امروز: ۰۸ مهر ۱۴۰۲

عکاس و هنرمند شایسته‌ای که شایسته مورد تقدیر قرار گرفت

یاران سبز_ مرتضی خضری: در دهه چهل عکس‌های غلامرضا جهازی او را در گناوه شهره خاص و عام کرد تا جایی که به «غلام عکاس» مشهور شد ولی نگاه‌ها را به عکاسی سید عبدالحسین موسوی مشهور به «نواب» تغییر داد. ماشااله دریاگرد هم با قاب ۶*۴ شناخته شد ولی قابی که نواب انتخاب کرد چراغ راهی برای عکاسان جوان شد.

با گذر زمان محمد افتخاری هم دست به دوربین شد اما نواب بود که عکس‌ها را متفاوت کرد. مجید مظفری و غلامعلی دریانورد هم عکس گرفتند، یکی به دنبال لنج و قایق رفت و دیگری صحنه‌های عاشورا را به تصویر کشید ولی سید نواب بود که با دوربین جستجویی تازه را در عکاسی آغاز کرد. انجمن هوای تازه این‌بار به سراغ  «نواب»  رفت تا شب عکاس برجسته کشور را با نام «شب نواب» برگزار کند. در سالن فنی حرفه‌ای گناوه علاقمندان به هنر جهت تجلیل از حیات هنری سیدعبدالحسین موسوی جمع شدند تا «شب نواب» به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

 غلامحسین دریانورد از جمله کسانی‌ست که رفاقتی طولانی با سید عبدالحسین موسوی داشته است. دریانورد در «شب نواب» روایت خود را در سه قاب به تصویر کشید. سیدی که دوستش بود، سیدی که هنرمند است و سیدی که عکاس است.

مهدی بیات نسب مجری مسلط این برنامه با معرفی جهانشیر یاراحمدی این هنرمند را به پشت تریبون دعوت کرد. یاراحمدی که از دوستان دیرین نواب است به صحنه گردانی موسوی در تئاتر اشاره کرد و گفت: از زاویه تئاتر به این هنرمند نگاه می‌کنم و خوشحالم که یکی از بهترین‌ها را در میان خود داریم.

صادق فولادچنگ از شاگردان نواب به نمایندگی از انجمن عکاسان گناوه از سال‌ها تلاش موسوی تقدیر کرد و گفت: استاد به ما یاد داد عکاسی تنها دوربین‌های پیشترفته و لنزهای بزرگ نیست و باید دیدی عکاسانه داشته باشیم.

«شاتر بزن رفیق» نام ترانه‌ای بود که علی جعفری به مناسبت «شب نواب» سروده بود. جعفری از هنرمندان خوش ذوق عرصه موسیقی گناوه است. «عکسی بگیر ازم که توش شنیده شه دردی که می‌کشم از دست سرفه‌هام»

مسعود نجف‌پور بوشهری کارگردان و نویسنده فیلم سینمایی«نه و پنج دقیقه» هم از مهمانان این برنامه بود. موسوی به عنوان عکاس در فیلم «نه و پنج دقیقه» با نجف‌پور بوشهری همکاری کرد. نجف‌پور با تمجید از عکس‌های موسوی گفت: موسوی فردی متعهد به کار است و خیال شما از کاری که در دست دارد راحت است.

ایرج صغیری از چهره‌های شناخته شده در تئاتر کشور هم از مهمانان این برنامه بود. صغیری گفت: بازیگری در تئاتر کار بسیار سختی‌ست و بازیگر تئاتر باید مسلط و دریده باشد. وقتی موسوی را در ابتدای راه دیدم دانستم که هنرمندی تواناست و اشتباه نکردم.

در کار عکس فیلم نزدیکی خاصی بین موسوی و احسان عبدی‌پور کارگردان خلاق بوشهری وجود دارد. موسوی در فیلم‌های «تنهای تنهای تنها» و «تیک‌آف» با این کارگردان تا انتهای راه رفت و در جشنواره فیلم فجر کاندیدای سیمرغ بلورین عکس شد. عبدی‌پور داستانک زیبای خود را به موسوی تقدیم کرد و گفت: امیدوارم این همکاری همچنان ادامه داشته باشد.  عبدی‌پور هم‌چنین اظهار داشت: برایم جالب است که مراسمی با این کیفیت انجام می‌شود و از هنرمندی قبل از رسیدن به سن بازنشستگی تقدیر می‌شود. انجمن هوای تازه متفاوت حرکت می‌کند و امیدوارم به حرکت خوبش ادامه دهد.

ادریس عبدی‌پور تهیه کننده فیلم‌های سینمایی «تنهای تنهای تنها» و «پاپ» هم از موسوی تقدیر کرد. در شب نواب اکبر یوسف‌زاده(اکوان) و گیتارش هم لحظات زیبایی را با ترانه «از من بگریزید» به وجود آوردند.

پایان بخش «شب نواب» با حضور نواب انجام شد. سید عبدالحسین موسوی که برنامه «شب نواب» خاص او بود تنها به تقدیر اکتفا کرد. موسوی از انجمن هوای تازه و تمامی کسانی که این برنامه را تدارک و برنامه‌ریزی کردند تقدیر کرد.

 سید جواد صدرالدینی از عکاسان جوانی‌ست که هنر عکاسی را از سید نواب فرا گرفته است. صدرالدینی در جشنواره آزاد رومانی عنوان نخست را به دست آورده است و به همین دلیل در «شب نواب» لوح تقدیر انجمن هوای تازه را دریافت کرد. دانیال عرب‌زاده هم در بخش عکاسی خلاقانه طلای فیاپ را به دست آورده است و در «شب نواب» تندیس انجمن هوای تازه را دریافت کرد.

سبحانی از طرف اداره ارشاد گناوه، رضا هنرکار از طرف انجمن عکاسان گناوه، سیدمحمد موسوی از طرف انجمن نمایش گناوه، شیخ‌نصر از طرف خانه فرهنگ و هنر بندر ریگ، محدثه عرب از طرف بنیاد نیکوکاری مهربانان، الیاس احمدحسینی از طرف یلدانشینان گناوه، فروغ شهمرادی از طرف انجمن هوای تازه و جهانشیر یاراحمدی از طرف انجمن هنرهای نمایشی جوایزی در نظر گرفته بودند که در پایان برنامه به سیدعبدالحسین موسوی اهدا شد.

 مراسم اهدا جوایز به مهمانان این برنامه را هم سیدعلی پاک‌نژاد فرماندار شهرستان گناوه، دانیال اسفندیاری معاون سیاسی و امنیتی و سبحانی رئیس اداره ارشاد انجام دادند.

 

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *