امروز: ۲۷ تیر ۱۴۰۳

کاندیداها ، نظرسنجی ها و استفاده از شرایط برای رسیدن به بهارستان

یاران سبز: با نزدیک شدن به زمان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی مردم نگاه خود را به نوع نگاه فعالین اجتماعی گره زده اند تا از این میان اصلح ترین کاندیدا را انتخاب کنند. آنها در انتظار تحرکات تازه کاندیداها هستند. حضور سید کریم موسوی ، عبدالحمید خدری ، ضرغام حیدری، عبدالکریم جمیری فضای انتخاباتی را گرم نگه داشته است و با ورود اصلاح طلبان به این عرصه حالا باید منتظر تغییرات اساسی هم بود. در آخرین آمار میدانی در گناوه مشخص شد در این شهر همچنان باید شاهد رقابت سید کریم موسوی، عبدالحمید خدری، عبدالکریم جمیری و ضرغام حیدریه بود و در این بین از فرهاد سرخوش پور، زینب اسماعیلی ، زهرا کللی ، حمید شاه بندرزاده هم چندان خبری از جذب آرا نیست البته اسماعیلی در بوشهر وضعیتی متفاوت دارد.انتخابات...

سید کریم موسوی که در دوره گذشته نزدیک به ۲۸ هزار رای داشت حالا هم امیدوار به انتخاب است، موسوی در گناوه آرایی دارد که به آرای خاموش مشهور است، موسوی که در ابتدا مورد توجه اصلاح طلبان نیز بود مسیر خود را لحظه به لحظه برای رسیدن به کرسی بهارستان هموار می کرد اما در آخرین لحظات نتوانست نظر اصلاح طلبان را به خود جذب کند و رای اصلاح طلبان را از دست داد، گر چه با توجه به وعده هایی که گروهی از اصلاح طلبان به موسوی داده بودند حتی تصمیم شورای هماهنگی هم نتوانسته آنها را از ستاد موسوی جدا کند ولی موسوی بی شک با از دست دادن اصلاح طلبان موقعیت خود را تضعیف کرده است. موسوی که به عنوان فردی صادق در جامعه مشهور است همچنان از شانسی بالا برای حضور در مجلس برخوردار است.

سید کریم موسوی در آخرین نظر سنجی که در گناوه انجام شد همچنان پیشتاز است و رقابت سختی با خدری دارد. در نظر سنجی گذشته از مجموع ۱۰۰ نظر ۲۰ رای به موسوی رسید و در آخرین نظرسنجی باز هم از مجموع ۱۰۰ دیدگاه به ۲۵ رای رسید.

جمیری نماینده حال حاضر مجلس، در این دور هم کاندیدای حضور در بهارستان شده است. نماینده حوزه شمال استان در دوره گذشته از اتحاد اصول گرایان به بهترین شکل ممکن استفاده کرد و توانست با بیش از ۴۷ هزار رای قاطعانه پا به مجلس بگذارد، اما در این دوره آن اتحاد وجود ندارد ، حضور زینب اسماعیلی در این انتخابات بیشترین ضربه را به جمیری وارد کرده است. نماینده حوزه شمال استان در این برهه باید از عملکرد خود دفاع کند تا بتواند رای همسویان خود را جلب کند و در کنار آن برنامه های جدید خود را هم بر روی میز بگذارد تا موفق به جلب نظر دیگر اقشار جامعه شود. جمیری در تمامی نظر سنجی های گناوه دارای رای بود و در آخرین نظر سنجی هم از مجموع ۱۰۰ دیدگاه توانست ۷ رای را به دست آورد.

عبدالحمید خدری شرایط متفاوتی را پشت سر گذاشته است ، رقابت با سید کریم موسوی در دو شهر گناوه و دیلم در پاره ای مواقع باعث شده است تا حامیان این دو کاندیدا فضای مجازی را لبریز از بیانیه ها و اتهامات مختلف کنند، خدری که در دوره گذشته بیش از ۱۷ هزار رای کسب کرده بود فعالیت خود را چند ماه پس از پایان انتخابات نهمین دوره مجلس آغاز کرد و صرفا جهت آشنایی با فضای بوشهر، حتی محل کار خود را هم به مرکز استان انتقال داد و در این میان به صورت مداوم فعالیت در شهرهای دیلم ، امام حسن، گناوه، ریگ، چغادک و بوشهر را پی گرفت، اما با وجود تمام این فعالیت ها نتوانست از گذرگاه سخت سیدکریم موسوی گذر کند و آمار نشان می دهد رقابت عبدالحمید خدری و سیدکرم موسوی تنگاتنگ است. خدری برای برداشتن یک گام رو به جلو با استفاده از مشاورین خود به اصلاح طلبان نزدیک شد و اشتباه سید کریم موسوی در نپذیرفتن بعضی از تعهدات اصلاح طلبان هم باعث شد تا نگاه شورای هماهنگی به خدری معطوف شود. در این میان نشست بدون نتیجه گروه های مختلف اصلاح طلب گناوه برای انتخاب نیروی مورد نظر به خدری این فرصت را داد که در مرکز استان اجماع را به سوی خود بکشاند و بالاخره نام خود را از صندوق شورای هماهنگی اصلاح طلبان بیرون آورد. با آغاز حمایت اصلاح طلبان از خدری وضعیت این کاندیدا اندکی تقویت شد. خدری در نظر سنجی گذشته از میان ۱۰۰ دیدگاه ۱۸ رای به دست آورد و در آخرین نظرسنجی هم از ۱۰۰ رای به عدد ۲۴ رسید.

ضرغام حیدریه جوانی است که نیروی خود را برای کسب کرسی بهارستان گذاشته است. حیدریه از زمانی که تصمیم به فعالیت گرفت ابتدا روستاهای لیراوی و حیاتداوود را هدف قرار داد و در این مورد هم موفق بود و سپس نگاه خود را به شهرها دوخت، حیدریه در بدترین وضعیت پا به رقابت گذاشته است. حضور خدری و موسوی که اقبال عمومی به سمت و سوی آنها می باشد مهمترین مانع جذب رای برای این کاندیدای جوان است. در آخرین نظرسنجی که در گناوه صورت گرفت از ۱۰۰ رای حیدریه تنها ۵ رای داشت.

این نظر سنجی نشان داد با نزدیک شدن به زمان انتخابات تعداد افراد بلاتکلیف هم کم شده است . در نظر سنجی گذشته ۳۱ نفر هنوز کاندیدای خود را انتخاب نکرده بودند و ۱۷ نفر هم قصد حضور در انتخابات را نداشتند اما در آخرین نظر سنجی ۲۵ نفر همچنان به دنبال انتخاب کاندیدای اصلح بودند و ۱۴ نفر هم قصد شرکت در انتخابات را نداشتند.

پست های مرتبط

۴ نظر

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *