امروز: ۱۰ آذر ۱۴۰۲

یار یاری که دل می ربود+تصویر

یاران سبز: بعد از بهارونه لیراوی که در روستای بنه احمد برگزار شد لیراوی بار دیگر شاید یکی از برنامه های فرهنگی بود که اینبار روستای عامری شمالی ترین نقطه استان میزبان آن بود. جشن آواهای لیراوی که نگاهی به آوای یار یار داشت در جنگل عامری شب زیبایی را برای اهالی فرهنگ و هنر رقم زد. در این برنامه ابتدا بهرام منصوری یکی از اعضای شورای روستای عامری ضمن خیر مقدم به میهمانان که حضوری غیر قابل پیش بینی داشتند، گفت: حضور چنین جمعیتی را اصلا انتظار نداشتیم و بی شک با توجه به این استقبال در زمینه امکانات و مهمان نوازی دچار مشکل می شویم و شرمنده میهمانان هستیم . منصوری در ادامه اظهار داشت: از برگزار کننده گان تشکر می کنم و از همین فرصت استفاده می کنم و  حمایت بیشتر از این جنگل و پارک را از مسئولین شهرستانی و استانی در خواست می کنم. همانگونه که می بینید این جنگل فضای بسیار زیبایی را در شمالی ترین نقطه استان به وجود آورده است و گردشگران زیادی این مکان را برای بازیدی انتخاب می کنند اما کمبود وسایل رفاهی آزار دهنده است و انتظار می رود توجه دو چندانی به این مکان زیبا شود.

در ادامه این برنامه اله کرم لیراوی پژوهشگر تاریخی برای لحظات کوتاهی نگاهی به گویش های منطقه لیراوی انداخت و آواهای مختلف را در اسامی متفاوت از هم مجزا ساخت که مورد استقبال میهمانان قرار گرفت.

برنامه با حضور میهمانانی که آوای یار یار را با نی ترکیب می کردند به اوج رسید ، در این قسمت نی علیرضا فیاضی یکی از هنرمندان دیلمی و آواز اسماعیل پیرامون ، شاهپور صادقی ، امان اله رزمی ، عباس ملک زاده و سعید پیشاهنگ به زیبایی اجرا شد.پیرامون که از هنرمندان یاسوجس است دو قطعه محلی را هم اجرا کرد.

در پایان این برنامه از هنرمندان و برگزارکنندگان تقدیر گردید .لوح تقدیر شرکت کنندگان را علی حسنی معاون سیاسی فرمانداری شهرستان دیلم ، درویشی بخشدار دیلم ، اکبر مولایی رئیس دانشگاه فرهنگیان ، غلامرضا سادگی دهیار روستای عامری و داریوش رامشی یکی از اعضای شورای شهر دیلم اهدا کردند.

مجری این برنامه حسن دشتی بود.

در اجرای این برنامه شهرداری و شورای دیلم ، شورا و دهیاری عامری ، اداره کتابخانه های عمومی دیلم و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دیلم در کنار کانون فرهنگی هنری شهید داوودی عامری سنگ تمام گذاشتند.

غلامحسین آقاجری مسئول برگزاری این مراسم در پایان این برنامه گفت: هدف از برگزاری این جشن حفظ و احیای گویش های محلی در استان بوشهر و منطقه لیراوی است که در این برنامه بیشتر آوای یار یار مد نظر بود و در کنار این جشن هم نیت معرفی بیشتر جنگل عامری است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است و ما دوست داریم این میراثی که از تلاش گذشتگان به به یادگار گذاشته شده است حفظ و تقویت شود. آقاجری در ادامه بیان داشت: انتظار می رود مسئولین توجه بیشتری به این پارک کنند و با توجه به موقعیت بسیار خوب آن با نگاه کارشناسی اعتبار لازم هم به آن اختصاص داده شود تا بتوانیم نقش این جنگل را در جذب گردشگر پررنگتر ببینیم.

در حاشیه:

استقبال بسیار خوب از این برنامه بانیان را در مهمان نوازی دچار مشکل کرد.
یکی از نقاط ضعف این برنامه دیر برگزار شدن آن بود.
در پشت صحنه این برنامه تعدادی از جوانان عامری از خود گذشتگی نشان دادند تا کار به خوبی به اتمام برسد.جشن-آواهای-لیراوی.منصوریجشن-آواهای-لیراوی.اله-کرم-لیراوی
جشن.آواهای.لیراوی جشن-آواهای-لیراوی...... جشن-آواهای-لیراوی.... جشن-آواهای-لیراوی... جشن-آواهای-لیراوی.حسن-دشتی جشن-آواهای-لیراوی.پیرامون  جشن-آواهای-لیراوی-.-. جشن-آواهای-لیراوی.علیرضا-فیاضی جشن-آواهای-لیراوی.علی-حسنی.درویشی جشن-آواهای-لیراوی.صادقی جشن-آواهای-لیراوی.رزمی. جشن-آواهای-لیراوی.مرتضی-احمدی جشن-آواهای-لیراوی.مولایی.احمد-حسینیجشن-آواهای-لیراوی.-..

پست های مرتبط

۰ نظر

 1. آقاجری

  با عرض سلام ادب خدمت مدیر محترم سایت
  سایت دیلم پرس رو به لینکتون اضافه نمایید
  سپاس
  deylampress.ir

  پاسخ
 2. علیرضا خلیفه زاده

  سلام دوست خوبم . از همه دست اندرکاران تقدیر به عمل می آید. امید است به شب تاریخ لیراوی نیز برگزار گردد. همتتان پایدار. با اجازه این مطلب را در وبلاگ لیراوی درج می نمایم.

  پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *