امروز: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

درباره عزل هیات رئیسه نظری ندارم/ کمیته انتقالی سر کار نمی‌آید

به گزارش خبرنگار مهر، مجمع فدراسیون فوتبال قرار است روز دهم خرداد ماه برگزار بشود. بهانه اولیه برگزاری این مجمع، رسیدگی به «عزل موقت» شهاب الدین عزیزی خادم رئیس فدراسیون فوتبال بود. عزیزی خادم در آستانه این مجمع از سوی کمیته اخلاق دو سال محروم شد و کمیته استیناف هم این رای را تایید کرد تا حضورش در جلسه مجمع در ابهام قرار بگیرد.

همچنین بعضی از خبرها حاکی از عزم مجمع فدراسیون فوتبال برای عزل حداقل چهار نفر از اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال است و به همین جهت تلاش‌هایی برای به تعویق انداختن جلسه ۱۰ خرداد از سوی این اعضا صورت گرفته است. با این وضعیت نه حضور عزیزی خادم در مجمع قطعی است و نه شرایط هیات رئیسه برای ادامه کار مشخص شده است.

در این میان گفته می‌شود حتی امکان دارد در صورت عزل اعضای هیات رئیسه، این هیات از رسمیت می‌افتد و باید یک کمیته انتقالی برای پیش بردن امور سر کار بیاید.

خبرنگار مهر در همین ارتباط گفتگویی را با عبدالکاظم طالقانی، رئیس هیات فوتبال خوزستان که عضو مجمع است و در دوره گذشته یکی از اعضای هیات رئیسه فدراسیون هم بود، انجام داد. طالقانی می‌گوید از دستور جلسه مجمع بی خبر است و نمی‌داند که قرار است چه اتفاقی در این نشست رخ بدهد! وی همچنین بحث سر کار آمدن کمیته انتقالی در صورت برکناری اعضای هیات رئیسه را رد کرد.

مشروح این گفتگو در ادامه می‌آید:

* خبرگزاری مهر – با اتفاقاتی که رخ داده است، می‌توانید بگویید دستور جلسه مجمع فدراسیون فوتبال چیست و اینکه آیا بررسی عزل آقای عزیزی خادم در برنامه قرار دارد یا خیر؟

– عبدالکاظم طالقانی: برنامه ریزی مجمع بر عهده دبیر کل و دست اندرکاران است. برنامه همان چیزی است که از قبل اعلام شده است. چیز خاصی ندارد! هر مجمع شرایط و مناسبات خاص خودش را دارد. من هم نظر خاصی روی این موارد ندارم!

* آیا در نهایت قرار است عزل رئیس سابق فدراسیون در دستور کار باشد؟

– از دستور جلسه اطلاعی ندارم! همان چیزی است که قبلاً اعلام کردند. اینکه تغییر کرده است یا نه را هیات رئیسه و دبیر کل می‌داند!

* می‌توانید بگویید دستور جلسه قبلی مجمع چه بوده است؟

– در ذهنم نیست! در هر صورت مورد خاصی ندارم که عنوان کنم. الان هم پشت فرمان اتومبیل هستم و نمی‌توانم فکر کنم!

درباره عزل هیات رئیسه نظری ندارم/ کمیته انتقالی سر کار نمی‌آید
مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال در سال ۱۳۹۹

* به عنوان یکی از اعضای مجمع؛ آیا عزل بعضی از اعضای هیات رئیسه را در برنامه دارید؟

– به هر حال در یک خانواده مسئولانی که خدمت می‌کنند ممکن است مورد نقد قرار بگیرند. ایرادی ندارد ولی درباره حذف اعضای هیات رئیسه نمی‌توانم نظر خاصی بدهم.

* مجمع فدراسیون دو روز دیگر برگزار می‌شود. معمولاً اعضای مجمع قبل از جلسه با هم مشورت می‌کنند و با یکدیگر در ارتباط هستند. آیا شما صحبتی با دیگر اعضا برای بررسی جلسه سه شنبه داشته‌اید؟

– خیر من با هیچ یکی از اعضای مجمع گفتگو نکرده‌ام.

* گفته می‌شود در صورتی که اعضای هیات رئیسه از کار برکنار بشوند، کمیته انتقالی سر کار می‌آید. آیا چنین چیزی درست است؟

– در بند ۹ ماده ۳۳ اساسنامه آمده است که اگر بیش از ۵۰ درصد از اعضای هیات رئیسه برکنار بشوند و یا به هر دلیلی کنار بروند، دبیر کل فدراسیون وظیفه دارد انتخابات را برگزار کند. طبق اساسنامه نباید کمیته انتقالی سر کار بیاید. البته اگر به اساسنامه اعتقاد داشته باشند. در واقع دبیر کل تا ۷۰ روز فرصت دارد که زمینه را برای برگزاری انتخابات فراهم کند؛ حالا می‌خواهد ۱۰ روزه این کار را انجام بدهد یا بیشتر.

* در صورتی که عزیزی خادم از سوی مجمع به صورت کامل عزل بشود و حتی در صورتی که این اتفاق رخ ندهد، شرایط فدراسیون کمی پیچیده خواهد شد. ارزیابی شما چیست؟

– نمی دانم چه اتفاقی رخ خواهد داد. اصلاً نمی دانم چنین چیزی در برنامه هست یا نه!

* با محرومیت دو ساله عزیزی خادم از سوی کمیته اخلاق، آیا اصلاً او می‌تواند به مجمع وارد بشود؟

– محرومیت‌ها جلوی فعالیت را می‌گیرد. نمی دانم عزیزی خادم می‌آید یا نه ولی محرومیت ایجاد شده است. مثلاً وقتی می‌گویند طالقانی محروم است، از انجام تمام فعالیت‌ها محروم است. نمی دانم این درباره هیات رئیسه و رئیس هم صادق است یا نه.

* گفته می‌شود کمیته اخلاق وجاهت مجمع را ندارد.

– همین که وجاهت دارد یا نه را باید مسئولان قبل پاسخ بدهند. مسبب اینها هیات رئیسه قبل هستند. اگر قرار است تغییری انجام بشود باید انتخابات را برگزار می‌کردند. تا انتخابات برگزار نشده، نمی‌توان ارکان قضایی فدراسیون مثل کمیته اخلاق و استیناف را تعطیل کرد. اینها باید فعال باشند. می‌گویند وجاهت مجمع را ندارد ولی دارد. مقصر همین آقایان هستند که مجمع تشکیل ندادند و رای گیری نکردند.

* این وضعیت شرایط تیم ملی فوتبال را هم تحت تاثیر قرار داده است و بلاتکلیفی برای برگزاری بازی تدارکاتی به اوج رسیده است. این چالش را چطور می‌بینید؟

– این بحث نیاز به بررسی کارشناسان دارد. نظر کلی من هم مثل بقیه مردم است. اوضاع خوب نیست و نیاز به برنامه ریزی بهتر است.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *