امروز: ۰۲ مرداد ۱۴۰۳

معلمان در تنگنای مشکلات از نقش انسان‌سازی غافل نشوند

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی موحدی روز جمعه در آیین فارغ‌التحصیلی دانش‌آموختگان دانشگاه فرهنگیان بوشهر اظهار کرد: تنها منطقی که دستگاه بزرگ آموزش و پرورش را پدید آورده انسان سازی است و معلمی می‌تواند در این امر موثر واقع شود که بر مبنای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مربی باشد وهمه معلمان، مدیران و معاونان در مدارس باید این نقش را داشته باشند.

وی با بیان اینکه ۱۲ سال از بهترین عمر فرزندان این مملکت برای انسان سازی در اختیار آموزش و پرورش است، افزود: معلمی در انسان سازی موفق است که محبوب دانش آموز باشد و چنین معلمی می تواند دانش آموز گریزان از درس را نیز مشتاق و علاقمند کند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر تاکید کرد: برای اینکه معلم موفق و محبوب باشد نخست باید از شان معلم پاسداری شود و نخستین کسی که باید این شان را حفظ کند خود وی و پس از آن آموزش و پرورش است که باید همه اسباب بزرگی و نیاز او را فراهم کند، علاوه بر این دستگاه‌های فرهنگی کشور نیز در حفاظت از کرامت معلم موثر هستند.

موحدی اذعان کرد: تا کنون برای ارتقای نقش، جایگاه و کرامت معلم در جامعه کم کار شده است که امیدواریم این وضعیت بهبود یابد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر به فارغ‌التحصیلان امسال دانشگاه فرهنگیان بوشهر توصیه کرد: شما معلمان جوان فاصله سنی کمتری با دانش آموزان دارید و می‌توانید عملکرد موثرتری داشته باشید؛ بنابراین باید به شیوه‌ای تدریس کنید تا برای بودن و خواستن شما در یک مدرسه رقابت و خواست والدین دانش آموزان باشد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر گفت: فارغ التحصیلی از علم و دانش برای یک معلم وجود ندارد چرا که او همواره در حال آموختن و فراگیری دانش برای افزودن بر اندوخته‌های علمی خود است تا بتواند به بهترین شکل نقش معلمی خود را ایفا کند.

دکتر رضا درویشی بیان کرد: امروز ۶۲۵ نفر از دانشجویان ورودی ۹۷ پردیس‌های بنت الهدی صدر و علامه طباطبایی بوشهر در مقطع کارشناسی دانش آموخته شدند وعرصه نوینی از زندگی خود را در جایگاه ارزشمند معلمی آغاز کردند.

وی افزود: این گروه از امروز به صورت عملی و اجرایی سکاندار دانش آموزان این مرز و بوم در نظام تعلیم و تربیت کشور در استان های نیمه جنوبی کشور می‌شوند.

درویشی اضافه کرد: دانش آموختگان نباید به تحصیل در این مقطع اکتفا و فراگیری دانش را در مقاطع بالاتر به طور جدی دنبال کنند و همواره در حال کسب ارتقای دانش خود باشند.

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر خطاب به دانش‌آموخته‌های ورودی ۹۷ این دانشگاه، توصیه کرد: در تدریس و کار نظم داشته و با مطالعه بسیار به دنبال افزودن بر دانش خود باشند، مسائل فرهنگی و پرورشی را در اولویت قرار داده و نسبت به مسائل روز و اجتماع آگاهی خود را بروز کنند چرا که معلم باید جامعه شناس و روانشناس باشد.

وی اضافه کرد:  معلمان باید فعال، پویا، خلاق و فکور باشند و کادر مدیریت مدرسه را نیز یاری کند.

درویشی تاکید کرد: معلم باید به روز بوده و هم در حوزه دانش تخصصی و هم در کسب مهارت های اجتماعی خود را تقویت کند تا اثربخشی، تاثیرگذاری و الگوپذیری دانش آموزان از وی بیشتر باشد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر افزود: امسال به دنبال آن هستیم که مهارت آموزی را برای دانشجومعلمان دانشگاه الزامی کنیم تا هر یک، ۲ مهارت را به شکل رسمی و با اخذ مدرک فنی کسب کند که به طور حتم این مهارت‌ها در زندگی شغلی و اجتماعی آنها کاربرد بسیار خواهد داشت.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *