امروز: ۰۴ اسفند ۱۴۰۲

عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه پنجم مجتمع پارس جنوبی با موفقیت پایان یافت

به گزارش ایرنا، روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی روز سه شنبه به نقل از محمد شفیع موذنی افزود: عملیات تعمیرات اساسی سال جاری پالایشگاه پنجم با استفاده از توان و اقدامات نوآورانه و بهره‌مندی از قطعات و تجهیزات سازندگان داخل طبق برنامه زمانبندی شده با موفقیت پایان یافت.

موذنی یادآورشد: در راستای انجام عملیات تعمیرات اساسی این پالایشگاه در مجموع ۲۶ روز برنامه ریزی شده بود که در بازه زمانی ۱۷ روز برای فاز ۱۰ و همچنین  ۱۶ روز برای فاز ۹ و تعداد هفت روز توقف کامل هر دوفاز، برنامه ریزی و اجرایی شد. 

وی بیان کردَ: در پروژه تعمیرات اساسی پالایشگاه پنجم سرجمع یک هزار و ۸۱۸ آیتم اصلی به منظور رفع محدودیت‌های تولید و بازرسی دوره ای تجهیزات برای  تضمین تولید پایدار به ویژه در فصل زمستان و ایمن نمودن تجهیزات اصلی، به مدت ۲۶ روز ادامه داشت.

مدیر پالایشگاه پنجم شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: عملیات تعمیرات اساسی در فاز ۹ با ۶۵۵  آیتم  به مدت ۱۶ روز، فاز ۱۰ با ۵۹۱ آیتم  در سایه همدلی و کارگروهی و رفع موانع تولید پایدار محصولات با ارزش افزوده به مدت ۱۷روز و توقف کامل با ۵۷۲ آیتم به مدت هفت روز برای تعمیرات پیشگیرانه شبکه توزیع برق پالایشگاه، رفع مشکلات واحدهای یوتیلیتی ، تیپ فلر  و تعمیرات واحدهای گوگردسازی برنامه ریزی با موفقیت به سرانجام رسید و تمام موارد با بالاترین کیفیت اجرایی شد.

موذنی با اشاره به موارد اصلی و تاثیرگذار بر فرآیند تولیدی و مرتبط با رفع گلوگاه‌های تولید اضافه کرد: تعویض جاذبه‌ای  بسترهای خشک کن گاز برای چهار ردیف گازی برای در مجموع هشت بستر، اجرای طرح‌های اصلی ولوهای محصولات پروپان و بوتان ، تمیزکاری مسیرهای مبدل COLD BOX، بازرسی و تعمیر پوشش داخلی برج احیا ردیف اول گازی و  ریبویلرهای برج احیا در ردیف‌های اول و دوم گازی واحد بازیافت آمین ، تعویض  لوپ آمین ردیف سوم گازی با آمین تازه ، تعمیر  سینی های برج شیرین سازی پروپان فاز ۹ و اصلاح پوشش داخلی جداکننده دی سولفید در واحد ۱۱۳ از مهمترین موارد در این حوزه است.

وی گفت: پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی در انجام عملیات تعمیرات اساسی جاری باتکیه بر توان داخلی و استفاده از توان بالای سازندگان با کیفیت داخل در زمینه تامین کالاهای مورد نیاز به ویژه جاذب های خشک کننده گاز طبیعی و همچنین توان ۱۰۰ در صدی نیروی متخصص داخلی گام های مهمی در راستای جهش تولید برداشته است.

موذنی ادامه داد: راه اندازی ردیف دوم گازی ۲۴ ساعت قبل  از مهلت تعیین شده و  راه اندازی ردیف اول گازی ۱۳ ساعت قبل از مهلت مقرر برای تزریق به صادرات  از نقاط مثبت این تعمیرات اساسی است.

به گفته‌ موذنی، عامل اصلی دست یافت به چنین شرایطی که منجر  به تولید  دستیافت به ۲۲میلیون متر مکعب گاز شیرین و تصفیه شده ، زودتر  از مهلت تعیین شده بوده است که این مهم منوط به همت ، تلاش ، همدلی و کار مشارکت گروهی تیم‌های بهره برداری، تعمیرات ، ایمنی و بازرسی بوده است  که بدون هیچ گونه حادثه ای سبب تولید زودهنگام و تزریق به خط سراسری شده که بعنوان یک نقطه قوت در اهداف و برنامه های پالایشگاه و مجتمع قلمداد می شود.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *