امروز: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

استقرار صنایع پر آب بر باید منطبق با آمایش سرزمینی باشد

به گزارش خبرنگار ایرنا، جهانگیر پورهمت عصر دوشنبه در رویداد ایده‌های نوآورانه سازگاری روستاها با کم آبی در دانشگاه خلیج فارس اظهار کرد: در زمان حاضر بسیاری از صنایع پر آب بر در مناطق خشک استقرار یافته و از این رو برای تامین نیاز آنها انتقال آب مطرح شده است.

وی افزود: امروز کم آبی یکی از مهمترین مسائل کشور است و سازگاری با این مشکل باید به عنوان یک استراتژی در اولویت بخش‌های مختلف باشد.

عضو هیات علمی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری ادامه داد: جهت بخشی در صنعت، کشاورزی و خدمات برای استفاده از منابع آبی مسئله اصلی کشور است و باید در این بخش خط و مشی دراز مدت مقابله با خشکسالی ترسیم شود.

پرهمت گفت: امنیت سیاسی کشور به امنیت غذایی وابسته است و اگر توانسته‌ایم در مقابل تحریم‌های مقاومت کنیم به دلیل این است که تاکنون در تامین امنیت غذایی خود موفق بوده‌ایم، اما امنیت غذایی در گرو تامین پایدار منابع آب است.

عضو کارگروه آب، خشکسالی و محیط زیست معاونت علمی ریاست جمهوری یادآور شد: منابع آبی باید به نسل‌های بعد نیز انتقال یابد و  امروز موظف به نگهداری و مدیریت مصرف آن هستیم.

سرپرست دانشگاه خلیج فارس در ادامه اختتامیه این رویداد علمی گفت: راه مقابله با کم آبی استفاده از علم برای حل این معضل  است و توان علمی می‌تواند مشکلات فرا روی این عرصه را رفع کند.

محمد مدرسی اعلام کرد: دانشگاه خلیج فارس به دنبال تدوین بسته‌های سیاستی مدیریت کم آبی است.

وی ادامه داد: این دانشگاه مساله کم آبی را به صورت جدی دنبال می‌کند و در این راستا اقداماتی چون ایجاد پژوهشکده آب، استقرار اولین گلخانه ساحلی در پردیس فناوری با روش شیرین سازی آب دریا و نشست با سازمان‌های متولی برای دستیابی به الگوی مناسب کشت در استان بوشهر را انجام داده است.

مدرسی ادامه داد: کشت گیاهان مقاوم با کم آبی یکی از راهکارهای مقابله با خشکسالی و کم آبی است و باید نقشه راه و سیاستگذاری‌های دقیقی برای استفاده از این ظرفیت طراحی کرد.

سرپرست دانشگاه خلیج فارس یادآور شد: این دانشگاه بررسی و تلاش برای رفع نیازها جامعه پیرامونی را رسالت خود می‌داند.

رئیس اتحادیه انجمن های گیاهان دارویی ایران نیز در ادامه این نشست گفت: توجه به تغییر الگوی کشت یکی از راهکارهای مقابله با کم آبی است و در این راستا کشت گیاهان سازگار با شرایط خشک و نیمه خشک  در شرایط حاضر ضروری است.

محمدباقر رضایی افزود: چالش کم آبی باید به گفتمان غالب کشور تبدیل شود و در این راستا برگزاری رویدادهای ایده‌پردازی و کارگاه‌های تخصصی برای سازگاری با این مساله اهمیت بالایی دارد.

وی اضافه کرد: ترویج فرهنگ استفاده بهینه از آب از ضرورت‌های امروز کشور است و باید در آموزش‌های مدرسه‌ای گنجانده شود.

استقرار صنایع پر آب بر باید منطبق با آمایش سرزمینی باشد

به گفته مهتا بذرافکن دبیر اجرایی رویداد ایده‌های نوآورانه ساگاری روستاها با کم آبی، این رویداد در مصاحبه با روابط عمومی دانشگاه گفت: این رویداد دارای ۵ محور برگزار و ۴۰ ایده از سراسر کشور دریافت شد که هشت ایده داوری و سه ایده برگزیده شدند.

در پایان این آیین اختتامیه ، تیم‌های نوآور رعد از استان گیلان و زیست آزما از بوشهر و اندیشه سبز خلیج فارس به عنوان ارائه کننده ایده‌های برتر معرفی شدند.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *