امروز: ۱۰ آذر ۱۴۰۲

نوروز در بندر گناوه و مدیرانی که آمار می‌سازند

یاران سبز_ مرتضی خضری: از چندین سال پیش بندر گناوه به پشتوانه ساحل و بازار مورد توجه مسافران، تاجران، گردشگران و تا حدودی توریست‌ها قرار گرفت. ساحل خدادادی بود و بازار حاصل تلاش مردم و در هر دو مورد مسئولان نقشی نداشتند. طی این سال‌ها انتظار می‌رفت مسئولین با طرح‌های گردشگری فضا را مناسب و گسترش دهند اما مدیریت بد طی این سال‌ها گناوه را به بن بست نزدیک کرد. مکان‌هایی که برای جذب گردشگر و توریست مناسب بودند از بین رفتند و شهر ابتدا ایست و سپس عقب‌گرد کرد. مدیرانی که توان برنامه‌ریزی و تحول را نداشتند به ساخت آمار گوناگون  روی آوردند و آمار پشت آمار داده شد.

کشور در منجلابی به نام آمار فرو رفت و مردم به مرور به مسئول و آمار بی‌اعتماد شدند. اعتیاد به دادن آمار غیر واقعی در دستگاه‌های دولتی فراگیر و به نوعی فرهنگ تبدیل شده است.
امروز نهمین روز از سال ۹۸ است. فرمانداری گناوه در پایان چهارمین روز از سال جدید خبر ورود ۱ میلیون و ۵۳۵ هزار مسافر را به شهرستان گناوه مخابره کرد. البته دیگر نقاط استان هم کم و بیش چنین آمارهایی را ساخته‌اند.
هنوز مشخص نیست دادن چنین آمارهایی چه کمکی به مردم می‌کند اما در غیر واقعی بودن آن هیچ شکی نیست. شهر را زیر و رو کردم تا شاید بتوانم آمار روزانه را به ۲۰ هزار نفر برسانم، باید مدام به خودم دروغ می‌گفتم و دروغ می‌نوشتم. در فرمانداری چه خبر است که چنین خبرهایی تنظیم می‌شود؟
قرار است با این آمارهای ساختگی چه کنیم و به کجا برسیم؟
طبق آمار فرمانداری گناوه روزانه بیش از ۳۰۰ هزار مسافر و گردشگر به گناوه وارد می‌شود. در واقع باید در یک شبانه روز بیش از ۶۰ هزار خودرو وارد گناوه بشود و در خیابان‌ها و پارکینگ‌ها قرار بگیرند.
این پارکینگ‌ها و این خیابان‌ها در کجای شهر ۸۰ هزار نفری گناوه واقع شده‌اند؟
مدارس گناوه ظرفیت میزبانی از ۵۰۰۰ نفر و به عبارتی ۱۰۰۰ خودرو را دارند. ساحل گناوه و خیابان‌های منتهی به ساحل گناوه در سریز خود و در خوش‌بینانه‌ترین شکل ممکن که با اندکی اغراق نیز همراه باشد ظرفیت میزبانی از ۷۰۰۰ خودرو را دارند. اگر در ۱۲ ساعت متوالی و در هر دقیقه ۳۰ خودرو به گناوه وارد شود باز هم آمار فرمانداری را نمی‌توان به واقعیت نزدیک کرد.

 

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *