امروز: ۱۴ بهمن ۱۴۰۱

وقتی اصلاحات وارد بازی شد توازن قدرت به هم خورد

یاران سبز- مرتضی خضری: وقتی اصلاحات وارد بازی شد توازن به هم خورد، تفکری که با سید محمد خاتمی در سال ۷۶ در عرصه سیاسی کشور متولد شد در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نقش خود را نشان داد. در حوزه شمال استان عبدالحمید خدری کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان و اعتدال و توسعه با ۴۱۹۲۲ رای راهی بهارستان شد.عبدالحمید-خدری

در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و در حوزه انتخاباتی شمال استان در مجموع ۱۴۱۰۶۱ رای به صندوقهای آرا ریخته شد؛ این آرا به آرای دوره گذشته بسیار نزدیک بود. در دوره گذشته عبدالکریم جمیری با ۴۷ هزار رای وارد مجلس شد اما این چهره اصول گرا در این دوره تنها توانست ۳۴۴۶۰ رای به دست آورد. عقب گرد جمیری را هم می توان در عملکرد وی جستجو کرد و هم در حضور زینب اسماعیلی، نماینده اصول گرای مجلس در گناوه و دیلم رای دوره گذشته خود را تکرار کرد اما در بوشهر با افت شدیدی روبرو بود. در دوره گذشته جمیری نزدیک به ۶ هزار رای در گناوه به دست آورد و در این دوره هم با افت اندکی نزدیک به ۵ هزار رای به دست آورد. انتخابات...-مجلس

عبدالحمید خدری در دوره گذشته با ۱۷ هزار رای کارنامه انتخاباتی خود را بست، این پایان آغازی بود برای فعالیت مجدد خدری در حوزه شمال استان، ستاد تبلیغات سیار عبدالحمید خدری با پایان انتخابات نهمین دوره به راه افتاد و دفتر تبلیغات وی افتتاح شد. حضور پر رنگ در بوشهر، گناوه و دیلم خدری را به مرور به لایه های زیرین جامعه معرفی کرد ولی شانس زمانی با خدری یار شد که اصلاحات نام وی را از سبد شورای هماهنگی بیرون کشید. شورای هماهنگی اصلاح طلبان که اکثر کاندیداهای شناسنامه دار خود را توسط شورای نگهبان حذف شده می دید از انتخابات رو گردان نشد و در حرکتی کاملا سیاسی آخرین برگه های خود را رو کرد. شورای هماهنگی اصلاحات که به شدت تحت فشار قرار گرفته بود برای آخرین شانسهای خود تلاش عجیبی انجام داد و بالاخره در حالی که بسیاری در ابتدا به رای شورای هماهنگی تمکین نکرده بودند و آن را اشتباهی فاحش می دانستند در کنار خدری قرار گرفتتد.

با ورود خدری به جرگه اصلاح طلبان شکاف عمیقی در صف اصلاحات شمال استان به وجود آمد ولی نمودار حرکات سیاسی اصلاح طلبان نشان می داد صفوف به هم خورده مرتب خواهد شد و بالاخره هم اجماع و اتحاد صورت گرفت و خدری مورد حمایت اکثریت قرار گرفت.

در ابتدا حمایت سطحی شورای هماهنگی اصلاحات در بوشهر ، گناوه و دیلم نتوانست خدری را از زیر سایه سنگین سید کریم موسوی در گناوه و دیلم خارج کند و در بوشهر هم جمیری و اصول گرایان راه بر خدری بستند. این روند تا روزهای پایانی هم ادامه داشت اما با حضور فاطمه هاشمی در گناوه و حمایت از خدری اولین بارقه های امیدواری نمایان شد.

اصلاح طلبان گناوه که در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی پشت پای اصلاح طلبان مرکزنشین را در حمایت از کاندیدای اصلاحات دیده بودند این بار برای هماهنگی و اطمینان از حمایت اصلاح طلبان بوشهر تمامی راه های نرفته را رفتند تا اتحاد مورد نظر بدست آید. به دنبال رفع ابهامات و اطمینان از حرکتی نو چهره های شناخته شده اصلاحات هم به حمایت از خدری وارد میدان شدند. حضور محمد دادفر و اسماعیل تبادار دو چهره پرقدرت اصلاحات در استان و اعلام حمایت از کاندیدای منتخب شورای هماهنگی اصلاح طلبان و حزب اعتدال و توسعه مسیر را هموار نمود و به دنبال این حمایت ها تلاش بی وقوفه اصلاح طلبان جوان گناوه در کنار مرتضی سراجی این موقعیت را به وجود آورد که اکثر اصلاح طلبان زیر یک پرچم گامهای خود را به سوی یک انتخاب پیچیده بردارند. در کنار این حرکتها یونس خسروانی نقش یک بازیگر قدرتمند را به خوبی ایفا کرد و بالاخره در نقطه مورد نظر تمامی اصلاح طلبان را به دور هم جمع کرد. این هماهنگی ها رای ۱۷ هزار نفری خدری را در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی به ۴۱ هزار در انتخابات دهمین دوره افزایش داد. خدری در گناوه نزدیک به ۱۲ هزار رای به دست آورد اما در بوشهر رای سیاسی به خوبی معنی شد؛ رقابت جمیری و خدری در بوشهر رقابت دو تفکر بود، اصلاح طلبان از یک سو تمام قدرت خود را برای پیروزی اصلاحات گذاشتند و اصولگرایان مرکز استان هم که از ماه ها پیش به اجماع رسیده بودند چهره نخست اصول گرایان را مورد حمایت بی چون و چرا قرار دادند. با پایان شمارش آرا مشخص شد جمیری در بوشهر بیش از ۲۵ هزار رای به دست آورده است، این دست آورد عقب گرد اصول گرایان را در بوشهر نشان می داد اما خدری که در دوره گذشته نزدیک به ۳ هزار رای را برای خود ثبت کرده بود با حمایت قاطع اصلاح طلبان بیش از ۲۳ هزار رای به دست آورد. این رای حکم بهارستانی خدری را امضا کرد.

در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی تحولات فراوانی به وقوع پیوست تا خدری به رای اکثریت رسید. خدری گر چه بیش از سه سال تبلیغات مداومی را برای رسیدن به مجلس انجام داد اما وقتی به شرایط مطلوب رسید که اصلاح طلبان برای حمایت از این کاندیدا صف آرایی کردند.

انتخابات..مجلس  انتخابات.-.-مجلس..

سید کریم موسوی کاندیدای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از همان ابتدا و با توجه به رای ۲۷ هزاری دوره گذشته به عنوان یک رقیب جدی پا به عرصه انتخابات گذاشت. حضور موسوی و خدری که هر دو از گناوه پا به انتخابات گذاشته بودند خیلی ها را متقاعد کرد که باید یکی از این دو به نفع دیگری انتخابات را ترک کند اما این گزینه هرگز عملی نشد و موسوی هم که مشاورانش نتوانسته بودند با زمان به پیش بروند با اشتباهاتی که به مرور انجام داد عرصه رقابت را به خدری واگزار کرد. موسوی که بیش از خدری به شورای هماهنگی اصلاح طلبان نزدیک شده بود و از حمایت تعداد زیادی از اصلاح طلبان گناوه برخوردار بود و حتی نظر بسیاری را هم جلب کرده بود در آخرین نشستهای خود با شورای هماهنگی نتوانست نظر شورای هماهنگی را جلب کند و تنها به رای سنتی خود امیدوار ماند ولی این رای در نهایت رقم ۲۶۶۵۱ را به ثبت رساند. موسوی در حوزه گناوه ۱۵۱۳۰ رای به دست آورد و بالاتر از تمامی کاندیداها قرار گرفت ولی عدم رای سیاسی در بوشهر برای این کاندیدا منجر به شکست موسوی شد. موسوی تنها کاندیدای این دوره بود که رای خود را با اختلافی بسیار اندک تکرار کرد، این اختلاف اندک نشان می دهد موسوی دارای بیشترین رای سنتی است.

همانگونه که انتظار می رفت ضرغام حیدریه به رای رسید که آمار خبر داده بود. حیدریه از حاصل تلاش چندین ساله خود در حوزه دیلم به ۳۸۱۹ رای دست یافت و در گناوه هم با ۲۱۳۹ رای چهارمین کاندیدای انتخابات شد. مجموع رای ۷۱۲۲ نفری حیدریه را باید حاصل تلاش این کاندیدای جوان در روستاهای گناوه و دیلم دانست.فرهاد-سرخوش-پور

این انتخابات یک چهره جدید را هم معرفی کرد. فرهاد سرخوش پور که یکی از کاندیداهای این دوره بود با میانجیگری اصلاحات به سود خدری انتخابات را کنار گذاشت. سرخوش پور را می توان صاحب اندیشه ای نو دانست، او اصلاح طلبی بود که صلاح اصلاحات را مد نظر قرار داد و با کناره گیری از انتخابات راه خدری را برای رسیدن به مجلس شورای اسلامی هموار کرد.

انتخابات.-.مجلس

در حوزه دیر، کنگان، جم و عسلویه موسی احمدی، حسین بردستانی و سکینه الماسی رقابت داشتند. در این حوزه شورای هماهنگی از حسین بردستانی حمایت کرد اما در این حوزه اصلاحات نتوانست یکپارچه شود و حزب اعتدال و توسعه و تعدادی از اصلاح طلبان و چهره های شاخصی چون کنگانی در آخرین ساعات قبل از پایان تبلیغات حمایت خود را از الماسی اعلام کردند. این حمایت ها خیلی زود نتیجه داد و سکینه الماسی با ۴۱۴۶۹ رای راهی بهارستان شد. الماسی بیشترین توجه خود را برای جذب آرا به جم و عسلویه دوخته بود. کاندیدای مورد حمایت حزب اعتدال و توسعه در جم ۱۶۵۲۰ رای به دست آورد و در عسلویه هم با ۱۱۱۳۰ رای بیشترین آرا را به خود اختصاص داد اما در کنگان با ۹۳۰۹ رای در مقابل موسی احمدی که ۱۸۱۵۷ رای به دست آورده بود مغلوب شد. احمدی در کنگان پایگاه مستحکمی داشت ولی در دیگر حوزه ها نتوانست آرای خوب خود در کنگان را تکرار کند. بردستانی هم که اصلاحات را پشت سر خود داشت با چند پارگی اصلاحات در این حوزه نتوانست اجماع اصلاح طلبان را با خود همراه کند. بردستانی در دیر ۱۲۸۸۶ رای به دست آورد و در دیگر حوزه ها هم زیر سایه الماسی و احمدی قرار داشت و در مجموع ۲۵۱۳۳ رای به دست آورد. مجموع آرا در این حوزه ۱۱۰۶۷۸ رای بود.

در حوزه دشتی و تنگستان همانگونه که پیش بینی هم می شد در غیبت پورفاطمی راه برای حضور سید کمال الدین شهریاری باز شد. این اصول گرای متهعد با ۵۴۳۰۸ رای راه بهارستان را در پیش گرفت. محمد پاکدل منتخب شورای هماهنگی و حزب اعتدال و توسعه  در این حوزه ۲۷۵۵۹ رای به دست آورد. مجموع آرا در این حوزه ۸۵۰۱۶ رای بود.

در حوزه دشتسان هم اصلاح طلبان پیروز میدان بودند. محمد باقر سعادت در رقابت با غلامرضا مختاری و محمدرضا دهقان فرد پیروز انتخابات بود و با ۳۶۹۱۴ رای در مقابل ۳۲۰۵۴ رای مختاری و ۲۲۴۳۳ رای دهقان فرد به مجلس شورای اسلامی رسید. مجموع آرا در این حوزه ۱۰۶۳۱۹ رای بود.

انتخابات-مجلی-..انتخابات-مجلسانتخابات-مجلس..

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *