امروز: ۳۱ شهریور ۱۴۰۲

بسته شدن گمرک بر روی ته لنجی، اعتصاب و انتظار در بازار

اعتصاب-بازار-گناوهیاران سبز-مرتضی خضری: بازار گناوه را می توان نبض اقتصاد این شهر دانست، وقتی بازار دچار نوسان می شود ترکش های آن را می توان در کوچکترین تحولات این شهر دید. چند روزی است این بازار با بسته شدن گمرک نفسش به شماره افتاده است و به تبع آن تمام شهر را تب فرا گرفته است. بانکها تب و تاب گذشته را ندارند ، اضطراب در شهر به عینه دیده می شود، به سادگی می توان دلهره را در چهره مضاربه گیرنده ها و وام گیرنده های جوانی دید که با آخرین مدارک تحصیلی تنها راه فرار از بیکاری را بازار دانسته اند، رونق در تمامی شهر تحت شعاع اعتصاب در بازار قرار گرفته است و حتی ساخت و سازها هم با کندی به پیش می رود. این شهر سالها است با همت بازاریان تبدیل به مرکز خرید در جنوب کشور شده است و از همین رو شهر دلخوش به بازار است.

بسته شدن گمرک گرمای طاقت فرسای جنوب را غیر قابل تحمل تر کرده است؛ جنوبی هایی که با کمترین امکانات بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و اقتصادی همچنان نوار مرزی را بدون واهمه از حتی مرگ تدریجی رها نکرده اند با بسته شدن گمرک و ممنوعیت ته لنجی به انتهای راه صبر و تحمل نزدیک شده اند.

بازاریان گناوه، دیلم، دیر، کنگان و دیگر بنادر با اعتصابی هماهنگ گر چه راه زندگی را بر خود بیش از گذشته تنگ کرده اند اما بازار را بستند تا صدایشان به گوش شنوایی برسد. در این مسیر مشخص شد وعده ها راهی به عمل ندارد و این تصمیم دولتی را باید با حرکتی جدی و جانانه شکست، وقتی رهبر انقلاب در جایگاه دینی و حکومتی فریاد می زند که منظور از ممنوعیت اجناس خارجی با کوله در جنوب کشور نیست چرا همچنان گمرک درب خود را به روی مردم بسته است؛ این بی توجهی به خواسته مردم و رهبر را چگونه باید تعبیر کرد؟

عده ای با فریاد حمایت از دولت خواستار شکست این اعتصاب هستند آیا این عده می توانند پاسخی مناسب جهت بسته شدن بی دلیل گمرک در چند روز گذشته به مردم بدهند؟

 چرا هر از چند گاهی گمرک بسته می شود، آیا حق با سرمایه داران بدون مرز و درد در پایتخت است که نظرات خود را بر دولت تحمیل می کنند یا حق با ملوانان مرز دار و رنج کشیده، دولت باید چشمش را بیش از پیش باز کند و خواهان و خواستار رنج این مردم نباشد.

این اعتصاب نشان دهنده نارضایتی مردمی است که تمام قد از دولت اعتدال و امید در سه سال گذشته حمایت کرده اند و پیروزی های غیر قابل باوری را برای این دولت به باور رساندند و این پاسخ مناسبی برای مردم جنوب نیست ، دولت باید تا دیرتر نشده است به دست بوس مردم جنوب بیاید.

آیا باز شدن موقت درب گمرک با شرایط خاص راه چاره است؟

آیا لنجهایی که بعد از بخش نامه و دستورالعمل دولت جهت بارگیری ته لنجی به مسافرت رفته اند و بدون اطلاع از این بخش نامه اقدام به بارگیری ته لنجی نموده اند و هیچ تعهدی در قبال بخش نامه جدید ندارند تکلیفشان مشخص شده است؟

آیا وضعیت آینده گمرک و ته لنجی در دستور کار دولت قرار گرفته است؟

پست های مرتبط

1 نظر

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *