امروز: ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

سد دشت پلنگ دشتی تا ۲ سال دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی فرماندار دشتی علی بحرانی روز سه شنبه در بازدید از روند احداث سد دشت پلنگ افزود: پیشرفت فیزیکی  پروژه احداث سد دشت پلنگ که از سال ۱۳۹۷ رسما شروع شده در زمان حاضر ۱۵ درصد است.

وی اضافه کرد: سد دشت پلنگ بر رودخانه دشت پلنگ یکی از سرشاخه های رودخانه مند ساخته می شود و  دارای حجم مخزن ۱۴۵ میلیون متر مکعب است که تکمیل این سد تاثیر  بسزایی در تأمین آب شرب شهرستان دشتی و مناطق جنوبی استان بوشهر و  آب برای توسعه کشاورزی دشت پلنگ و روستاهای دهستان طسوج  دارد.

وی بیان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده علاوه بر تامین اعتبار ملی، حدود ۳۲۴ میلیون یوان اعتبار توسط چین نیز به صورت فاینانس پیش‌بینی شده است که در صورت تامین این مبلغ ارزی، سرعت اجرای این پروژه مهم تسریع خواهد شد.

فرماندار دشتی به مزایای تکمیل این سد اشاره کرد و افزود: با ساخت و بهره برداری از این سد از وقوع سیلاب‌های ویرانگر و  هدر رفت سالیانه بالغ بر ۷۲ میلیون متر مکعب آب به خلیج فارس جلوگیری شده و آب مورد نیاز و پایدار هفت هزار هکتار اراضی کشاورزی دشت پلنگ و آب شرب شهرستان دشتی و مناطق همجوار در استان بوشهر تامین خواهد شد.

سد دشت پلنگ از نوع خاکی و بتنی FSHD بوده، ارتفاع سد دشت پلنگ ۵۶ متر، طول تاج آن هزار و ۳۰ متر و حجم مخزن آن نیز ۱۵۰ میلیون مترمکعب است.

سد دشت پلنگ در بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی در فاصله ۱۵۵ کیلومتری جنوب شرقی بوشهر واقع است

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *