امروز: ۰۲ مرداد ۱۴۰۳

روستای چهارروستایی و قرابت با کتاب

یاران سبز_ مرتضی خضری: کتاب را همه بهترین دوست می‌دانند اما این دوست در جامعه امروزی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و انگار کسی این دوست را دوست ندارد.

در زمانه‌ای که اکثر جامعه با دوست مهربان قهرند در روستای چهار روستایی کتاب هم‌چنان بهترین دوست است. روستایی که کتاب‌خوان است و کتاب‌خانه آن مثال زدنی‌ست. در برپایی این کتاب‌خانه و روش‌های حرفه‌ای برای جذب اهالی روستا نقش مروارید رازقی انکارناپذیر است. مسئول کتاب‌خوانه روستای چهارروستایی تلاش زیادی انجام داده است تا کتاب هم‌چنان در این روستا نقش بازی کند.

در هفته کتاب و کتاب‌خوانی، کتاب‌خوانه روستای چهارروستایی میزبان کتاب‌خوان‌ها بود. مهمانان هر کدام از زاویه دید خود کتابی را معرفی و ارائه کردند. در این برنامه حسین جلال‌پور میهمان ویژه بود.

در این برنامه ابتدا ماندنی تخشا به معرفی کتاب «خواجه تاج‌دار» پرداخت. ذبیح‌اله منصوری با اقتباس از ژان گور این رمان را ترجمه کرده است. «پیرمرد و دریا» اثر ارنست همینگوی هم توسط تخشا معرفی شد.

آسیه خواجی کتاب «سلام بر ابراهیم» را ارائه کرد. کتابی که تا مدت‌ها نویسنده آن نامشخص بود. سلام بر ابراهیم را محمد انصاری نوشته است. «سمفونی مردگان» را سمیرا غلامه معرفی کرد. مجتبی ابراهیمی به سراغ کتابی از «آمارتیا کومار سن» رفت. نویسنده هندی کتاب «توسعه به مثابه آزادی» توسعه بین‌المللی را بررسی می‌کند. این کتاب در سال ۱۹۹۸ جایزه نوبل در اقتصاد را به دست آورد.

ویلیام گلاسر کتاب «تئوری انتخاب» را نوشته است. محمد حجی با مطالعه این کتاب به معرفی آن پرداخت. مروارید رازقی مسئول کتاب‌خانه روستای چهار روستایی هم کتاب «ملت عشق» را معرفی کرد. «ملت عشق» را الیف شافاک نویسنده ترکی نوشته است. این کتاب رکورد پرفروش‌ترین کتاب را در ترکیه دارد. عبدالحسین اسفندیرای کتاب «احیای علوم سیاسی» را معرفی کرد. حسین بشرویه در این کتاب تلاش می‌کند  سیاست به منزله‌ی حکمت عملی و دانش تجویزی را احیا کند. اسفندیاری این کتاب را بهترین نمونه برای رسیدن به یک سیاست علمی دانست و آن را به خوانندگان کتاب پیشنهاد داد.

امیرحسین حیات‌داوودی از باتجربه‌های مسیر کتاب است. خواننده پروپاقرص کتاب از تاثیر کتاب بر زندگی افراد گفت. حیات‌داوودی مهم‌ترین عامل در نزدیکی به کتاب را والدین می‌داند. هوشنگ آزاد از برنامه‌ریزان این برنامه بود. مجری این برنامه در پایان چند کتاب را معرفی کرد. کتاب «روزها» نوشته محمدعلی اسلامی ندوشن، «گلستان سعدی» و «مزرعه‌ی حیوانات» نوشته جورج اورول از کتاب‌های پیشنهادی آزاد بود. مزرعه‌ی حیوانات در ایران به نام «قلعه حیوانات» هم شناخته می‌شود. مهدی بیات‌نسب نیز کتاب «دن‌ کیشوت» را پیشنهاد داد. کتابی که آن را بهترین رمان اسپانیایی می‌دانند و شهرتی جهانی دارد. میگل سروانتس ساآودرا این کتاب را در دو مرحله نوشت. بیات‌نسب این کتاب را برای خواننده‌های کتاب لازم دانست.

حسین امیری معاون برنامه ریزی فرمانداری گناوه یک پای ثابت تمامی برنامه‌هایی‌ست که به شکلی با کتاب سروکار دارند. امیری کتاب «آداب روزانه- روز بزرگان چگونه شب می‌شود» را معرفی کرد. میسن کاری نویسنده این کتاب شما را با خلاقیت‌ها و آداب تعدادی از مشاهیر آشنا می‌کند. امیری این کتاب را برای خواننده‌های کتاب پیشنهاد داد.

حسین جلال‌پور مهمان ویژه این برنامه بود. جلال‌پور که تحصیل کرده ادبیات است گفت: در بحث واژگان هر چه به جلو می‌رویم با واژه‌های جدیدی برخورد می‌کنیم و لازم است کتاب‌خانه‌ها از این حیث غنی بشوند. جلال‌پور چند کتاب را به اهالی کتاب پیشنهاد داد.

در پایان این برنامه سراجی به عنوان بهترین کتاب‌خوان روستای چهارروستایی انتخاب شد. کیکی با تزیین کتاب هم بین حاضرین تقسیم شد.

سبحانی رئیس اداره ارشاد اسلامی گناوه هم در این برنامه حضور داشت.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *