امروز: ۰۳ اسفند ۱۴۰۲

امام جمعه بوشهر: عشایر در راستای دفاع از انقلاب خوش درخشیدند

به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری روز چهارشنبه در نخستین یادواره ۷۲ شهید عشایر استان بوشهر افزود: جامعه عشایری نماد شجاعت، دیانت، پاکی، تلاش، خدمت و  مظهر مبارزه با استعمار و استکبار هستند.

وی اظهار کرد: عشایر در همه برهه های زمانی یار و یاور نظام بوده‌اند و بویژه در این شرایط تحریم در زمینه اقتصادی نیز تلاش جدی برای خدمت به مردم داشته اند.

صفایی بوشهری یادآور شد: نام‌های بزرگی از عشایر در تاریخ ایران مشاهده می‌شود اما ایل قشقایی جایگاه ویژه ای دارد و به عنوان ستاره پرفروغ و بی غروبی در تاریخ عشایر ایران شناخته شده و می‌درخشد.

وی اضافه کرد: ایل قشقایی در سپهر تاریخ ایران به عنوان ایل با فرهنگ با روحیه و رویه مقاومت در مقابل استبداد و استعمار و یک جمعیت بسیار با غیرت در عرصه‌های مختلف هستند که حماسه های بی نظیری در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی خلق و شهدای زیادی تقدیم انقلاب اسلامی کردند.

صفایی بوشهری ادامه داد: تاریخ باشکوه عشایر استان بوشهر باید در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، معارف دینی، مقاومت، مبارزات ضد استبدادی و ضد استعماری معرفی شود.

امام جمعه بوشهر مبارزات ضد استبدادی و ضد استعماری عشایر را برشمرد و گفت: در آخرین تهاجم استعمار انگلیس به استان بوشهر عشایر نقش مهمی در شکست متجاوزان انگلیسی داشتند.

صفایی بوشهری بیان کرد: عشایر استان بوشهر به ویژه ایل قشقایی تا جان دارند در خدمت رهبر معظم انقلاب و انقلاب اسلامی هستند.

وی از حرکت بزرگ ایل قشقایی در جریان فتنه ۸۸ و پیمانی که با رهبر معظم انقلاب بستند یاد کرد و گفت: این اقدام عشایر نشان از بصیرت، ولایتمداری و مجاهدت عشایر دارد و ثابت کردند که همیشه و در هر شرایطی بسیجی وار در خدمت نظام هستند.

امام جمعه بوشهر یکی از آموزه‌های مهم یادواره شهدا را ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دانست و افزود: ترویج فرهنگ جهاد و شهادت سبب مصون ماندن انقلاب اسلامی در برابر دسیسه و ترفندهای دشمنان می‌شود.

عشایر بیشترین خدمت را بدون چشم داشت به جامعه ارائه کرده اند

معاون بازرسی قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء گفت: عشایر بیشترین خدمت را بدون هیچ چشم‌داشتی به جامعه کرده‌اند و در همه صحنه‌ها به زیبایی درخشیده‌اند.

سردار سرتیپ محمدجواد اسدی افزود: عشایر غیور و سلحشور کشور برای دفاع از اسلام و انقلاب و ترویج آرمان‌ها همواره فعال و در صحنه بوده‌اند.

امام جمعه بوشهر: عشایر در راستای دفاع از انقلاب خوش درخشیدند

وی اضافه کرد: ایرانیان در جبهه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی و روانی با آمریکا در حال مبارزه هستند و تا کنون دشمن را از رسیدن به هدف‌های خود ناکام گذاشته‌اند.

عشایر نماد دینداری و ولایتمداری هستند

فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر گفت: شهدای عشایر نماد دینداری و ولایتمداری هستند و رهبر انقلاب اسلامی همواره نام عشایر را در کنار دیگر نیروهای مسلح در دفاع از جمهوری اسلامی ایران به‌کار می‌برند که نشان‌دهنده اهمیت این قشر است.

امام جمعه بوشهر: عشایر در راستای دفاع از انقلاب خوش درخشیدند

سردار علی رزمجو افزود: عشایر باصفا در سنگر تقوا، ولایتمداری، عشق به میهن و آرمان‌های امام و شهدا فعال و کوشا هستند و همواره پیشگام دفاع از ایران و ارزش‌های دینی هستند.

مسئول سازمان بسیج عشایر استان بوشهر گفت: در زمان حاضر ۳۰ هزار نفر از عشایرساکن و کوچ‌رو ایلی و قبیله ای از ایل بزرگ قشقایی در قالب ۶هزار و ۱۲۵ خانوار از طوایف ترک زبان فارسیمدان، عمله، دره شوری، کشکولی و شش بلوکی هفت ماه از سال در شهرستان‌های دیلم، گناوه، دشتستان، دشتی، بوشهر، دیر و جم از توابع استان بوشهر حضور دارند.

سرگرد رضا حیدری راد افزود: عشایر استان بوشهر از همان روزهای اول پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از آن نیز با شروع جنگ تحمیلی با عضویت در گروه‌های مردمی به کمک انقلاب و نظام اسلامی برخاستند و با مزدوران داخلی و بیگانگان خارجی شجاعانه پیکار کردند.

وی اظهار داشت: با توجه به نبود قشر بسیج عشایری در استان بوشهر، این عشایر بر حسب مناطق ییلاقی خود اقدام به عضویت در سپاه‌های عشایری استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان کردند که این عضویت تاکنون نیز ادامه دارد.

حیدری راد بیان کرد: فعالیت سازمان بسیج عشایر استان بوشهر از سال ۹۹ آغاز شده و در زمان حاضر چهار هزار نفر در قالب گردان‌های بیت المقدس، پایگاه‌های مقاومت و گروه‌های جهادی سازماندهی شده و امید است این جمعیت به ۵۰۰ هزا رنفر دراین استان افزایش یابد.

مسئول بسیج عشایر استان بوشهر در باره نقش عشایر در تأمین امنیت پایدار گفت: عشایر این استان با توجه به حضور در مراتع و کوهستان‌های صعب‌العبور و مرتفع و مسلح بودن به سلاح‌های دفاعی واگذارشده نقش بی‌بدیلی در پدافند غیرعامل و ایجاد امنیت پایدار در این استان ایفا می‌کنند.

وی ادامه داد: عشایر ۲ درصد جمعیت کشور را دارا هستند اما پنج درصد شهدای کشور مربوط به عشایر هستند و این نشان می‌دهد عشایر متعهد و پایبند به نظام جمهوری اسلامی هستند.

در این مراسم از خانواده های شهدای عشایر استان بوشهر تجلیل شد.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *