امروز: ۱۹ آذر ۱۴۰۲

آزادی حریف لیان نشد/ضامن جوان راهی دور دوم شد

یاران سبز_ مرتضی خضری: بعد از شانزده شب بالاخره دور گروهی مسابقات فوتسال جام رمضان یادواره یاران سبز به اتمام رسید.یاران-سبز-بیاد-سبزهای-آزادی.گناوه

آخرین شب دور گروهی مسابقات فوتسال با نام تیم فوتبال آزادی گناوه برگزار شد. تیمی که به عنوان اولین تیم فوتبال گناوه شناخته می‌شود. این تیم  سال‌هاست از میادین به دور مانده است. وقتی معلم ورزشی بنام عبدالمحمد پوربهی از بوشهر به گناوه آمده فوتبال هم در گناوه جان و نقش گرفت؛ پوربهی نقش تعیین کننده‌ای در راه اندازی فوتبال در گناوه داشت. پوربهی در سال ۴۲ از گناوه رفت و از آن زمان تکاپو برای تشکیلات جدید در فوتبال گناوه آغاز شد. در سال ۴۳ مرحوم غلامرضا جهازی مشهور به غلام عکاس با سفر به آبادان و انتخاب دو دست پیراهن به رنگ سفید و سبز و با همراه داشتن یک مجوز از تیم فوتبال ۲۵ شهریور آبادان اولین تیم فوتبال در گناوه را با نام ۲۵ شهریور تاسیس کرد. مرحوم جهازی تیمی را بنا گذاشت که بعدها به یکی از پرطرفدارترین تیم‌های فوتبال در گناوه تبدیل شد و تاثیر فراوانی بر روند فوتبال در این شهر داشت. این تیم تا سال ۴۸ با همین نام در فوتبال گناوه فعالیت کرد ولی اقتدار تاج در پایتخت و محبوبیت این تیم باعث شد تا ۲۵ شهریور در سال چهل و هشت به تاج تغییر نام دهد. با نامگذاری تاج وضعیت این تیم بهبود یافت. تاج گناوه تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ با قدرت فعالیت کرد ولی با آغاز تحولات جدید و بسته شدن درب این باشگاه در تهران تاج گناوه هم از فعالیت باز ایستاد. در سال ۵۸ تاجی‌های دو آتشه در گناوه طی جلسه‌ای در خانه محمود نیکونژد (حاجی بنگی) و با حضور عباس امیری، محمد افتخاری، مجید خرمی، حسن زارعی، محمد سعدزاده و … تصمیم به تغییر نام این تیم گرفتند. در این جلسه با توجه به شعار «استقلال آزادی جمهوری اسلامی» نام آزادی را برای تاج قدیم برگزیرند. گر چه چند روز بعد در تهران تاج به استقلال تغییر نام داد اما آزادی همچنان با همان نام فعالیت کرد. در سال ۶۰ و به دنبال اختلاف عباس امیری با تاجی‌های گناوه به همراه مرحوم غلامعلی گلستانی تیم استقلال هم تشکیل شد. مرحوم غلامعلی گلستانی با سفر به تهران تلاش کرد تا مجوز نام استقلال را بگیرد که با موافقت مسئولین وقت استقلال در تهران تیم جدیدی با نام استقلال در فوتبال گناوه متولد شد.

در این تیم افرادی فعالیت کردند که ساختار فوتبال گناوه هم بر پایه همان افراد بنا گذاشته شد و اینک باید خاطره آنها را زنده و یادآوری کنیم. مرحوم منصور فخری اولین سنگربان گناوه است که عبدالمحمد پوربهی پدر فوتبال گناوه در مورد وی می‌گوید: فخری یکی از ارکان تیم کلنی گناوه بود. علی کبگانی نیز با قدی افراشته در اولین تیم فوتبال گناوه حضور داشت. مرحوم عبدالعلی امیری(شنبه)، عیسی راهنما، حمید زیارت، مبارک منفرد، حسین نجدی، ناصر پورقصاب، ماشااله ثابت هم از بازیکنان این تیم بودند که طی سالیان دراز با تاج و آزادی همراه بودند. تاج در فروردین سال ۵۶ یکی از بزرگ‌ترین شوک‌های ورزشی گناوه را تحمل کرد. تاج گناوه جهت یک بازی دوستانه در چهارم فروردین سال ۵۶ به برازجان دعوت می‌شود ولی این سفر نیمه تمام باقی می‌ماند. تصادف در مسیر منجر به مرگ خلیل کبگانی، مسعود مظفری، عبدالحسین درویشی و مجید چرومی) چهار بازیکن این تیم می‌شود. در این سانحه تنها حسن زارعی یکی از موثرترین بازیکنان این تیم که بعدها تشکیلات این تیم را به عهده می‌گیرد از مرگ رهایی می‌یابد.

مرحوم ماشااله تنگستانی هم در این تیم حضور موثری داشت. تنگستانی وقتی بزرگان آزادی نتوانستند این تیم را همراهی کنند بار این تیم را طی چند سال بر دوش کشید ولی مرگ تنگستانی را از آزادی جدا کرد. مرحوم تنگستانی وقتی از کلاس مربیگری برمی‌گشت در محور گناوه -بوشهر بر اثر سانحه تصادف جان باخت.

باشگاه پاس گناوه یاد تمامی ورزشکاران را گرامی می‌دارد.

در شب پایانی دور گروهی مسابقات جام رمضان یادواره یاران سبز لیان با شکست ۴ بر صفر آزادی مجوز حضور در بین شانزده تیم را گرفت. در این دیدار عادل حسینی عامل مهمی در شکست آزادی بود. حسینی سه گل از چهار گل لیان را به ثمر رساند. رامین حاجی زاده هم دیگر گلزن لیان در این دیدار بود. آزادی در این دیدار و در غیاب آباد دروازه‌بان اصلی خود دچار مشکل بود.

در دومین دیدار تاج جوان با نتیجه ۹ بر ۲ گلساپوش را شکست داد تا تکلیف آخرین تیم صعود کننده هم مشخص شود. در این دیدار جواد سلیمی دو گل نخست و پایانی این تیم را به ثمر رساند و نشان داد قدر فرصت‌ها را به خوبی می‌داند. حسین شهمرادی هم سه گل برای ضامن جوان به ثمر رساند و دو گل دیگر این تیم هم به وسیله مدافعین حریف زده شد. گل‌های گلساپوش را هم مهرداد حیدری و رضا طاهری به ثمر رساندند.

با پیروزی ضامن جوان بازی دو تیم ضامن بتون و تاج جوان تشریفاتی شد. در این دیدار علی اسماعیلی و شاگردانش که از صعود باز مانده بودند نتوانستند در مقابل تجربه بازیکنان ضامن بتون کاری از پیش ببرند. این دیدار سوای از نتیجه یه دست آمده با توجه به چهار گلی که مصطفی خلیلیان به ثمر رساند پیام خوبی برای این تیم داشت. محمد خدری و سید محمد کاظمی هم دیگر گلزنان این تیم بودند. در نیمه دوم این دیدار تاج جوان برنده بود. این تیم در نیمه دوم دو بار با ضربات امیررضا حسن‌پور به گل رسید و ضامن بتون تنها یک گل در نیمه دوم به ثمر رساند.

در ادامه مسابقات فردا شب چهار بازی انجام خواهد شد.

داوران.شرونی.نصرتی یاران-سبز_آزادی یاران-سبز_-لیان

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *