امروز: ۰۱ مرداد ۱۴۰۳

بیش از چهارهزار غیر ایرانی در استان بوشهر واکسن سرخک دریافت کردند

به گزارش ایرنا، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر روز چهارشنبه به نقل از  فرخنده امینی افزود: این اقدام در قالب “طرح واکسیناسیون تکمیلی سرخک و سرخجه” پس از افزایش بیماری سرخک در بین اتباع خارجی  انجام شد.

وی اظهار کرد: این طرح در گروه سنی ۹ ماه تا ۳۰ سال مهاجران خارجی اجرا می‌شود و بر اساس تصمیم کمیته کشوری، افراد ایرانی در زمان حاضر نیازی به دریافت دز تکمیلی واکسن سرخک نداشته و دریافت ۲ نوبت واکسن سرخک در کودکان کافی است.

این کارشناس بهداشتی گفت: بیماری سرخک بیماری عفونی بسیار مسری است و به دلیل سرایت بسیار بالای آن، به‌راحتی از فردی که مبتلا به سرخک است به فرد غیر ایمن منتقل می‌شود.

امینی با بیان اینکه مؤثرترین راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری واکسیناسیون است یادآورشد:اگر کودکی به هر دلیلی موفق به دریافت ۲نوبت واکسن سرخک نشده است می‌تواند با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت برای دریافت واکسن اقدام نماید.

کشور ایران به دلیل پوشش بالای واکسیناسیون و مراقبت مؤثر این بیماری، در سال ۱۳۹۸ موفق به حذف سویه بومی ویروس سرخک شد.

وی گفت:در مرحله حذف امکان ورود بیماری سرخک (وارده) از کشورهای آلوده به کشور وجود دارد.
 

امینی افزود:در صورت عدم پوشش مناسب واکسیناسیون و عدم شناسایی به‌ موقع موارد مثبت سرخک، احتمال انتشار بیماری و ماندگاری ویروس وارده در کشور وجود داشته و در صورت چرخش ویروس وارده به کشور به مدت یک سال، کشور از حالت حذف خارج خواهد شد.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *