،مهراب رودباری ، اسماعیل ریگی زاده و حسین صالحی تنور فوتبال جزیر را گرم نگه داشتند ، حتی عبدالغانم نعیم زاده، علی حماد،برادران کنعانی ،سعید فتاح پور ، ابراهیم سفیدی زاده،علیرضا عباسی ، ابتدایی،علیرضا غزالی ، و رضا مسافری هم نقش آفرین بودند.

دریغا به یاد نمی آورند ما را وقتی در آن میادین پروازهای تماشایی حسین صالحی ، دیوار بتونی برادران کنعانی ، رسول ملاح زاده و علیرضا عباسی که راه را از زمین و هوا بر مهاجمان بسته بود. شوتهای تماشایی حسین رویین تن ، فرارهای غانی نعیم زاده و ریز نقشی بی مثال اسماعیل ریگی زاده ، قدرت رضا رضایی و حیدر عبداللهی ، گلزنی سعید فتاح پور و بعدها محمد کنعانی با درخشش غلام رویین تن و رضا ملاح زاده هنوز هم در خاطره ها مانده است. دریغا به یاد نمی آورند ما را اما وقتی در یک بعد از ظهر پاییزی در هوای دلنشین جزیره شوت سنگین علی جاذبی هافبک جوان تاج خارک از فاصله ۴۰ متری تور دروازه شاهین را به لرزه در آورد ، خسرو جاذبی هم چهره گشت.

خسرو به آلمان رفت و علی همچنان برای خدمت به اهالی خارک در جزیره ماند. آن زمان که محمود نادرپور خبرنگار معروف و فعال جزیره خارک دچار مشکلات ذهنی شد و بدرود حیات گفت ، علی جاذبی قلم به دست گرفت و برای مردمان آن دیار قلم زد. او حتی عکاسی هم کرد و با فروشگاه ورزشی اش وسایل ورزشی جوانان جزیره را تامین نمود.او علاوه بر این سوابق ، کارمند بخشداری هم بود و در برهه ای از زمان بخشدار خارک هم شد اما هنگام مرگش او را هواداری خارکی نامیدند که به دلیل شکست برزیل ، دچار ایست قلبی شده است. چه دور از انصاف این را گفتند و از سوابقش نگفتند گو اینکه علی جاذبی در فوتبال غریبه ای بیش نبوده یا از این بردها و باخت ها ندیده است. او فوتبالیست و خبرنگار و عکاس و بخشدار جزیره بود اما دریغا ما را بیاد نمی آورند و اویی را که سالها برای ورزش جزیره قلم زد و بی معرفتی است که از او یاد نیاوریم. همچنان که هیچکس یادی از محمود نادر پور نکرد.خیلی هاعلی جاذبی را نشناختند و از او یادی نکردند.مگر در عرصه رسانه کسی یادی از عبدالله سینگر، سید محمود سیاوشی، سید حسین میر جهانمردی، حسین شفیقی،باقر فروردین و محمود حیات داوودی کرد؟دریغا به یاد نمی آورند مارا. روزگار غریبی است. یک وبلاگ نویس را برای تجلیل به مراسم چندین اداره دعوت می کنند اما آماری از قلمزنان زحمت کش این استان ندارند!!(قابل توجه اداره کل ارشاد بوشهر)

یعنی او بخشداری از بخشداران این استان نبوده؟یعنی او نویسنده و خبرنگاری از طیف رسانه ها نبوده؟چطور در تجلیل از خبرنگاران ، برق واکس کفش هایمان باعث می شود تا زیر پایمان را هم نبینیم و اینها را نشناسیم؟! چهره دوست داشتنی خارک،علی جاذبی مردی متین و خوش رو، فعال ، عاشق کار و شیفته جزیره خارک همزمان با بازیهای جام جهانی روحش پرکشید او هم جام را گذاشت و هم جهان را.علی به خاطر شکست برزیل نرفت او بانگ الرحیل را شنیده بود و تسلیم اراده ذات اقدس الهی گشت و در آرامستان خورموج آرام گرفت. دریغا بیاد نمی آورند مارا.

نویسنده وخبرنگاری غریبانه می رود آن گاه ما او را هوادار خارکی می نامیم.ببینید در این چند ساله چگونه از آدمهای خیابانی و دوستانمان بجای خبرنگار تجلیل کرده ایم که مراسمی پررنگ و شلوغ داشته باشیم اما چنین به ما می نگرند که گویی از تباری منقرضیم.دریغا بیاد نمی آورند ما را که چسان انسان را دوست می داشتیم که خدا را.دردا و دریغا . روحش شاد.

پست های مرتبط

۴ نظر

  1. بمب

    سلام.خسته نباشى…من ى سرى اطلاعات در مورد مسابقات فوتسال لیگ استان دارم که اگه افشا بشه کل ترکیب تیمها عوض مىشه.آیا طالب هستى این اطلاعات داشته باشى.و سایتت مث توپ صدا کنه…

    پاسخ
  2. بمب

    مدیر محترم یاران سبز ی شماره بده تا بتونم باهات تماس بگیرم و جریان کاملی از اتفاقات و تخلف یکی از تیمها بهتون بگم..

    پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *