امروز: ۱۳ آذر ۱۴۰۱

سفیر دولت ، سفرهای شمال استان و وعده های عمل نشده

یاران سبز: وقتی دولت جدید با نام تدبیر و امید آمد گل از گل خیلی ها شکفت اما به مرور شکافی به وجود آمد که سالها پنهان مانده بود. دولت اعتدال گر چه نزدیک به اصلاحات بود اما راه میانه خود را گاهی وقتها با دور زدن اصلاحات پیش برد و گاهی اصولگرایان را پیچاند و این شد که اصلاح طلبان و اصولگرایان میانه رو وقتی جای خود را در دولت اعتدال خوش دیدند تفکر جدید را به عنوان تفکری غالب پذیرفتند و در زیر چتر دولت حرفهایشان شنیدنی شد. دولت اعتدال در سطح اول کشور اقدامات کم نظیری انجام داد و با فعال نمودن دستگاه های اقتصادی و سیاسی تا حدود زیادی اقتصاد و دیپلماسی کشور را ترمیم کرد که اوج آن را می توان در توافق هسته ای و مراودات سیاسی اقتصادی با دول قدرتمند دید. و اما در استان بوشهر در بر همان پاشنه چرخید و حاصل این شد که سایه سنگین و بی رحم محرومیت بر زرخیزترین استان کشور همچنان سنگینی کند.سالاری...

موضوع اول

با قدرت گرفتن دولت اعتدال با شعار تدبیر و امید در استان بوشهر هم همه در انتظار تغییر بودند و بالاخره با نگاه میانه روهای به قدرت رسیده مصطفی سلاری به عنوان استاندار این استان انتخاب شد؛ استاندار جوانی که از دشتستان آمده بود. این استاندار باید با نمایندگان استان در مجلس هماهنگ می شد، نمایندگانی که اکثرا در طیف اصولگرایان هستند و در راس آنها موسوی نژاد قرار دارد که گاهی وقتها حتی مجلس را هم با سازهای مخالف خود به ستوه می آورد. سالاری باید با نگاهی به اصلاح طلبان عدالت را تقسیم می کرد اما این اصلاح طلب جوان در همان ابتدای دولتش بر استان بوشهر نشان داد هنوز تجربه لازم برای تقسیم عدالت را به دست نیاورده است و از طرفی گوش خود را هم بر روی نقدها بست که ثمره آن در درگیری های ابتدایی آموزش و پرورش و استانداری به خوبی دیده شد.

سالاری برای معرفی فرمانداران خود در بعضی نقاط با مشکل روبرو شد که اوج آن را می توان در شمال استان و گناوه دید و اما گناوه وقتی خود را محرومتر از پیش دید که حتی مسئولین شهری آن هم رنگ دشتستانی و مهاجر به خود گرفتند. سالاری در جایگاه استاندار این استان زرخیز و محروم ، می توانست از چهره این مردم رنگ خستگی را بشوید ولی بعد از گذشت دو سال همچنان زخمها تازه است و امیدها دور از دسترس.

سالاری که می داند بالاخره عمر این دولت و سالار بودن آن هم به پایان خواهد رسید خیل دشتستانی ها را روانه شهرهای استان کرد به شکلی که حالا بیش از نیمی از مسئولین گناوه دشتستانی است. عده ای بر این باورند که او شاید در فکر این مجلس نباشد اما مجلس یازدهم بی شک مد نظر و هدف اوست و آنجاست که نیروهای گمارده شده در گوشه و کنار استان به کار می آید و مسیر مجلس برای همراهان وی هموار می شود. سالاری در فکر تقویت نیروهای دشتستانی ست تا در آینده و در صورتی که باز هم میانه رو ها و یا اصلاح طلبان به پیروزی برسند مجبور به استفاده از نیروی های تربیت شده ای باشند که در این زمان پستهای کلیدی متعدد را در اختیار گرفته اند و در این میان تنها گناوه است که در فقر نبود نیروهای باتجربه باید تاوان سنگینی پس بدهد.

موضوع دوم

سالاری که حالا میزبان وزیر کشور است قبل از ورود وزیر در اقدامی زیرکانه جوانان اصلاح طلب شمال استان و تعدادی دیگر از جوانان مستقل را فرا خواند تا نگاه آنها را قبل از ورود وزیر رصد کند؛ البته گفته می شود نارضایتی چند ماهه اخیر جوانان و ریش سفیدان اصلاح طلب شمال استان از عملکرد سالاری مهمترین عامل در برگزاری این جلسه بوده است. و اما در این جلسه هم صحبتهای شنیدنی رد و بدل شد. جوانان اصلاح طلب که حالا بیش از هر زمانی نسبت به عملکرد و وعده های استاندار و همراهانش دلسرد شده اند و رانده شدن به حاشیه را به خوبی می بینند، در مقابل سالاری خواستار اشتغال و نگاه محبت آمیز برای به کرسی نشستن فرزندان شمال استان بر مسندهای مسئولیتی شدند. استاندار گر چه توانست در همین زمان اندک جلسه تا حدودی با پاسخ های خود جوانان را راضی کند ولی پاسخ سالاری در زمینه عدم استفاده از نخبه های شمال استان در پست های مدیریتی حاکی از عدم اعتماد به نیروهای تحصیل کرده این گوشه ی استان است. استاندار با بیان این نکته که وقتی جوانان بندرنشین در حال معاملات اقتصادی بودند جوانان به دور مانده از بنادر آستینها را برای کسب سواد بالا زده بودند، نشان داد حتی در آینده هم نباید منتظر رسیدن شمالی های استان به مسئولیت بود. این پاسخ بی رحمانه و غیرکارشناسانه نشان داد استاندار ایمانی به قدرت جوانان این خطه از استان ندارد. آیا استاندار می داند در گناوه بیش از ۳۵۰۰ نیروی جوان و تحصیل کرده وجود دارد که به دلیل نداشتن اشتغال به بازار دستفروشی روی آورده اند.

موضوع سوم

روزهایی که گذشت به نام هفته دولت مزین بود، در گناوه گر چه نام هفته دولت بر در و دیوار ثبت شد اما نشانی از پروژه های امیدوار کننده نبود تا جایی که پروژه ای را برای بار سوم هم افتتاح کردند و در جایی هم افتتاح ترانس برق را در بوق و کرنا گذاشتند. بی شک گناوه یکی از کم فروغ ترین سالها را از بابت افتتاح پروژه پشت سر گذاشت و تنها به این دلخوش است که درایت یوسفی بتواند سال آینده گناوه را در وضعیتی بهتر قرار دهد.

موضوع چهارم

خلاصه و سر بسته بگویم، شمال استان و مخصوصا گناوه از قلم مدیران استان افتاده است و این انتظاری عبث است که به این زودی شاهد شکوفایی گناوه ای باشیم که موقعیت جغرافیایی مناسب برای رشد را داراست. بی توجهی به راه های مواصلاتی و فراموش شدن راه گناوه میشان موید این ادعاست.

موضوع پنجم

حرفهای تکراری

در گناوه اکثر جوانان یا همچنان پشت دیوار صعب العبور رسیدن به ردیف استخدامی مانده اند و یا آنان که کد دارند دستشان در عین لایق بودن از پستهای کلیدی دور مانده است.

سالاری نباید چشمش را بر روی جوانان این خطه از استان ببندد، این اشتباه می تواند پایه اصلاحات را در گناوه بلرزاند.

استاندار به بهانه هفته دولت به گناوه آمد تا خود به چشم خویشتن حاصل تفکرات و تغییراتش را در این حوزه از استان ببیند. استاندار تنها با وعده های خود بعضی ها را شاد کرد ولی آنان که می دانند و می بینند هنوز هم کلنگهای به زمین خورده در گذشته ره به جایی نبرده است نباید به زمین خوردن کلنگهای امروزی دل خوش کنند.

پست های مرتبط

۰ نظر

 1. جوان گناوه ای

  احسنت بر آقا مرتضی
  کلام شما بسیار ظریف بود
  ولی آیا جواب های استاندار جوانان گناوه را قانع کرد؟
  چرا که مسیر حرکتی آقای استاندار در راستای پرورش نیروهای جوان گناوه ای نیست!
  بعید میدانم جوانان گناوه قانع شده باشند

  پاسخ
 2. لعل

  باسلام نوشته خوبی بود البته بعید میدانم قلم آقای خضری باشد شاید قلم اقای خواجه زاده باشد. پروژه روشنایی بوده نه ترانس برق این رو اصلاح کنید درضمن بعضی از جوانانی که ادعای حمایت از دولت دارند افرادی معلوم الحال هستند که بدنبال استخدامی و سهم خواهی اند.البته جوانان دلسوز و نخبه هم فراوانند در بین این عزیزان، منتهی بعضیا اصلا پایگاه اجتماعی خوبی بین مردم ندارند.
  یه چیز دیگه به اندازه ای که رسانه های اصولگرا دولت رو در شهرستان حمایت کرده اند دوستان اصلاح طلب به همان اندازه نیش و کنایه زده اند گویا بعضیا رو توهم قدرت و عزل و نصب مسئولین گرفته،بیشتر واقع بین باشید.

  پاسخ
 3. رضا حیدری

  درود بر مرتضی خضری عزیز. واقعا سالاری داره به جوانان گناوه ظلم میکنه خاک بر سر اصلاح طلبان که باهاش هستند و هیچی نمیگویند

  پاسخ
 4. حمزه

  درود بر اقای خضری،.متاسفانه دوستانی که منافع شخصی دارند همه جور توهین و تحقیر را به جان میخرند تا به منافع خود برسند.این روزها در واکنش به اظهارات سالاری عده ای سینه سپر کرده اند و از وی در برابر عملکرد ضعیفش دفاع میکنند،متاسفانه کار تا جایی پیش رفته که این اشخاص معلوم الحال با وی هم صدا شده و معتقدند گناوه ای ها بی سواد هستند.هر چند که ماهیت این افراد برای همگان مشخص است ولی انتظار میرفت این افراد شرافت را فدای منافع نکنند.از روز اول سر ناسزگاری زدن با مسئولین ستاد دکتر روحانی و پس از ان تخریب نیروهای قوی کار را به جایی کشید که امروز در داشتن مدیر در استان حرف اخر را بزنیم.پدر معنوی به همراه جوانان خود و مرکزنشینان جزء سنگ اندازی در پیشرفت گناوه کاری انجام نداده اند و تاریخ در مورد این افراد که هیچ تعهدی به شهر و دیار خود ندارند قضاوت خواهد کرد.
  تاریخ خواهد گفت که در زمان این پدر و جوانان روسای ادارات شهرستان دشتستانی شدند و تاریخ باز خواهد گفت از اقتدار،قدرت،و نفوذ اصول گرایان در دولت قبل.

  پاسخ
 5. حبيب

  وقتی روابط عمومی یک اصول گرا باشد و مهم تر از آن دشتستانی باشد باید اینجور سنگ سالاری رو به سینه بزنه و در صحبت های دیگرش از رسانه های اصول گرا مایه بزارد.جناب لعل خواسته یا نا خواسته شما از کسی دفاع میکنید که به گناوه توهین کرده است ،کسی که از این توهین ها قلم نقادی دست گرفته است منافع دارد یا کسانی که از این الفاظ دفاع میکنند؟هر چند بعید میدانم انان که دفاع میکنند گناوه ای باشند یا خود را گناوه ای بدانند یا ریشه گناوه ای داشته باشند.

  پاسخ
 6. محمود

  شیر مادرت حلالت
  ولی مری جان مشکل بزرگ اینه که امثال … وضعیت شهرستان را به این روز انداختند حمایت بیچون و چرا و چشم بسته از استاندار و بذله گویی فراوان باعث این فلاکت شده برو وبلاگش رو بخون سراسر تمجیدو تعریفه به قول استاد عزیز انتصاب معاون فرماندار اخرین میخ برتابوت اصلاح طلبان بود

  پاسخ
 7. عراقي

  فعلا که …. خوب داره سنگ استاندار رو به سینه میزنه
  البته کسانی دیگه هم هم دارن برای ارام کردن جوء موجود تلاش میکنند چون منافع دارند
  به اقایان بگید یکی از ان ۵فرماندار دولت قبل خلیل عبدالهی بود که با اقتدار هر کاری را که میخواست انجام میداد ولی امروز گزینه های اصلاح طلبان برای معاونت سیاسی هم رد میشه.
  حمایت بی چون و چرا به امید گرفتن امتیاز …….

  پاسخ
 8. محمد احمدي

  کارنامه ٢ساله اصلاح طلبان گناوه چیزی جز لجاجت ،عقب گرد،لطمه زدن به شهر نیست
  اگر واقعا قدم مثبتی برای این شهر برداشتید اعلام کنید تا همگان بدانند
  جز حرف و ادعا که تا کنون چیزی از شما دیده نشده است

  پاسخ
 9. شاهين

  با سلام
  چه عجب توی این شهر یک نفر ازاده هم پیدا شد که واقعیات رو بیان کند.
  در شهری که افراد …… خود را به عنوان سران و پدر اصلاحات می دانند و حرمت بزرگان چون محمدی، حسینی، رزمی و….اصلاحات را نگه نمیدارند، انتظاری بیش از این نیست که شخصی به نام … هر توهینی را ازمردم شهرستان گناوه دریغ نکند
  یه سوال از اقایان سراجی، احمدحسینی، برمکی، خسروانی، مرادی، مولایی و….دارم:
  عملکرد شماها به عنوان افراد دارای نفوذ بر مجموعه ی سیاسی چگونه بوده و چه دستاورد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و…را برای شهرستان به ارمغان داشته است؟!
  این روزها از قرار معلوم همه بدنبال معاملات و گرفتن امتیاز به تعریف و تمجید مجموعه ی ناکارامد استانداری می پردازند، متاسفم برای تفکر اصلاح طلبی…..

  پاسخ
 10. سرباز وطن

  دوستان چرا اینهمه سفسطه میکنند؟از قرار معلوم ٨سال دور ماندن از فضای سیاسی کشور باعث شده دوستان اصلاح طلب برای نشان دادن خود چنان افراد و کارهای کوچک را بزرگ کنند که بهترین شعرا هم در چنین اغراق هایی متحیر مانند.باید واقع بین بود و اندیشید که در دوسال اخیر دولت جدید چه دستاوردی برای شهرستان گناوه داشته است!آنجایی هم که میشد مطالبه ای برای این شهر داشت مناسفانه با حرکات مبتدیانه سیاسیون خنثی شد.در سفر رییس جمهور محترم به استان بوشهر در جلسه دیدار با نخبگان جایی که میشد فریاد خود را به گوش رییس جمهور رساند و از خواسته ها و مطالبات مردم سخن گفت متاسفانه از سوی این سیاسیون کسانی برای حضور در ان جلسه معرفی شدند که نه نشانی از نخبگری داشتند و نه توانایی بیان خواسته ای مردم شهرستان گناوه،
  از روز اولی که این دولت سر کار امد متاسفانه عده ای بجای همراهی و بیان مطالبات به بازی موش و گربه روی اورند و حتی سر رفیقان خود را شیره مالیدند تا به منافع شخصی خود دست یابند.
  عملکرد این سیاسیون در گناوه باعث بروز ناامیدی از تدبیر و امید شد و مردم این شهر دوباره به معنای واقعی شکست را تجربه میکنند.انتظاری که از این دولت میرفت ادامه راه اصلاحات بود ولی نه این دولت دولت اصلاحات بود و نه این افراد اصلاح طلبان سابق!!
  متاسفم برای شهرم که درگیر سهم خواهی اندک کسانی شده است که جز بدست اوردن منافع شخصی هیچ فکری را در سر نمی پرورانند

  پاسخ
 11. ناشناس

  یک سوال اصلاح طلب یعنی چه ودرزنجیره قدرت چه جایگاهی دارد ایا رژیم حقوقی دردایره قدرت برای ان تعریف شده است ؟ایا به دو بخش دولتی وعمومی تقسیم نشده؟ایا سهمیه دولت بیشتر است یا ملت ثانیا این الیگارشی نظام میتواند اصلاح شود ورویکردش به جامعه وتعامل انرا مطلوب سازد یا اینکه باید در ای شرایط انوز محاط باشد.مسءله بعد رویکرد کل نظام نسبت بهمناطق باپتانسیل بالا وذخایر ان ودر عین حال نسبت تراکم جمعیتیست که متاسفانه اینجا معیار در دستمردم گناوه بیرون میباشد

  پاسخ
 12. دکتر انوش

  فکر کنم خود شما قصت گرفتن امتیاز را داشته باشید چون اصلا تفکر سیاسی شما برا مردم مشخص نبود و نیست واینکه انتقاد زمانی ارزش دارد که خود انتقاد کننده یک انسان مستقل باشد نه شما

  پاسخ
 13. گناوه-حميد

  سلام
  مسله ی توهین ، دور زدن و انفعال سالاری در گناوه از بی سوادی یا ناکارامدی استاندار نیست، با کمی بررسی درخواهیم یافت که مدیران ارشد از ضعف ،خودخواهی ،و خودزنی امثال سراجی و طاهری بهترین استفاده در جهت منافع خود برده اند(سو استفاده) پس ضعف را در اختلاف و خودبرتر بینی سراجی و طاهری نسبت به دیگر اصلاح طلبان خواهیم دید

  پاسخ
 14. زهرا

  دوست گرامی دکتر انوش در این وضعیت هر گناوه ای بتواند امتیاز بگیرد ، جای بسی خوشحالی و باعث افتخار است . هر کس، با هر نام، با هر تفکر و…..

  پاسخ
 15. جوان گناوه ای

  در جواب دوست عزیز “لعل”
  ببین دوست عزیز شما قلم شناس نیستید
  اگر نام نگارنده متن را هم نمینوشتند باز من میگفتم این قلم آقای خضری هست.
  با نظر دوستان موافقم،، بله آقای سالاری داره به گناوه ضربه میزنه! انتظار میرفت که دوستان جوان گناوه ای در جلسه با آقای سالاری اجازه توجیه نمیدادند و رضایت خود را در گروه تغییر رویه آقای استاندار نسبت به گناوه میگذاشتند.
  با وعده سر خرمن ؛ مشکلات گناوه حل نخواهد شد

  پاسخ
 16. ناشناس

  اقا دکتر انوش یا اقا احمد اتفاقا منتقد باید بدور از هر گونه جانب داری از طیف سیاسی نظر دهد.وقتی یک حرکت اشتباه صورت گیرد باید ان را نقد کرد ،خواه توسط یک فرد خپ یا راست یا میانه رو.خوشبختانه این مطلب یک مطلب بسیار واقع ببینانه در مورد وضعیت اسفبار این روزهای شهرستان می باشد و به مانند بسیاری از فعالان رسانه و فعالان دنیای مجازی!!!!نویسنده قلم مدیحه سرایی دست نگرفته
  اینکه عده ای از دوستان بجای پذیرفتن عمق فاجعه سعی دارند بحث را به بیراهه ثوق دهند نشان از ضعف و صد البته بی سوادی انان است.امروز باید حقیقت این شهر را پذیرفت و امروز باید اندیشید که برای برون رفت از این بحران چه باید کرد؟
  تعویض تاکتیک نیروهای سیاسی ؟
  یا تعویض سران اصلاحات در گناوه و درخواست بازنشستگی برای نیرو های پیر و جوان این تفکر که با گذشت ٢سال از دولت تدبیر و امید کارنامه موفقی نداشته اند؟
  به راستی کدام؟

  پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *