امروز: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

تفاهم نامه طرح گسترش سواد آبی در استان بوشهر امضا شد

به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در این آیین گفت: با پیشرفت خوب واکسیناسیون در کشور و ایجاد ایمنی عمومی، مدرسه ها نیز بازگشایی شده و این امر نشانگر همت بزرگ نظام آموزشی است.

علی محمدی با اشاره به شرایط منابع آبی استان بوشهر گفت: بوشهر از نظر منابع آب استانی فقیر است به نحوی که حدود ۸۵ درصد از آب آشامیدنی بوشهر از خارج از استان تامین می شود.

وی افزود: از سوی دیگر سالانه حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب در حوزه کشاورزی استان مصرف می شود و این امر تاثیر بزرگی در کاهش منابع آب سطحی و زیر زمینی دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر اظهارکرد: راندمان پایین و هدر رفت بالا در مصارف مختلف مثل آب آشامیدنی، صنعت و کشاورزی یکی از چالش های بزرگ مدیریت آب استان بوشهر است و باید در کوتاه مدت به سوی اصلاح روش های مصرف و افزایش راندمان گام برداریم.

محمدی افزود: فرهنگ سازی، اثرگذارترین شاخصه در زمینه مدیریت مصرف است و باید نسل جوان و نوجوان را با این مسئله آشنا کنیم.

وی اظهارداشت: باید در برنامه های امروز، نسل های آینده را نیز در نظر گرفت و طرح گسترش سواد آبی نیز با مشارکت دانش آموزان که آینده سازان کشور هستند به ثمر می رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر گفت: خانواده بزرگ آموزش و پرورش با وجود بهره گیری از معلمان و دانش آموزان می تواند نقش مهمی در زمینه فرهنگ سازی ایفا کند.

محمدی گفت: به موازات ارتقا فرهنگ مصرف بهینه آب می بایست در شبکه های توزیع در حوزه کشاورزی و شرب بازنگری شود تا حد اقل هدر رفت اتفاق بیفتد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر نیز در این آیین گفت: با برنامه ریزی و سازماندهی لازم تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا اطمینان یابیم آموزش های دانش آموزان در مقطع متوسطه اول و دوم عمق کافی را پیدا کرده باشد.

علی موحدی با اشاره به وظیفه ذاتی این سازمان در فرهنگ سازی افزود: گرچه وزارت نیرو متولی مدیریت آب است اما آموزش و پرورش نیز سهم خود را در مشارکت برای حفاظت از منابع آب به درستی درک کرده و اقدامات مقتضی را مد نظر دارد.

وی بر توجه توامان به مصرف آب در بخش های کشاورزی صنعت و شرب تاکید کرد و اظهار داشت: گاهی اوقات ساده ترین مصادیق صرفه جویی در مصرف آب مربوط به تجهیزات و تاسیسات انتقال و توزیع آب در منازل است که با اصلاح آن ها می توان حجم قابل توجهی صرفه جویی در آب را شاهد بود.

موحدی گفت:همچنین باید زیرساخت های بازیافت و بازچرخانی آب در ساختمان ها نیز فراهم شود.

وی از دغدغه مندی همکاران شرکت آب منطقه ای بوشهر در توجه به جنبه های فرهنگی مدیریت آب قدردانی کرد و یادآورشد: با توجه به گسترش پیامدهای پدیده تغییر اقلیم، توجه به راهکارهای بهینه سازی مصرف آب بیش از پیش اهمیت یافته و باید برای تامین امنیت آبی فرزندانمان و حفظ معیشت جوامع محلی استان خود از هیچ کوششی دریغ نکنیم.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *