امروز: ۱۶ تیر ۱۴۰۱

اخبار کوتاه فرهنگی دهه کرامت و میلاد امام رضا از شهرستان دشتی

به مناسبت دهه کرامت و میلاد امام رضا (ع) نشست کتاب خوانی رضوی توسط باشگاه کتاب خوانی سردار دل ها در کتابخانه عمومی حقایق نگار خورموج برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی در در این آیین گفت: در این نشست اعضای باشگاه کتاب خوانی به معرفی و خواندن کتاب هایی با موضوع امام رضا (ع) پرداختند.

حمید زارعی  افزود: یکی از این کتاب ها که در این نشست خوانش شد کتاب ده قصه از امام رضا (ع) بود که این کتاب به روایت مژگان شیخی و تصویرگری حسام الدین طباطبایی در نوبت چاپ دوم از سوی انتشارات قدیانی وارد بازار کتاب شده است.

وی افزود: این مجموعه همراه با تصویرهای زیبا، شما را با گوشه‌هایی از زندگی امام رضا (ع) آشنا می‌سازد که شامل ده قصه از امام رضا (ع) با عناوین سیب‌های گاز زده، یک درس تازه، غریبه‌ آشنا، گنجشک چه می‌گفت؟، قرض عبدالله، صیاد و آهو، درخت بادام، نماز باران، پیراهن یادگاری و مسافران مدینه است.

وی صریح کرد: زندگی امامان پر از حادثه‌های پند آموز است که این حادثه‌ها ما را با زندگی آن بزرگواران آشنا می‌کند.

####

به مناسبت دهه کرامت و میلاد امام رضا (ع) ایستگاه ادبی شعر خوانی و قصه گویی رضوی  در خورموج برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، تسهیلگر باشگاه کتاب خوانی سردار دل ها با اشاره به آیین برگزاری ایستگاه ادبی شعر خوانی و قصه گویی رضوی در خورموج گفت: این آیین در جهت آشنایی کودکان و نوجوانان با ادبیات شعر از طریق سرودن اشعار و قصه گویی درباره حضرت امام رضا (ع) با حضور اعضا باشگاه صورت گرفت.

نوش آفرین مظفری ادامه داد: ما می توانیم با قصه گویی و شعر خوانی آموزه‌های رضوی و زندگانی حضرت معصومه (س) و حضرت احمد بن موسی (ع) را در کودکان تبیین و گسترش دهیم.

وی افزود: با توجه به این که محور اصلی تربیت ایرانی اسلامی والدین، معرفی مفاهیم و ارزش‌های دینی مذهبی به کودکان و نوجوانان است شعر و قصه می‌تواند ابزاری مناسب و ساده برای انتقال این موضوع باشد.

مظفری اضافه کرد: با شعر و قصه های رضوی می توان به صورت غیر مستقیم واژه ها و عبارات دینی را به کودکان آموخت و رشد شناختی و اخلاقی کودکان را در این زمینه افزایش داد.

####

آغاز  فعالیت های تابستانی فرهنگی بخش کاکی شهرستان دشتی

به گزارش خبرنگار ایرنا، مسوول نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی بخش کاکی ضمن تبریک دهه کرامت گفت: برای پر کردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان شروع ثبت نام دوره های آموزشی ترم تابستان این فرهنگسرا با استفاده از مربی های مجرب در حال برگزاری است و تا اول تیرماه ۱۴۰۱ و قبل از شروع کلاس ها، ادامه خواهد داشت.

عبدالرضا نصیری افزود: کلاس‌های آموزشی سیاه قلم، مداد رنگی، پاستل، رزین کاری، فتوشاپ، بازیگری تئاتر، نقاشی روی سفال و تریکو بافی از جمله کلاس هایی است که از سوی فرهنگسرای بعثت کاکی در حال نام نویسی از علاقه مندان به این رشته های هنری است.

وی اضافه کرد: شرکت در کلاس‌های تابستانی هنری باعث شکوفایی استعدادهای فردی کودکان و نوجوانان شده و سبب می‌شود آن ها دریابند در چه زمینه‌ای استعداد دارند و در آن زمینه تلاش نمایند.

نصیری ادامه داد: قطعا شرکت در کلاس‌های تابستانه موجب می‌شود راه‌های یادگیری کودکان و نوجوانان محدود نشود و آن ها خلاقیت و آزادی عملی بیشتری داشته باشند.

####

به مناسبت بزرگداشت دهه کرامت نشست انجمن ادبی محمدخان دشتی در کتابخانه رکنی خورموج برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا،  مدیر انجمن محمدخان دشتی با اشاره به جایگاه معنوی و علمی حضرت معصومه (س) گفت: حضرت معصومه (س) بانوی فرهیخته با استدلال های متین و استوار، حقانیت ولایت حضرت علی (ع) را تبیین می کرد و از کرامات این بانوی مقدس، شفاعت است که همگی از دور و نزدیک به این موضوع آگاهی دارند.

فرخ بانوی رزمی با خواندن شعری در ستایش مقام و منزلت امام رضا (ع) بیان کرد: این اشعار و کلمات قادر نیست مقام امام (ع) را توصیف کند؛ اما قطره ای برای رسیدن به دریا است.

وی ادامه داد: ادبیات فارسی از سرآغاز مزین به نام ائمه اطهار بوده است و این امر در دیوان شاعران شیعی و سرایندگان اهل تسنن قابل دیدن است و در انقلاب اسلامی نیز این اشعار آئینی مانند شعر عاشورایی و شعر رضوی در اوج هستند.

رزمی افزود: اظهار ارادت به ساحت مقدس علی بن موسی الرضا (ع) پیر و جوان نمی شناسد و همه مردم به هر نحوی با فن، هنر و توانایی، ارادت خود را به آن حضرت نشان می دهند. 

در این نشست فرشته گزدرازی، یاسمین دهدار فر، فریبا آذری، مرضیه آرامش و عالیه اشرافی جدیدترین اشعار خود را در وصف امام رضا (ع) قرائت کردند.

####

نشست ادبی انجمن اهل قلم خورموج  برگزار شد

به گزارش خبرنگار ایرنا، مسئول انجمن اهل قلم خورموج در نشست با موضوع زبان گویشی گفت: کشور ما ایران غنی ترین زبان ها و لهجه ها  و گویشی ها دارا است. 

فرشته گزدرازی افزود: زبان رسمی و زبان گویشی هرگز در تضاد یکدیگر نیستند و از جمله نویسندگانی که در داستان های خود از ادبیات بومی استفاده کردند؛ می توان به جلال آل احمد، جمال زاده و سیمین دانشور و بسیار دیگر نام برد.

وی افزود: داستان های بومی از سادگی زیادی برخوردار است و همه می توانند با آن ارتباط برقرار کنند. 

گزدرازی اضافه کرد: نویسندگان با توجه داشتن به ادبیات بومی باعث می شوند فرهنگ خود را فراموش نکنند. 

وی تصریح کرد: گویش های اجتماعی ممکن است پیکره اصلی داستان کوتاه را بسازد که معرف زمان، مکان و جغرافیای منطقه است و نحوه صحبت کردن، لباس پوشیدن و آداب و رسوم آن منطقه مورد بررسی و توجه قرار می گیرد. 

در این نشست مژگان چمکوری، معصومه قاعدی، فرشته گزدرازی، مرضیه آرامش و فریبا آذری به خوانش داستان های خود پرداختند که مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.