امروز: ۲۸ تیر ۱۴۰۳

مولوی عبدالحمید در دیدار نماینده رهبری: مردم، نه قصد تصرف پاسگاه را داشتند، نه مسلح بودند / حاج علی اکبری: بیگناهان حادثه، شهید و مجروح محسوب می‌شوند

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری رئیس هیئت اعزامی از سوی مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مهدوی مهر دبیر شورای‌عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب و حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس دینی اهل‌سنت و تعدادی از علمای اهل‌سنت سیستان و بلوچستان پیرامون حوادث اخیر استان به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

در ابتدای این دیدار مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین به ارائه توضیحاتی در خصوص حوادث اخیر استان پرداخت و گفت: استان سیستان و بلوچستان در امنیت بود و مشکل خاصی وجود نداشت.

وی با اشاره به ماجرای چابهار افزود: در ماجرای چابهار التهاباتی به وجود آمد که تلاش کردیم جلوی آن را بگیریم و دستگاه قضایی بی‌طرفانه رسیدگی کند و حاج آقای محامی هم توصیه کردند و ما هم به مردم توصیه کردیم تا مقامات قضایی در این خصوص نظر دهند.

امام جمعه مسجد مکی درباره واقعه ۸ مهرماه زاهدان بیان داشت: هیچ‌کس از ما نمی‌دانست و آمادگی هم نداشت که حادثه و اتفاقی پیش می‌آید ما نماز خواندیم و صحبت‌های ما هم در آرامش انجام شد و بعد از اتمام نماز معمولاً اینجا اهل‌سنت نوافلی می‌خوانند و برخی در چهار رکعت اول بوده و برخی چهار رکعت را تمام کرده بودند که صدای تیراندازی به‌صورت مسلسل شنیده شد و ادامه پیدا کرد و مردم سراسیمه شده بودند.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی با اشاره به مستندات موجود اضافه کرد: در مستند ما نشان داده می‌شود که هیچ کس کنار پاسگاه نیست و وقتی تیراندازی شروع می‌شود عده‌ای از جوانان به‌سمت پاسگاه می‌روند و سنگ پرتاب می‌کنند اما در مستندی که نیروی انتظامی دارد این است که عده‌ای به پاسگاه سنگ می‌زنند.

وی افزود: آن چیزی که مورد یقین است این بوده است که این مردم نه قصد تصرف پاسگاه را داشته و نه مسلح بوده‌اند و با دست خالی نمی‌توان پاسگاهی را که خود دارای مأمور، سلاح و امکانات است تصرف کرد.

مولوی اسماعیل‌زهی با رد ادعای نقش گروهک‌های تروریستی در زاهدان، ادامه داد: گفته شده است این‌ها سلاح داشته‌اند و گروهک اینجا بوده است اما اگر گروهک بود حداقل یک نفر را می‌کشتند و عنوان کردند که مردم سلاح داشته‌اند اما اگر مردم سلاح داشتند حداقل چند نفر از پاسگاه را می‌کشتند در حالی که یک نفر از مأمورین به قتل نرسیده است.

وی با اشاره به کشته‌شدن تعدادی از افراد بی‌گناه، ادامه داد: حادثه، تلخ بود و مشکلات را خدمت شما عرض می‌کنم‌ البته این درگیری دو قسمت بود و یک قسمت همین بود و یک قسمت اینکه بعد از نماز مغرب کار به خیابان خیام کشیده شد و تعدادی در چهارراه خیام و توحید کشته شدند و چند نفر از مأمورین نیز همان‌جا کشته شدند.

وی با گلایه نسبت به تبعیض، عنوان داشت: عده‌ای سعی می‌کنند نزدیکان و خویشاوندان خود را در مسئولیت‌ها قرار بدهند.

مولوی اسماعیل‌زهی با اشاره به حادثه خاش و این که جوانانی احساساتی شده مورد اصابت گلوله قرار گرفتند، ادامه داد: نماینده مقام معظم رهبری، مسئولان استان، علما و طوایف سعی کردند امنیت استان خدشه‌دار نشود و مردم را دلداری دادیم که مسئولین رسیدگی می‌کنند و این رسیدگی طول کشید.

این عالم اهل‌سنت ادامه داد: در شاهچراغ حادثه‌ای اتفاق افتاد و خیلی‌ها تسلیت گفتند اما حادثه‌ای به این بزرگی در زاهدان و خاش صورت گرفت اما هیچ کدام از مسئولان بلندپایه تسلیت نگفتند و انتطار این بود رئیس جمهور برای تفقد می‌آمد اما هیچ‌کس تسلیت نگفت و کسی از بزرگان به استان سفر نکرد و برای همین مردم مقداری ناامید هستند و خدمت حاج آقای محامی گفتم که رسیدگی نمی‌شود اما ایشان گفتند “شما بدبین هستید و رسیدگی می‌شود” و حالا شما به استان آمدید و منتظر بیانات و پیام شما هستم. قبلاً با آیت‌الله محامی صحبت داشتیم و نیت داشتیم که امروز به دیدار شما بیاییم اما این نیت ما به بیرون درز کرد و فشار به‌روی ما زیاد شد.

در ادامه حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور نیز عنوان داشت: توفیق داریم که به‌اتفاق دوستان مأموریتی از سوی مقام معظم رهبری داریم و برای ابلاغ سلام ایشان به استان شما بیاییم.

وی افزود: در جلسات مختلف مقام معظم رهبری ابراز علاقه و محبت به استان داشته و فرموده‌اند: “این ابراز علاقه من به سیستان و بلوچستان مبنای عقلانی دارد و یک جهت آن برای زمانی است که در استان بودم و ظرفیت‌های مختلفی از مردم در منطقه را کشف کردم و جهت دیگر آن نیز محرومیت‌های تاریخی استان بوده است” و در مجموع می‌توان گفت که ایشان احساس خوب و تعلق خاطر به این استان دارند.

حاج‌علی‌اکبری بیان داشت: در ماجراهای اخیر استان، مقام معظم رهبری ناراحت و نگران شدند و دستور بررسی داشتند و پس از اینکه گزارش‌هایی خدمت ایشان رسید خواستار شدند جوانب مسئله مشخص شود و مستندات و دلایل کاملاً مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: خواسته مقام معظم رهبری این بود تا بر اساس آنچه از واقعیت‌ها به دست می‌آید عمل شود که بررسی‌ها صورت گرفت و حاصل آن در شورای‌عالی امنیت ملی جمع‌بندی و تصمیماتی اتخاذ گردید.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: تصمیمات اتخاذشده ناظر به همان بررسی‌ها بود و در خصوص آنچه در زاهدان و برخی شهرهای دیگر اتفاق افتاد باید نگاه ما کمی جامع‌تر باشد.

حاج‌علی‌اکبری خاطرنشان کرد: بر اساس نظر صریح مقام معظم رهبری افرادی که بی‌گناه مورد اصابت قرار گرفته‌اند از نگاه ایشان شهید و کسانی که بی‌گناه مجروح شده‌اند جانباز و در بنیاد شهید دارای پرونده خواهند شد.

وی تأکید کرد: در این میان با افراد یا کسانی که به امنیت خدشه وارد کرده و جرمی مرتکب شده‌اند مماشات نخواهد شد و باید مجازات و محاکمه شوند زیرا امنیت جامعه خط قرمز همه نظام‌هاست و تحت هیچ شرایطی مقام معظم رهبری اجازه نمی‌دهند حقی ضایع شود و نظر ایشان رسیدگی بر اساس موازین حق است.

حاج‌علی‌اکبری با تأکید بر اعتماد به فرایندهای موجود در نظام، ادامه داد: قضایا به‌شکل روشن در مراکزی که مسئول رسیدگی‌های فنی و قضایی هستند بررسی می‌شود همان‌گونه که در بخش مقدماتی کار تشخیص‌ داده شد و جابه‌جایی‌هایی صورت گرفت.

وی گفت: در حوادث اخیر استان غیر از افرادی که به‌عنوان‌ مجرم شناخته می‌شوند به لطف و یاری خداوند عدد قابل‌توجهی از کسانی که تحت تأثیر هیجانات دست به اقداماتی زده‌اند در اولین فرصت آزاد خواهند شد.

این مقام مسئول عنوان کرد: در ماجراهای اخیر استان کسانی عامل تحریک مردم بوده‌اند و حساب آن‌ها جداست و باید خطایی را که در تحریک عمومی مرتکب شدند اصلاح و عذرخواهی کنند و از این کوتاهی‌های صورت‌گرفته نمی‌توان به‌راحتی عبور کرد.

حاج‌علی‌اکبری اظهار داشت: در ماجراهای اخیر بسیاری از رؤسای طوایف، علما، مسئولین و نهادهای امنیتی، نظامی و انتظامی زحمت کشیدند تا آسیب‌های بزرگتر ایجاد نشود و از این جهت از همه عزیزان تشکر می‌کنیم.

وی تأکید کرد: انتظار از بزرگترها همین است که در چنین مواقعی آتش فتنه را خاموش کنند به‌خصوص در استانی همچون سیستان و بلوچستان که مردمانش با روحیه کرامت، احترام ریش‌سفیدان خود را دارند و جلوی فتنه‌گری‌های دشمن را می‌گیرند.

حاج‌علی‌اکبری گفت: در سطح کشور نیز دشمن با هر اتفاقی به‌دنبال موج‌سواری و سوءاستفاده است که مردم بصیر و انقلابی خط خود را از فتنه‌گران جدا کردند.

وی گفت: نظام اسلامی نسبت به اهل‌سنت نگاه و سیاست تعریف‌شده‌ای دارد هرچند ممکن است در این زمینه مطالباتی وجود داشته باشد اما خدمات انقلاب به محیط عمومی اهل‌سنت در تاریخ بی‌نظیر است و چنین چیزی از گسترش مساجد، مدارس و انواع رسیدگی‌های دیگر مشخص است.

رئیس هیئت اعزامی از سوی مقام معظم رهبری ادامه داد: اگر مطالبه‌ای وجود داشته باشد قابل مباحثه و پیگیری است و نباید خطاهای فردی را به نام یک سازمان بدانیم و کل مجموعه را زیر سؤال ببریم.

وی ادامه داد: طبق بیان مقام معظم رهبری کلید عمران شرق، استان سیستان و بلوچستان است و این عمران و آبادانی از سواحل مکران شروع می‌شود و در آینده نیز به سایر نقاط گسترش پیدا خواهد کرد.

حاج‌علی‌اکبری ابراز کرد: این که از حوادث و اتفاقات اخیر برداشت مذهبی داشته باشیم صحیح نیست زیرا چنین چیزی اسباب فتنه‌های دیگر خواهد شد.

وی ادامه داد: مزیت ویژه سیستان و بلوچستان از نگاه نظام اسلامی مسئله وحدت و زیست مسالمت‌آمیز شیعه و سنی کنار یکدیگر است و نباید اجازه دهیم کسی این مهم را به‌بازی بگیرد.

رئیس هیئت اعزامی از سوی مقام معظم رهبری گفت: مقام معظم رهبری تأکید دارند که حتی یک نفر هم نباید آسیب ببیند و توقع دارند علما، معتمدین و سران طوایف منطقه سنجیده عمل کنند و با آرامش مسائل را پیگیری کنند.

حاج‌علی‌اکبری گفت: باید در برابر گرگ‌هایی که به‌دنبال آسیب به ما هستند هوشیار عمل کنیم و بر اساس مصلحت استان و کشور پیش برویم.

وی ضمن قدردانی از آیت‌الله محامی نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان جهت پیگیری ویژه مسائل استان در کشور گفت: آیت‌الله محامی گزارش حوادث و اتفاقات استان را به مرکز کشور ارائه و به‌اتفاق سایر مسئولان استان در جهت حل مشکلات تلاش کردند که از ایشان و سایر مسئولانی که در این جهت اهتمام داشتند نهایت تشکر را داریم.

حاج‌علی‌اکبری خاطرنشان کرد: یکی از مأموریت‌های مهم ما در این سفر شنیدن درددل، گلایه‌ها و مطالبات مردم است و در این جهت جلسات متعددی برگزار می‌شود و سپس مسائل را جمع‌بندی و برای اتخاذ تصمیم‌های جدید خدمت مقام معظم رهبری تقدیم خواهیم کرد.

استان سیستان و بلوچستان , اغتشاشات 1401 , اهل سنت ,

استان سیستان و بلوچستان , اغتشاشات 1401 , اهل سنت ,

استان سیستان و بلوچستان , اغتشاشات 1401 , اهل سنت ,

استان سیستان و بلوچستان , اغتشاشات 1401 , اهل سنت ,

بیشتر بخوانید:

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *