امروز: ۲۷ تیر ۱۴۰۳

استقلالی‌هایی که با «انتخاب» اشتباه جام‌جهانی را از دست دادند

به گزارش خبرنگار مهر، در فاصله کمتر از یک هفته تا آغاز بیست و دومین دوره جام جهانی، تیم ملی فوتبال ایران با تمام قوا و با هدایت یک کهنه کارِ باتجربه به اسم کارلوس کی روش، عزم خود را برای رقابتی سخت با آمریکا، انگلستان و ولز جزم کرده تا بهترین نتایج را در ششمین دوره حضورش در جام جهانی کسب کند.

ترانسفر و حضور در لیگ‌های خارجی پس از ملی پوش شدن، بزرگ‌ترین آرزو و هدف فوتبالیست‌های ایرانی است و خیلی از همین فوتبالیست‌ها لژیونر شدن را راهی برای زودتر رسیدن به پیراهن تیم ملی می‌دانند. بسیاری از فوتبالیست‌ها در کنار اهداف مالی، پیشرفت در فوتبال و سرانجام رسیدن به پیراهن تیم ملی را از عواملی می‌دانند که آنها را نسبت به حضور در لیگ‌های معتبر خارجی ترغیب و تشویق می‌کند.

با اینکه در گذشته و حال کم نبودند لژیونرهای موفقی که تجربه سال‌ها حضور در فوتبال اروپا و یا لیگ‌های کشورهای اطراف را دارند و به اهدافی که برای خود ترسیم کرده هم رسیده‌اند، اما به موازات آنها کم هم نیستند تعداد فوتبالیست‌هایی که تنها به مقاصد مالی خود رسیده و در قبال آن پیشرفت در فوتبال و نهایتاً رسیدن به پیراهن تیم ملی را از دست داده‌اند.

در سنوات گذشته در تیم استقلال هم بوده‌اند بازیکنانی که به هوای پیشرفت و محکم کاری حضورشان در تیم ملی راهی لیگ‌های خارجی شدند، اما این رفتار آنها نتیجه عکس داشت و همان جایگاه سابق شأن را هم در تیم ملی از دست داده‌اند؛ و حالا که تیم ملی در آستانه اعزام به جام جهانی است، چه بسا تعدادی از آنها که ظرفیت حضور در تیم ملی را داشتند، اگر زمان به عقب بازگردد در تصمیم شأن مبنی بر خروج از تیم باشگاهی شأن تجدید نظر نمایند.

غیبت باور نکردنی در جام جهانی

شاید در رأس این نفرات بتوان از مهدی قایدی نام برد. فوتبالیست توانمند و بوشهری که پس از عبور از حواشی متعدد زندگی فوتبالی و شخصی، در استقلال به بلوغ رسید و اوج فوتبالش را تجربه کرد. همین فوتبال چشم‌نواز در کنار آمارهای فوق‌العاده گلزنی و پاس گل‌های او بود که تیم‌های عربی را برای به خدمت گرفتن او وسوسه کرد تا این فوتبالیست هوایی شده و سرانجام سر از لیگ امارات در آورد.

قایدی که به پاس پیشرفت شگرف خود در فوتبال جایگاه خوبی در تیم ملی به دست آورده بود و پیش بینی می‌شد یکی از ستاره‌های ایران در جام جهانی قطر باشد، با چنان پس رفت شگرفی در فوتبال مواجه شد که نه تنها با درب خروجی تیم شباب الاهلی روبرو و ناچار به بازگشت به استقلال شد، بلکه تیم ملی و البته جام جهانی را از دست داد.

قایدی که می‌توانست یکی از چهره‌های شاخص تیم ملی ایران در جام جهانی باشد و فرصت ترانسفر به لیگ‌های اروپایی را برای خود ایجاد کند، با آن تصمیم اشتباه پیشرفتش در فوتبال را عقب انداخت و جام جهانی را قربانی تصمیم احساسی کرد که اطرافیانش هم در شکل‌گیری آن نقش داشتند.

استقلالی‌هایی که با «انتخاب» اشتباه جام‌جهانی را از دست دادند

یک انتخاب اشتباه جام جهانی را از مهدی قایدی گرفت

بازیکنی که قرار بود پدیده جام جهانی شود!

یکی دیگر از قربانیان پدیده ترانسفر را می‌توان امیر حسین حسین زاده دانست. بازیکن جوانی که از تیم سقوط کرده سایپا به استقلال پیوست و ابتدا از او با عنوان جانشین قایدی یاد می‌شد و این بازیکن با درخشش خود در تیم استقلال نه تنها با ۱۰ گل در یک فصل دومین گلزن برتر و بهترین گلزن بدون احتساب ضربات پنالتی در این تیم شد، بلکه به تیم ملی هم راه یافت.

حسین زاده که برخی رسانه‌های خارجی از او به عنوان پدیده احتمالی جام جهانی یاد کردند هم توسط اطرافیانش که برای حضور در تیم شارلوا وسوسه شد و سرانجام هم پس از یک فصل حضور در تیم استقلال قید حضور در فوتبال ایران را زد. اما این جدایی هم برای حسین زاده خوش یمن نبود تا بازیکنی که می‌توانست یکی از پدیده‌های جام جهانی باشد، حتی حضور در این آوردگاه را هم از دست بدهد.

ستاره‌هایی که با جدایی از استقلال ضرر کردند

اگر کمی به عقب بازگردیم به نمونه‌های مشابه دیگری هم برخورد می‌کنیم. بازیکنی مثل علی کریمی که در استقلال به ستاره بی بدیل فوتبال ایران و تیم ملی بدل شد، پس از جدایی از این تیم و حضور در لیگ کشور ترکیه شرایط سابق را نداشت. با این حال در آخرین روزها فرصت حضور در جام جهانی را به لطف انتخاب کی روش به دست آورد.

مصداق دیگر این موضوع محمد نادری مدافع چپ سابق آبی پوشان است که به واسطه یک فصل حضور در این تیم و درخشش وافر از گزینه‌های جدی سمت چپ خط دفاعی در جام جهانی شد، اما با جدایی از استقلال این فرصت را در اختیار ابوالفضل جلالی گذاشت تا این بازیکن جوان از استقلال به سمت چپ خط دفاعی تیم ملی رسیده و شانس حضور در جام جهانی را داشته باشد.

مهندسی معکوس چشمی

بر عکس این موضوع نیز روزبه چشمی است. بازیکن باتجربه‌ای که وی نیز روزی پیراهن تیم ملی را بعد از جدایی از استقلال از دست داد، اما به موقع به این تیم بازگشت و در حالی که کمتر کسی فکرش را می‌کرد در آستانه رقابتهای جام جهانی توانست نظر کی روش را جلب کرده تا او هم در فهرست نهایی اعزامی به قطر قرار بگیرد.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *