امروز: ۱۳ آذر ۱۴۰۱

پل خور مرده شور، پلی به آینده یا سدی در مقابل آینده

یاران سبز_مرتضی خضری: گناوه را دریا، دره گپ و خور محاصره کرده است. در بسیاری از بنادر بزرگ دنیا خور و رودخانه‌هایی را به وجود می‌آورند تا شهرهای بندری را داری فضایی تورستی کنند اما اینجا تمام امکانات طبیعی برای رسیدن به یک بندر توریستی مهیاست، تنها اندکی اعتبار مالی و فکر نیاز است تا شاهد انقلابی در گردشگری جنوب بشویم.

در گناوه هیچ حرکتی برای تغییر در فضای دریایی و رودخانه‌ای به وجود نیامده است و تا آنجا که دست درازی اجازه داده است این فضاها مورد تعدی قرار گرفته‌اند. مدتی‌ست خبرها حول و حوش خوری در جنوب غربی گناوه می‌باشد، خوری که معروف به خور مرده شور است و حکایت‌های زیادی را از سر گذرانده است. این خور راهی‌ست که در زمستان سیلاب‌ها را به دریا هدایت می‌کند و در تابستان هم میزبان پرندگان است. خور مرده شور با بروز پدیده زمین خواری مورد طمع قرار گرفت و شبی نبود که متری از آن به فروش نرسد تا جایی که حتی پیران هم فراموش کردند در این قسمت روزگاری خور پهناوری وجود داشته است. امروز از آن خور قسمت کمی باقی مانده اما همین کم هم برای ایجاد یکی از مهم‌ترین مکان‌های توریستی گناوه کافی‌ست. از ماه‌ها پیش زمزمه ساخت پل خور مرده شور برای اتصال ساحل ماسه‌ای و صخره‌ای بر سر زبان‌ها افتاد و به دنبال آن مناقصه‌هایی بود که به صورت متوالی انجام شد و بدون نتیجه به پایان رسید.خور.-.مرده-.-شور

برگردیم به اندکی عقب تا نیم نگاهی داشته باشیم به سال اول فعالیت شورای چهارم

هنوز شورای چهارم اولین سال فعالیت خود را پشت سر نگذاشته بود که در دفتر هفته نامه دریادلان جلسه‌ای با حضور اعضای شورا برگزار شد. در آن جلسه ضمن بررسی عملکرد شورا به اهمیت ساخت پل خور مرده شور نیز اشاره شد و این نشان از آن داشت که ساخت این پل برای این شهر اهمیت فراوانی دارد. در آن جلسه احمد طاهری به عنوان یک شهروند هم حضور داشت، حالا آن شورا در پیشانی خود احمد طاهری را هم دارد و با توجه به نگرانی اعضای شورا، شهردار و مردم بنابراین باید نگاه دقیقی به نحوه ساخت این پل شود. شورا و شهردار وظیفه سنگینی در زیبا سازی این شهر دارند و در این میان ساخت پل خور مرده شور با توجه به موقعیت خاص آن مورد توجه شهروندان است؛ شهروندانی که قاطعانه به شورانشین‌ها رای دادند تا چهار سال برای این شهر تصمیم بگیرند.

شورا و شهردار برای ساخت پلی که مد نظر کارشناسان است دل سوزانده‌اند اما بنظر می‌رسد این پروژه نتوانسته است از نظر زیبایی رضایت شهروندان را به دست آورد.

این پروژه از نظر ریالی پروژه بزرگی نیست ولی چنان در گیر و دار مسایل سیاسی به دام افتاده است که همه‌ی شهر تمام وعده‌های بزرگ را فراموش کرده‌اند و تنها هم و غم خود را برای تکمیل این پروژه گذاشته اند. آیا ساخت یک پل با ایده آل‌های یک شهر نیاز به این همه کش و قوس دارد؟

با این تفاصیل جوانان گناوه خود را به خط مقدم رساندند تا تکلیف این پل قبل از اینکه دیر شود، روشن شود.

مدتی‌ست جوانان گناوه پیگیر نقشه‌های این پل هستند. نقشه‌هایی که به گمان اکثر کارشناسان، غیر کارشناسی‌ست و گروه مشاور نتوانسته‌اند موقعیت حساس این پل را درک و طرح مناسبی ارایه بدهند. این ادعا زمانی پررنگ شد که نقشه پل خور مرده شور در معرض دید مهندسین معمار و سازه گناوه قرار گرفت. با قرار گرفتن این نقشه در دید مهندسین و مشخص شدن معایب آن، گروهی از جوانان گناوه با ترکیبی از مهندسین معمار و عمران از یک سو و جوانان فعال فرهنگی، ورزشی، هنری، اجتماعی و سیاسی از جانب دیگر فعالیت خود را برای تغییر در این نقشه آغاز کردند.

این گروه در جلسه‌ای که با کریم حسین‌آبادی مدیرکل دفتر فنی استانداری داشتند. راهکارهای جدید را برای انجام این پل بر روی میز مدیر کل قرار دادند. در این نشست معماران گناوه با طراحی چندین ماکت پل، خواستار تغییر در این طرح شدند. حسین‌آبادی که به خوبی از شرایط این پل و موقعیت آن آگاهی داشت. تنها مشکل پیش رو را تهیه اعتبار دانست و گفت: اگر بحث مشکلات مالی را نداشتیم بی شک به ایده‌های شما نگاه دقیق‌تری می‌انداختیم، ما هم به فکر پلی زیبا هستیم و هم به تهیه اعتبار مالی آن فکر می‌کنیم. مدیرکل دفتر فنی در مقابل توضیحات مهندسین معمار و عمران گناوه که خواستار تغییر در سازه و نمای آن بودند، بیان داشت: با وجود تمامی مشکلات قول می‌دهم که تغییراتی انجام شود و نظر شما هم جلب شود. حسین‌آبادی ادامه داد: گناوه فقط در یک نقطه گردشگرپذیر نیست، تمام ساحل گناوه از بندر ریگ تا آخرین نقطه این شهرستان فضای گردشگری مناسبی دارد و نگاه ما به آن کلی‌ست و نمی‌خواهیم تمام اعتبار را در یک نقطه ببینیم.

یک نکته

در همه جا مرسوم است وقتی پروژه‌ای آغاز می‌شود مخصوصا اگر این پروژه در مسیر گردشگری باشد بنر آن قبل از آغاز در محل ساخت پروژه نصب می‌شود تا مردم در جریان کم و کیف و آغاز و پایان آن قرار گیرند اما در پروژه پل خور مرده شور گناوه که قرار است مهمترین مرکز توریستی این شهر باشد و باعث اتصال دو ساحل صخره ای و ماسه‌ای شود و از درون خور، دریا در ورای آن چشم نوازی کند، هنوز هیچ بنری نصب نشده است. عدم نصب بنر چه معنایی دارد؟ آیا به ذهن شما این سیگنال قوی را نمی‌فرستد که قرار است با اتفاقی روبرو شویم که خوشایند چهره شهر نیست؟

نظر شما چیست؟

نظر فرماندار چیست؟

نظر شهردار چیست؟

 

خور-مرده-شور

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *