امروز: ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

کانون فعال مالاریا در استان بوشهر وجود ندارد

به گزارش ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، محمد باقر مهبودی روز دوشنبه به مناسبت پنجم اردیبهشت روز جهانی مالاریا افزود: در چهار سال گذشته تمام موارد مالاریای شناسایی‌شده در استان، به‌صورت وارده طبقه‌بندی شده‌اند و هیچ مورد ایرانی مبتلا به این بیماری در استان مشاهده نشده است.

وی اظهار کرد: از آنجا که برای سال‌ها، بیماری مالاریا به‌عنوان یک بیماری بومی در استان بوشهر مطرح بوده و همواره شرایط لازم برای انتقال این بیماری، شامل دما و رطوبت مناسب، انواع ناقل بیماری و مخازن انگلی (مهاجرین غیرقانونی وارده از مناطق مالاریا خیز) در استان وجود دارد، لازم است مراقبت این بیماری در راستای حفظ دستاوردهای سال‌های گذشته با جدیت ادامه یابد.

کارشناس بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: در ۶ سال گذشته (از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰) ۵۸۵ مورد مالاریا در استان بوشهر شناسایی و درمان شده است.

مهبودی ادامه داد: یکی از نکات بسیار مهم در حفظ وضعیت فعلی، تشخیص سریع و به‌موقع بیماری در افراد علامت‌دار مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی و درمانی است.

وی بیان کرد: با توجه به غیراختصاصی بودن علائم این بیماری، به طور حتم باید مواردی مانند شرایط بیمار و سابقه مسافرت وی به مناطق مالاریا خیز در نظر گرفته شود تا بتوان به بیماری شک کرده و با انجام آزمایش مربوطه، بیماری تشخیص داده شود.

مهبودی افزود: مالاریا یک بیماری انگلی است که از سال های دور در ایران به‌صورت بومی وجود داشته و باعث ابتلا و مرگ‌ومیر تعدادی زیادی از مردم می‌شده است.

وی ادامه داد: این بیماری از طریق نیش پشه آلوده به انگل به انسان‌ها انتقال پیداکرده و باعث ایجاد زنجیره‌ای از انتقال و انتشار بیماری در سطح جامعه می‌شود.

مهبودی افزود: با تلاش‌هایی که طی بیش از ۷۰ سال گذشته در کشور شده، اکنون کشور ایران به مرحله حذف این بیماری رسیده است، حذف بیماری به این معنی است که زنجیره انتقال بیماری در کشور قطع‌شده و علیرغم وجود ناقل بیماری در نقاط مختلف کشور، کسی بر اثر گزش پشه به بیماری مبتلا نمی‌شود.

کارشناس بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: البته با توجه به اینکه هنوز هم موارد مبتلا به بیماری به‌طور مرتب از سایر کشورهای مالاریا خیز وارد ایران می‌شوند، همواره این خطر وجود دارد که ناقلین موجود در کشور به انگل آلوده‌ شده و دوباره چرخه انتقال بیماری در کانون‌های پرخطر ایجاد شود، بنابراین ادامه تلاش‌ها برای کشف زودهنگام موارد بیماری و درمان سریع و کامل آن‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

پنجم اردیبهشت‌ماه مصادف است با ۲۵ آوریل از سوی سازمان جهانی بهداشت به‌عنوان روز جهانی مالاریا نامیده شده است.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *