امروز: ۲۵ تیر ۱۴۰۳

سکه تقدیم به غریبه ها، غصه برای خودی/تعطیلی برنامه نشان؛ چرا به چه علت؟

عبدالعزیز-افتخاری

یاران سبز: خبر تعطیلی برنامه پر بیننده و البته چالشی نشان و اردوی تیم ملی نونهالان تکواندو و میهمان نوازی مسئولین بهانه ای شد تا عبدالعزیز افتخاری باز هم قلم زند البته این قلمش قلم خیلی ها را نشانه رفته است.

عبدالعزیز افتخاری: در میان میراث خواهی گروهکهای فراوان اوایل انقلاب و کمی قبل و اوایل جنگ تحمیلی که داشت بوی دود و آتش و خون جنوب کشور را فرا می گرفت تیم ملی فوتبال ایران به مربیگری حسن حبیبی و کاپیتانی علی پروین که محمود ابراهیم زاده مهاجم گریز پای بوشهری را نیز به همراه داشت به بهانه مشابه بودن هوای بوشهر با سنگاپور در بوشهر اردو زد.

تعدادی جوانان بوشهر به بهانه اینکه بودجه بوشهر خرج اردوی آن تیم می شود و بچه های خود استان نیازمندتر از تیم ملی هستند اعتراض کردند.

حالا پس از ۳۶ سال تیم ملی تکواندوی نونهالان ایران در شلوغ ترین و خوش آب و هوا ترین روزهای سال به بهانه اینکه هوای بوشهر نزدیک به هوای تایوان است در بوشهر و گناوه اردو می زند.چند روز بعد تیم های مس کرمان و رفسنجان با پرواز چارتر از کرمان به بوشهر و آبادان می روند و برمی گردند تا این دو تیم یکی مانع از ترقی نفت در جدول شود و دیگری با غلبه بر ایرانجوان بوشهر این تیم را سوار بر هواپیمایی  کند که سوختش ته کشیده و آماده سقوط آزاد است و بدین ترتیب کویرنشینان کرمانی با تکیه بر ثروت معادن مس به صدر جدول آویزان می شوند.

شاهین و ایرانجوان دارند میان جنگ های مالکیتی ذوب می شوند .روزهایی که تیم در صدر جدول است همه تلاش دارند روی آنتن باشند و صاحب و مالکش می شوند و هرگاه در سرازیری سقوط قرار می گیرند دنبال کسی می گردند تا تیم را تحویلش داده و طناب دار ناکامی را از گردن خود باز کنند.بردها هزار پدر دارند و ناکامی ها در آتش یتیمی می سوزند.

سه ماه  وعده داده شده احمد گزی به نعمتی گذشت و باید منتظر عمل به وعده ماند.راستی آنهایی که به گزی قول همکاری داده بودند و او به پشتوانه و اعتماد به آنها وارد این برزخ شد هنوز درون میدان  بر سر قول و قرارهایشان هستند یا آنها هم میدان را خالی کرده اند؟

در کنار همه این دردها خبر می رسد برنامه پربیننده فوتبالی نشان هم باید بساطش را از روی پرده شبکه تلویزیونی بوشهر جمع کند و چراغ حجره اش را خاموش نماید.

روی سخن ما با والی استان جناب آقای دکتر سالاری است.

موسیقی در استان محکوم است، برنامه فوتبالی نشان که فراتر از استان هم بیننده دارد و اغلب تیم های لیگ های دسته اول و دوم و سوم و حتی کمیته داوران فدراسیون فوتبال سه شنبه شب ها تا پاسی از شب این برنامه جذاب را تماشا می کنند و هزاران هم استانی دیگر آن را می بینند باید تعطیل شود.تیم های فوتبال در حال جان کندن هستند.تیم های فوتبال ما چه آنهایی که وجهه ملی دارند و چه تیم های حاضر در رقابت های استانی که بیمارگونه و بدهکارانه ویلچرهای این فوتبال بیمار را هل می دهند مسائل و مشکلات شان را از طریق این برنامه دنبال می کردند و دلخوش به داشتن تریبونی در شبکه ملی بودند.چگونه این اتفاقات فقط در استان ما رخ می دهد؟قوانین کشور برای دیگر استان ها فرق می کند؟

جناب استاندار کدام سرگرمی برای بوشهری ها باقی مانده؟ هوای بوشهر برای عده ای شبیه سنگاپور است و برای برخی شبیه تایوان.در شهر لوله اندر لوله عسلویه و جم بوی گاز به مشام می رسد ، در خارک و بهرگان بوی نفت ، در دیلم و گناوه  تا بوشهر و دیر و کنگان و چاه مبارک بوی ماهی و میگو. در همه جای استان بوی شرجی ،گاهی هم همراه با گرد و خاک عراق  هم بی برقی و بی آبی دامنگیر می شود. اگر از سیاست دور شویم و به مسائل اقتصادی چشم بدوزیم باز هم نیاز مبرم یک جامعه به نشاط و سرگرمی را متوجه خواهیم شد.برای سرزندگی این جامعه چه کرده ایم؟چه سرگرمی و نشاطی فراتر از فوتبال و دیگر رشته های ورزشی؟ برای مردم استان بوشهر آب و هوایش همراه با آلایندگی ، بوی گاز، بوی شرجی و بوی نفت و همراه با ریزگردهاست و برای تهرانی ها شاید آب و هوای استان ما  شبیه سنگاپور و تایوان همراه با جرینگ جرینگ سکه باشد.

خیلی از هیات های ورزشی برای بقای رشته هایشان با زوریاری از تیم ها و باشگاههااداره می شوند اما تاکجا؟تا کی؟ می گویند بومی گرایی کنید.کدام بومی گرایی بهتر از سرمایه گذاری در رده های سنی؟ کدام بومی گرایی بهتر از حال و روز فعلی ایرانجوان؟ اما جناب استاندار؛ تجربه نشان داده هروقت به سمت بومی گرایی رفته ایم قحط المایه می شویم و دستمان می لرزد.یک استان کرمان است و یک صنعت مس اما ما در مقابلش چه داریم و چگونه از آن استفاده می کنیم؟

تیم ملی نونهالان تکواندو در بوشهر اردو می زند چون هوایش شبیه تایوان است و بعد سکه هم هدیه می گیرند.اگر یک تیم ورزشی ما مثلا نابینایان که اغلب ملی پوشان رشته هایش گناوه ای و بوشهری هستند در تهران اردو بزنند مسئولان آنها به راحتی به آنها جا و مکان و سکه می دهند؟ سکه دادن ایرادی ندارد.میهمان است تیم ملی است ، روحیه می خواهد اما آقای استاندار بومی ها روحیه نمی خواهند؟فرداست که همه تیم ها برای اردو به سمت بوشهر برای اردو سرازیر می شوند.

آقای بهروزیان فر!تیم تکواندو چه گلی بر سر ورزش ما زده؟درست است که همه تیم ها خصوصی اند و این قبول که ضعف مدیریت و جنگ تملک و سهام هنوز ادامه دارد اما در استانی که هیچ سرگرمی وجود ندارد تنها برنامه فوتبالی صدا و سیمایش که همه تیم ها را منصفانه نقد می کردتعطیل می شود و فوتبالش هم در حال مردن است.چرا باید از خوزستان و کرمان عقب باشیم؟

آقای استاندار! هوای بوشهر نه شبیه سنگاپور است نه مانند تایوان.این هوا بوی ماهی و میگو می دهد و از آن صدای جرینگ جرینگ سکه به گوش می رسد.کدام دل مشغولی جناب سالاری؟ اگر سکه می دهید کمی هم گوشه چشمی به بچه های استان بوشهر داشته باشید.

یکی از بازیکنان ایرانجوان بوشهر در ایام نوروز گفته به من ۵۰۰ هزار تومان بدهید الان لازم دارم. بیست میلیون تومان پیشکش.اما کسی نبوده  با یک پاداش ۵۰ هزارتومانی آنها را شب عید روانه خانه هایشان کند و همین ها می بینند در همسایگی شان و بیخ گوششان به تکواندوکاران غریبه سکه می دهند. باور نکنید که می گویند هوی بوشهر شبیه سنگاپور و تایوان است.چه کسی آن را ثابت کرده؟اینها همه به خاطر خرید و سوغات و ماهی و میگو و تامین مخارج اردو می آیند سکه هم پیشکش. اگر راست می گویند در اوج گرما و تابستان هم تشریف بیاورند نه در ایام عید و بهترین آب و هوا.عیدی هم که می گیرند.

بهتر است مدیرکل ورزش ما و روسای هیات های ورزشی به این مساله واقف باشند تا در این شرایط که فوتبال ما هیچ فریادرسی ندارد و مانند بینوایان روزگار می گذراند بیش از این دل بچه های بومی را نسوزانند. اگر دردم یکی بودی چه بودی/وگر غم اندکی بودی چه بودی؟

جناب سالاری!تا حالا پرسیده اید چرا در بوشهر کنسرت ممنوع است در تهران نه؟چرا در بوشهر برنامه نشان تعطیل می شود در تهران برنامه ۹۰ سه ساعت ، فوتبال ۱۲۰ دو ساعت و حتی در دیگر استان ها برنامه های فوتبالی متعدد روی آنتن می رود؟چرا خوزستان و کرمان از داشته هایشان کمال استفاده را می برند ولی برای بچه های استان بوشهرزهر ماری می شود؟

پست های مرتبط

۰ نظر

 1. حبیب کارجو

  با سلام
  عزیز، عزیز نوشته ات صداقت کامل است،، بر دریایی از نفت و گاز، دریایی از ثروت، وسفره های خالی، سفره ورزش تهی تر از تهی، تهران را عشق است، شمال را نیز، نصیب بچه های جنوب و گنا و گناوه فقط شرجی، گرما، و آلاینده هایی است که در آینده اثراتش…. سکه هم لابد میدانی نام نا
  نام و نان می آورد، کاش تنها نبودی عزیز جان.

  پاسخ
 2. ناشناس

  عزیز جان سلام
  تیم ساحلی موج گناوه, با بازیکنان بومی ولایق خود سال گذشته توانست با عنوان قهرمانی در لیگ یک به لیگ برتر ساحلی کشور صعود کند. این در حالی بود که کل هزینه باشگاه موج در مسابقات کمتر از پولی بود که تنها یکی از بازیکنان شهرداری تبریز گرفته بود. متاسفانه, امسال این تیم هزینه شرکت در مسابقات لیگ برتر را ندارند. باتشکر.

  پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *