امروز: ۱۱ آذر ۱۴۰۲

«هانگژو» میزبانی با آمادگی بالاتر از المپیک/خوش آمدگویی با «سلام»

به گزارش خبرنگار مهر از هانگژو، چین کشوری باستانی با قدمت بیش از سه هزار سال است اما شاید اغراق نباشد اگر مدعی شد، چینی‌ها پرچمدار میزبانی رویدادهای ورزشی در جهان یا حداقل قاره آسیا به حساب می آیند.

حال و هوای این روزهای هانگژو مهر تأییدی است بر این ادعا؛ شهری که میزبان «بازی های آسیایی» است اما با امکانات و تسهیلاتی بالاتر و پیش تر از «المپیک».

چینی‌ها با نصب بنرها و تابلوهای بزرگ در سطح شهر آمادگی خود برای میزبانی این رویداد را به رخ کشیده‌اند. در یکی از تابلوها به زبان‌های مختلف به مهمانان خوش آمد گفته شده است که یکی از آنها «السلام علیکم» است و به ایرانیان خوش آمد گفته شده است.

بازی‌های آسیایی هنوز به صورت رسمی آغاز نشده اما برگزاری رقابت ورزشکاران در مرحله گروهی برخی رشته‌ها یا پیگیری تمرینات آنها در سالن‌های پیش بینی شده، گستردگی زیرساخت‌ها آن‌هم با استانداردهای به روز و تجهیزات کامل و بدون نقص آنها در هانگژو را نمایان کرده است.

«هانگژو» میزبانی با آمادگی بالاتر از المپیک/خوش آمدگویی با «سلام»

حال آنکه هانگژو شهر خیلی کوچک‌تری نسبت به پکن، پایتخت چین است اما شرایط امروز این شهر برتر از تمام امکانات و تسهیلاتی است که چینی‌ها برای پکن و میزبانی بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ مهیا کرده بودند.

حتی در مقایسه با ژاپن که همین دوسال پیش برگزارکننده بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو بود هم جایگاه امروز هانگژو و شرایطش، برتری محسوسی دارد.

در مجموع اینکه استانداردهای میزبانی و برگزاری رویدادی به گستردگی و پرجمعیتی بازی‌های آسیایی و المپیک در چین در مقایسه با خودِ قبلش و کشورهای رقیب به طور قابل توجهی بهبود پیدا کرده است و همین مسئله نویدبخش برگزاری بازی‌هایی جذاب با کمترین نقص است.

«هانگژو» میزبانی با آمادگی بالاتر از المپیک/خوش آمدگویی با «سلام»

حتی «ولنتیرها» و رفتار و منش آنها هم حکایت از شایستگی میزبانی چینی‌ها دارد، کسانی که با لباس متحدالشکل همه جا هستند به ویژه جایی که مشکلی ایجاد شود و نیازی احساس شود آن‌هم با لبخند همیشه به لب و رفتاری مبتنی بر ارزش‌های فرهنگ چینی یعنی وظیفه شناسی، اخلاق مداری و هماهنگی اجتماعی.

«هانگژو» میزبانی با آمادگی بالاتر از المپیک/خوش آمدگویی با «سلام»

مجموع شرایط و حال و هوای گوانگژو بیش از هر چیز یادآور سرود ملی چین است که معروف به «پیش تاختن داوطلبان» شده است به خصوص که به اصطلاح روی تمام «در و دیوار» شهر از بدو ورود، نماد وتصاویر بازی‌های آسیایی کار شده است به گونه‌ای که گویا تمام شهر برای این بازی‌ها ‌و برگزاری آن بسیج شده است اما بدون همهمه و کمترین ترافیک.

«هانگژو» میزبانی با آمادگی بالاتر از المپیک/خوش آمدگویی با «سلام»

با این شرایط تا کمتر از ۴٨ ساعت دیگر و با برگزاری مراسم افتتاحیه، نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی به صورت رسمی به میزبانی چین و در هانگژو آغاز می‌شود.

این دوره بازی‌ها به خاطر کرونا با یک سال تأخیر برگزار می‌شود و اتفاقاً بیشترین شرکت کننده را هم نسبت به هجده دوره قبل دارد با این حال کوچک‌ترین خللی در ساماندهی بازی‌ها احساس نشده است، حداقل تا به امروز.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *