امروز: ۰۸ مهر ۱۴۰۲

مرتضی سراجی : ائتلاف مناسبات حزبی ندارد

هنوز هم بحث ائتلافها داغ است و حاصل یاداشتها ریز و درشت نزدیکی به هدف را امکان پذیر تر می کند ، خسرو دهقانی با عنوان «ائتلاف اصلاح طلبان فرصت ها و چالشها» یاداشتی را بر روی میز گذاشت و پیشنهادهایی را مطرح کرد ، این یاداشت بهانه ای شد تا مرتضی سراجی هم از نگاه خود ائتلاف را تعریف کند.سراجی

یاران سبز : سلام به دوست خوب و فرهیخته‌ام آقای خسرو دهقانی. مطلب شما با عنوان «ائتلاف اصلاح طلبان؛ فرصت‌ها و چالش‌ها» به  لحاظ ماحوی دارای اشکال، انتقاد و ایراداتی است. ولی به لحاظ غنا وشیوایی نگارش مثال زدنی است. جان کلام مقاله  شما، دوست عزیز بیشتر بیان و تعریف ائتلاف نیروهای سیاسی است نه بیان و تعریف ائتلاف احزاب و یا لوی جرگه یا فدرالیزم سیاسی.در واقع، موارد ذکر شده، هر کدام تعاریف خاص خود با قالب خاص خود در حیطه ومحدوده ی جغرافیایی با یارگیری الیت خاص خود را داشته ودارد اما ائتلاف استانی ما، بیشتر به یک جمع محفلی شباهت داشته و دارد و برای این منظور، در ادامه ی این سطور ، با ارائه ی  ادله های مختلف ، تلاش خواهم کرد که چرا این ائتلاف کارکردی اصلاح طلبانه ندارد  و شاید هم  الگو برداری آنها  و نمونه رفتارهای آنان نوعی خود زنی و دیگر زنی باشد که یادآورحکایت تلخ گروهای خودسر و منافع محور جناح  محافظه کار مقابل ماست که تنها در اندیشه های  فرصت طلبانه و اپورتنیستی بسر می برند. این عده ی محدود که متاسفانه برای نیل به اهداف شوم خود ، بنیانهای  نهاد های مدنی را  که فونداسیون آن بر پایه ی عقل مدرن پی گذاشته شده است در حال زدن است . بنابراین خلط مبحث کردن  دکترین اینگونه واژگان  آنهم از شما دوست عزیز و فرهیخته ام ،  جای بسی تعجب دارد.  دوست عزیز و فرهیخته ام، فراموش نباید کرد که ائتلاف نیروهای سیاسی بر پایه تقسیمات شهری و یا کشوری نمی باشد  بلکه، شهرت ومشروعیت علمی ، داشتن پیشینه مبارزه و بار علمی، اعتقاد به کار جمعی همراه  با داشتن اهداف مشترک با خواستگاه ملی و منطقه ای و  بر اساس مبانی کار کرد  ائتلافی و در آخر، بر حسب  نقطه نظرات مشترک حداقلی به فراخور محدوده ی جغرافیایی  و ملی ، حکایت گر شراکت اعضای یک ائتلاف است.

 در یک ائتلاف برای رسیدن به اهداف منظور شده در مرامنامه و اساسنامه مورد توافق تعهداتی صورت می‌گیرد که دارای قبض و بسط خاص خود آن مجموعه است که طبیعتا همراهی با این توافقات پیشرفت در مراتب ائتلاف و عدم همراهی با آن سبب اعمال مجازات و محدودیت‌هایی می‌شود. در این ائتلاف‌ها تصمیمات بر اساس مشارکت حداکثری اعضا از طریق رای‌گیری و گفتمان و بحث‌ها و انتقادات صورت می‌گیرد و در صورت تکه‌تکه کردن هرکدام یک از این واژگان باز تعریف خاص خود را داشته و دارد و ارکان این ائتلاف‌ها نیز باز آراسته به واژگانی است که در مبحث نمی‌گنجد. پس بنابراین ائتلاف از سرآمدترین نخبه‌گان ومشهورترین وبروزآمدترین وسابقه دارترین نیروهای یک جامعه شکل می‌گیرد ودر اعضای موثر ومرکزی آن مناطق هیچ نقشی ندارد. در صورت چنین تعاریفی کنش مشورت بزرگان یا همان لوی جرگه را به خوانندگان معرفی می‌کنیم که در چنین صورتی دکترین لوی جرگه را باید  تلنگری زد که باز در این مبحث نمی گنجد.

 ازعمل کرد ضعیف و معما گونه ائتلاف اصلاح طلبان استان همان مواضع ضد ونقیض آنان در دفاع از استاندار تا حمایت‌های بی چون وچرا از رفتارهای متناقض در انتصابات، تحولات، منافع منطقه‌ای نظیر پارس جنوبی و از طرف دیگر حمایت‌های صورت گرفته از مدیرکل آموزش و پرورش در باب انتصابات مناقشه برانگیز و ابقای تیم مدیریتی احمدی نژاد و رو در رویی با اصلاح طلبان استان و شهرستان‌ها و همچنین عمل‌کرد این طیف با در رابطه دولت گذشته و سازوکارهای غیردومکراتیک آنان در تصاحب این نهاد سیاسی، خود ادعادهایی است که در صورت نیاز در واکاوی آن علیرغم میل خود همت خواهم گمارد تا قدر ومنزلت ها و سره از ناسره باز شناخته شود.

از دوست فرهیخته و خوبم آقای دهقانی انتظار این بود که پیله تنیده شده بر ساقه سبزینه ی شاه توتی را باز می‌گشود تا آب در بدنه  زیبای همیشه سبز او جریان می‌یافت تا از «شهد توتش  شرابتی  همگان نوش بکردندی» نه این‌که ماست مالی برای رضایت عده ای خاص و کتمان واقعیت بکردندی. در این صورت باتعضی حقوق  منتقدان و تاریخمان چه میکنیم.

پست های مرتبط

۲ نظر

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *