امروز: ۳۱ شهریور ۱۴۰۲

بندر گناوه و تمرکز بازار

یاران سبز _ سید جواد حسینی حقیقی: امسال بندر گناوه میزبان مهمانان میلیونی نوروزی بود که از تمام نقاط ایران و حتی خارج از کشور به این شهر قدم گذاشتند. شهری که به دلیل داشتن ساحلی زیبا و کم نظیر، هم جذابیت گردشگری دارد و هم به دلیل بازار ارزان و پر رونقش جذابیت تجاری که هر ساله مردم را به این سو می کشاند. این شهر هفتاد هزار نفری گاها چهار میلیون مسافر را در خود جای میدهد و جالبتر آنکه این جمعیت میلیونی که تقریبا همگی اهل خرید هستند در یک منطقه ی خاص از شهر متمرکز می شوند.

با توجه به تمرکز مراکز تجاری در یک نقطه خاص از شهر، بی نظمی و فشار در منطقه مذکور از حد معمول بسیار بالاتر رفته و کنترل آن از دست دستگاههای نظارتی خارج می شود تا جایی که حتی کسبه بازار آرامش خود را از دست میدهند و برخورد مناسبی را که لازمه ی هر کسب و کاریست با مشتری از خود نشان نمی دهند. گناوه

در این ایام اکثر جوانها جهت کسب روزی از نقاط مختلف شهر و حتی شهرهای همجوار، به این منطقه سرازیر می شوند، همین امر باعث شلوغی بیش از حد بازار و بوجود آمدن بیش از حد تعداد دستفروش ها در این ناحیه شهر می گردد. موضوع دیگری که پیامد این متمرکز بودن بازار است بالا رفتن قیمت ملک و بهای اجاره مغازه ها در این قسمت است.  قیمت ملک به شکلی در این نواحی بالا رفته است که از حد طبیعی و ظرﻓﻴﺖ اقتصادی فعلی شهر خارج گردیده است. وقت آن رسیده شهرداری دست به اقدامات جدی در جهت تمرکز زدایی بازار بزند .بایستی با تغییراتی که ایجاد می کند بازار را به قسمتهای دیگر شهر هم بکشاند.

نگاهی اجمالی به ساختار قدیم شهر نشان می دهد هر منطقه از شهر بازار مخصوص به خود را داشته که به مرور از رونق افتاده اند. وقت احیاء کردن آن بازارها و بالطبع مناطق دیگر شهر نیز فرا رسیده است.

این اقدام پیامدهای بسیار خوبی خواهد داشت، جلوگیری از شلوغی بیش از حد یک نقطه از شهر، کنترل ترافیک شهری، خدمات رسانی بهتر شهری به مجموعه بازارها، جلوگیری از هجوم کسبه دیگر مناطق به یک نقطه خاص، کنترل قیمت املاک تجاری، بالا بردن سطح فرهنگی مناطق مختلف شهر، درآمد زایی برای سیستم کنترل شهری، بوجود آمدن حس خوب زندگی برای افرادی که در نواحی مختلف شهر زندگی می کنند و مواردی دیگر.

در سالهای ۷۸ تا ۸۱  توسط یک حرکت مدیریتی از جانب شهرداری بازار بندر گناوه به سمت و سویی حرکت کرد و گسترش یافت که در حال حاضر اگر در سطح گسترده تری از بندر های تجاری ایران نباشد دست کمی هم نیز از آنها ندارد. این امر نشان دهنده این است که این شهر پتانسیل بسیاری برای کار دارد و بایستی بندر گناوه را به سمت و سوی پیش برد که هم ساحل آن به معنی واقعی توریست پذیرتر شود و هم بازار آن گسترش یابد. گناوه شهری بندریست و شاهرگ حیاتی آن بازار و تجارت است، پس هرچه تلاش بکنیم در جهت رونق تجاری و اقتصادی شهر هنوز هم جای کار دارد و هر اقدامی که صورت میپذیرد بایستی با آینده نگری همراه باشد.

شهرداری می تواند متولی ساخت مراکز تجاری در نقاط مختلف شهر باشد. از این طریق هم می توان سرمایه گذار را به سمت فضای سرمایه گذاری هدایت کرد هم می توان منفعت زیادی را به سیستم کنترل شهری تزریق نمود.

 

 

 

 

 

 

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *