امروز: ۰۳ اسفند ۱۴۰۲

انتخابات هیات رئیسه ؛ بزنگاه آینده سیاسی قالیباف

پرستو بیرانوند : بهارستانی‌ها درگیر انتخابات هیات رئیسه هستند و در ۴ خرداد سومین انتخابات هیات رئیسه مجلس یازدهم برگزار خواهد شد اما هنوز نامزدهای هیات رئیسه و ریاست مجلس ، اعلام رسمی و قطعی نشده اند.

شاید تا مدتی قبل، ریاست چند باره محمدباقر قالیباف، حتمی به نظر می رسید اما رسانه ای شدن خرید سیسمونی خانواده او از ترکیه و بازتاب انتقادی گسترده آن ، تردیدهایی جدی درباره میزان سبد رای او ایجاد کرده است .

از درون مجلس، تاکنون فقط فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس از ریاست قالیباف اعلام حمایت کرده و بقیه فراکسیون ها ، فعلا ، سکوت را ترجیح داده اند و همین نکته ، به تردیدها و شائبه ها دامن زده است .

باتوجه به فضای موجود ، کارشناسان معتقدند انتخابات چهارم خرداد ، نه فقط از زاویه ریاست مجلس بلکه فراتر از آن ،نقطه تعیین تکلیف و بزنگاه آینده سیاسی قالیباف است زیرا رای نیاوردن احتمالی در این انتخابات ، قالیباف را به حاشیه میدان سیاست در ایران خواهد راند و بازگشت او به رقابت های سیاسی را بسیار دشوار خواهد کرد اما تمدید ریاست بر قوه مقننه ، جایگاه او در سپهر قدرت کشور را تا حدود زیادی حفظ و تضمین می کند و مرحله بازسازی اعتبار اجتماعی لطمه دیده اش، ماموریت ناممکن نخواهد بود.

در تحلیل رای گیری روز چهارم خرداد مجلس ، عده ای از رسیدن «سردار خلبان» به خط پایان سیاست ورزی سخن می گویند و عده دیگری تاکید دارند ، قالیباف به علت نداشتن رقیب جدی ، همچنان گزینه برتر بهارستان نشینان برای ریاست خواهد بود.

در این میان ، سخنگوی فراکسیون مستقل ولایی ،تاکید دارد که در این مجلس ، هیچ چیز مشخص نیست و ممکن است خروجی رای گیری چهارم خرداد ، همه معادلات و پیش بینی ها را زیر و رو کند.

گفت و گوی خبرآنلاین با محمدعلی محسنی بندپی را بخوانید :

نامزدهای هیات رئیسه قطعی شده‌اند؟

این روزها ، مجلس به شدت درگیر انتخابات هیات رئیسه است و تعداد زیادی به نامزدها اضافه شده اند و این موضوع، انتخابات هیات رئیسه را پیچیده تر و خیلی سخت‌تر خواهد کرد..

موضع فراکسیون مستقلین ولایی درباره این انتخابات چیست؟

فراکسیون مستقلین ولایی نیز شاخص‌ها و عملکرد هیات رئیسه فعلی و همچنین انتظارات از هیات رئیسه قبلی را به طور کلی بررسی کرده است. چند باری هم درباره رئیس مجلس صحبت شده اما هفته آینده، تک تک نامزدها را بررسی و به جمع بندی و نتیجه نهایی خواهیم رسید.

سوای قالیباف چه کسانی برای ریاست مجلس نامزد شده اند؟

از گزینه‌های دیگر ریاست مجلس ، آقای میرتاج الدینی هستند که البته اعلام رسمی نکرده اند اما شنیده ها از نامزدی ایشان حکایت دارد .آقای آقاتهرانی هم گویا قصد اعلام نامزدی دارند.

 انتخابات چهارم خرداد هیات رئیسه ؛  بزنگاه آینده سیاسی قالیباف

بیشتر بخوانید:

نمایندگان مجلس به حضور اعضای جبهه پایداری در هیات رئیسه ، اقبال و تمایلی دارند؟

برای صندلی ریاست مجلس ، بعید می‌دانم نمایندگان از نامزد پایداری استقبالی کنند. اما فراموش نکنیم ، این مجلس، مجلسی انقلابی است و تجربه نشان داده تا دقیقه نود هر احتمالی ممکن است رخ دهد و خروجی رای گیری ، همه پیش بینی ها را زیر و رو کند. بنابراین باید منتظر ماند و دید ۴ خرداد ، انتخابات چگونه پیش خواهد رفت و نتیجه آن چه خواهد شد.

انتقادها از خرید سیسمونی خانواده قالیباف از ترکیه می‌تواند بر میزان آرای او برای کسب کرسی ریاست مجلس تاثیری داشته باشد؟

ما در سوزاندن مدیران ، سابقه طولانی و کارنامه بلندبالایی داریم اما بعید می‌دانم نمایندگان مجلس برای اشتباهی که رخ داده ، بخواهند توانمندی، سوابق، تجربیات و دانش یک نامزد را در نظر نگیرند و او را حذف کنند. بخشی از نقدها به آقای قالیباف ، درست بود اما دلیل نمی شود ، کل تجارب و توانمندی او را بابت این نقدها ، نفی و طرد شود.

فراکسیون مستقلین ولایی، نامزدی برای حضور در هیات رئیسه معرفی خواهد کرد؟

تا روز یک‌شنبه که فراکسیون جلسه خواهد داشت، نتایج قطعی خواهد شد و مشخص می‌شود که‌ آیا فراکسیون مستقلین ولایی نماینده‌ای خواهد داشت یا خیر.

۲۱۲۱۵

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *