امروز: ۲۷ تیر ۱۴۰۳

شهردار آبش با شورا از یک جو نمی‌رود

یاران سبز_ مرتضی خضری: شهردار گناوه زیر شلاق پرسش‌های متعدد خبرنگاران گناوه قرار گرفت. در نشست خبری که ۴ ساعت و ۲۰ دقیقه به طول انجامید ماشااله احمدی به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد اما سئوالات زیادی هم به دلیل طولانی شدن جلسه باقی ماند. توضیحات طولانی احمدی باعث شد تا بسیاری از سئوالات جا بماند.

احمدی بدون اشاره به حرف و حدیث‌های فراوان پیرامون پروژه خیابان حرم به حرم، گفت: این پروژه از اعتبارات ته‌لنجی بود ولی به دلیل متوقف شدن این منبع درآمدی با مجوز شورا ترک تشریفات انجام شد و در حال حاضر این پروژه با اعتبارات داخلی در حال انجام است. این پروژه در سال ۹۰ آغاز شد و تا کنون به انجام نرسیده است. شهردار مدعی‌ست، کند بودن عملیات اجرایی این پروژه به دلیل نبود کد ارتفاعی بود و به تازگی کد ارتفاعی در اختیار شهرداری قرار گرفته است.

نکته اول؛ حسین حسن‌زاده آخرین شهردار شورای چهارم در مصاحبه‌های خود بارها به قرار داد کد ارتفاعی اشاره داشت و مدعی بود کد ارتفاعی را گرفته است.

پروژه میدان امام علی هم از سئوالات بود. با توجه به صحبت‌های شهردار حالا حالاها نباید به دنبال آغاز پروژه‌ای به نام میدان امام علی باشیم.

پروژه پل ورودی از پروژه‌های پر و پیمان شهرداری بود اما تنها کلنگش زده شد. شهردار در این زمینه اظهار داشت: پیمانکار این پروژه نتوانست به تعهد خود عمل کند و بنابراین ضمانت ۲۴۰ میلیون تومانی آن ضبط شد و مشخص نیست چه زمانی پروژه انجام شود.

پل خور مرده شور تنها پاهایش در ساحل استوار شد و دیگر هیچ؛ پروژه‌ای که باید با ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به اتمام می‌رسید با تعلل شهرداری پنجه بر زیبایی ساحل می‌کشد و به آینده آن امیدی نیست. احمدی در این زمینه هم گفت: رمپ ورودی و خروجی پروژه دیده نشده بود و راهی جز ۴۸ نداشتیم.

نکته دوم؛ ادامه انجام این پروژه را باید در ارقامی باور نکردنی دید. ارقامی که امیدی به آن نیست.

وضعیت کارخانه آسفالت هم مشخص شد. شهردار در زمینه وضعیت کارخانه آسفالت، گفت: بالاخره موفق شدیم قرارداد کارخانه آسفالت را ببندیم و سند آن موجود است. از امروز به بعد در کارخانه آسفالت در عرصه و اعیان مشارکت برابر داریم. تکلیف قراردادهای گذشته در کارخانه آسفالت را مشخص می‌کنیم و سود و زیان را محاسبه خواهیم کرد.

احداث پارک و ایجاد فضای سبزی در هزینه کرد سال ۹۶ دیده می‌شود که مبلغ آن ۲ میلیارد و ۵۱۹ میلیون تومان است. این پارک و فضای سبز در کجا واقع شده است؟ این سوال پاسخش نامشخص باقی ماند.

ساماندهی دست‌فروشان در برنامه شهردار بود اما مانند گذشته این وعده عملی نشد و شهردار در این مورد برنامه‌ای ندارد. احمدی در این باره بیان داشت: فرمانداری دستور بدهد افاغنه‌ای که دست‌فروشی دارند جمع می‌کنیم. صنف در مورد دست‌فروشان هم‌کاری نمی‌کند.

شهردار گناوه وضعیت طلب‌کاران را هم توضیح داد. احمدی گفت: طلب‌کاران شهرداری چهار دسته هستند؛ گروه اول نه قرارداد دارند و نه صورت وضعیت، گروه دوم، قرارداد دارند اما محل پیمان و عملیات اجرایی آن‌ها مشخص نیست. گروه سوم، قرارداد دارند و صورت وضعیت هم وجود دارد اما محل اجرای پیمان وجود ندارد. این سه گروه را از گردونه خارج کرده‌ایم. گروه چهارم طلب‌کاران واقعی شهرداری هستند. این گروه، قرارداد دارند، صورت وضعیت هم وجود دارد و محل اجرا هم مشخص است و ما با این گروه مشکلی نداریم. این طلب‌کاران ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان طلب دارند و شهرداری ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان آن را پرداخت کرده است.

خیابان خور مرده شور با داد و فریادهای رسانه‌ای عملیات اجرایی آن آغاز شد، گرچه عملیات اجرایی آن با وجود وسعت بسیار کم، طولانی شد ولی با وعده شهردار در دهه فجر امسال افتتاح خواهد شد.

حفاری کوچه‌ها هم داستانی دارد. دستگاه‌های مرتبط دولتی مدعی هستند هزینه‌ی حفاری را به شهرداری پرداخت کرده‌اند اما شهرداری ادعای دیگری دارد. شهردار در این زمینه بیان داشت: دستگاه‌های دولتی هم‌چنان به شهرداری بدهی دارند و باید تسویه کنند تا این تعمیرات انجام شود. برای سهولت در کار از امروز به بعد هر اداره‌ای که حفاری کند بعد از یک هفته باید تعمیرات را انجام دهد. دستگاه‌های دولتی به صورت غیر کارشناسی محل حفاری را پر می‌کنند و به همین دلیل بعد از آسفالت مشکل نشست به وجود می‌آید. شهرداری زیر بار این موضوع نمی‌رود و باید دستگاه‌های حفار دولتی محل حفاری را به صورت استاندارد پر و آسفالت کنند.

شهردار آبش با شورا از یک جوی نمی‌رود. احمدی پاسخ بسیاری از نامه‌های شورا را نمی‌دهد تا مجبور به اجرا نباشد.  احمدی در در این زمینه اظهار داشت: اعضای شورا نشسته‌اند که از من تخلف بگیرند. مصوباتی دارند که منطقی نیست. شورا ۴ به ۳ است و با هم مدارا نمی‌کنند. در برهه‌های مختلف هر زمان شهردار قوی بود شورا ضعف داشت و هر زمان شهردار ضعیف عمل می‌کرد شورا قدرتمند بود.

در آخر؛ با وجود اعتبارات بی‌سابقه در سال ۹۷ کمترین پروژه عملیاتی شده است؛ شورا ضعیف است یا شهردار نابلد؟

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *