امروز: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

برای علیرضا دبیر متاسفم/ با این ادبیات باید فاتحه ورزش را خواند

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد پولادگر یک روز پس از اتفاقاتی که در مجمع عمومی فدراسیون کشتی رخ داد گفت: نمی‌خواهم به این بحث ورود کنم، چون اخبار مجمع به اندازه کافی در رسانه‌ها بازتاب پیدا کرده، اما نمی‌توان بارفتار و حرف‌های خارج از عرف، ادعای مطالبه‌گری داشت. کاری به جایگاه اداری‌ام ندارم، اما واقعا متاسفم که یک رییس فدراسیون با چنین ادبیاتی با بزرگتر سنی خود حرف می‌زند و بعد مدعی شود که دنبال حق خود است. اگر چنین فرهنگ و ادبیاتی باب شود، باید فاتحه ورزش را خواند!

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای در ادامه گفت: در بحث تخصیص و توزیع بودجه فدراسیون های ورزشی، حساب دو دو تا چهار است. همه چیز شفاف و واضح است. ما یک بودجه مشخص ورزش قهرمانی داریم که باید به ۵۰ فدراسیون ورزشی تخصیص بدهیم. این نمی شود که به یک فدراسیون بیشترین بودجه را بدهیم و یک فدراسیون را اصلا نبینیم. اینکه سهم سایر فدراسیونها را برای فدراسیون خودمان بخواهیم اسمش مطالبه‌گری و حق طلبی نیست، بی عدالتی است.

پولادگر با تاکید بر اینکه کشتی ورزش ملی و مدال آور کشور ماست، گفت: اصلا بخاطر همین ویژگی بیشترین بودجه به این فدراسیون اختصاص یافته است. چه کسی می‌تواند منکر افتخارآفرینی جامعه کشتی شود، اما مگر رشته‌های دیگر فعالیتی ندارند، مدالی کسب نمی کنند؟ تیراندازی در حال حاضر یکی از رشته‌های مدال‌آور ورزش کشورمان است. این رشته برای اولین بار در المپیک توکیو همانند کشتی به یک طلا دست یافت و در سالهای اخیر حضور موفقی در مسابقات قاره ای و جهانی چه در بخش بانوان و چه بخش آقایان داشته؛ آیا می توان بودجه ای برای این فدراسیون در نظر نگرفت؟

وی ادامه داد: کاراته در اولین حضور المپیکی اش طلا گرفت و سه دوره متوالی قهرمان جهان شده، موفقیتی که کمتر کشوری موفق به انجام آن شده، رشته‌ای که یکی از پرجمعیت‌ترین رشته‌های ورزشی کشورمان است و در بازیهای آسیایی سهم زیادی از مدالهای کاروان ورزشی ایران را داشته، آیا بودجه‌اش باید ۱۰درصد کشتی باشد؟

وی افزود: والیبال که همین چند روز پیش توانست در لیگ جهانی تیم ملی امریکا که قدرت برتر والیبال جهان است و سه دوره قهرمان المپیک شده را سه بر صفر شکست دهد و دل ملت را شاد کند، با بودجه در نظر گرفته شده، حتی نمی‌توانست هزینه های همین مسابقات لیگ جهانی را پوشش دهد. مگر والیبال در ده پانزده سال اخیر کم افتخار کسب کرده است که نادیده گرفته شود؟

معاون وزیر ورزش ادامه داد: فدراسیون ناشنوایان که اردیبهشت ماه با ۱۴ طلا ۱۲ نقره و ۱۴ برنز تاریخ سازی کرد و برای اولین بار با این تعداد مدال در جایگاه سوم جدول رده بندی مدالها قرار گرفت باید بودجه صفر داشته باشد؟ روز گذشته تیم ملی شش نفره بانوان تکواندو در مسابقات قهرمانی آسیا در کره جنوبی به ۳ طلا ۲ نقره و یک برنز دست یافت که نتیجه درخورتوجه ای است.

وی ادامه داد: موفقیت های هندبال آقایان و بانوان ایران چه سالنی و چه ساحلی در ماههای اخیر زبانزد بوده است. هندبالیست ها برای اولین بار به مدال جهانی دست یافتند.
حرکت رو به رشد قایقرانی که با ۲۵ مدال رنگارنگ و قهرمانی آسیا همراه بود، قابل چشم پوشی نیست. درخشش قهرمانان سنگنوردی در یکسال گذشته و کسب نشان های طلا که برای اولین بدست آمد، اهمیت زیادی دارد اما متاسفانه کمتر به چشم آمد. نباید ورزش کشور را فقط در کشتی ببینیم و زیاده خواهی کنیم، این ظلم به سایر رشته‌هاست. شکی نیست که کشتی ورزش اول ایران است، اما همه ورزش نیست.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای در خصوص کمک ۲۸۵ میلیارد تومانی مجلس شورای اسلامی و نحوه توزیع آن گفت: دوستان در کمیسیون فرهنگی مجلس چون دغدغه ورزش را دارند، با نگاه ویژه شان این اعتبار را از تبصره ۱۴ برای ۲۷ فدراسیون ورزشی در نظر گرفتند که واقعا جای تقدیر دارد. در کنار این، وزارت ورزش و جوانان هم بودجه ای معادل ۲۷۰ میلیارد تومان برای بخش قهرمانی در نظر گرفته که مجموع این دو مبلغ، کل اعتبارات فدراسیون های ورزشی در سال ۱۴۰۱ است که بر اساس کار کارشناسی به فدراسیونها تخصیص پیدا می کند. اگر در تبصره ۱۴ بودجه ای که برای یک فدراسیون در نظر گرفته شده، متناسب با فعالیت و عملکردش نباشد، از محل اعتبارات ورزش قهرمانی و بر اساس تفاهم نامه مالی کمک خواهد شد. برای مثال برای فدراسیون بسکتبال از محل تبصره ۱۴ مبلغ ۵ میلیارد در نظر گرفته شده که در تفاهم نامه مالی برای جبران بخشی از هزینه هایشان به این فدراسیون کمک خواهد شد.

پولادگر در ادامه اظهار داشت: فدراسیون‌های اسکواش، اسکی، اسکیت، انجمن های ورزشی، بدنسازی، بدمینتون، بوکس، بولینگ بیلیارد، تیراندازی، چوگان، شطرنج، شمشیربازی، کبدی، کوهنوردی، گلف، اتومبیلرانی، بیماران خاص، ناشنوایان، سه گانه و نجات غریق ۲۰ فدراسیونی هستند که در تبصره ۱۴ هیچ بودجه ای برای آنها در نظر گرفته نشده که باید از اعتبارات ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان تامین شود. البته تفاوتی نمی کند که بودجه فدراسیون‌ها از کدام محل تامین می شود، چون منبع تزریق بودجه از یک سازمان است، مهم این است که همه فدراسیونها دیده شوند و تخصیص بودجه بر مبنای عدالت باشد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای در خاتمه حرفهایش گفت: خواهشم این است که فدراسیونها فقط به جیب دولت نگاه نکنند و از ظرفیتهای خود برای جذب کمک‌های مالی بهره بگیرند. والیبال می تواند الگوی خوبی باشد که از ظرفیت های رشته خود بنحو مطلوب استفاده می کند و نگاه چندانی به کمک های دولتی ندارد.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *