امروز: ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

نقشه راه حوزه سلامت استان بوشهر در افق ۲۰ ساله تدوین شود

به گزارش ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری روز سه‌شنبه در نشست با اعضای هیئت‌رئیسه این دانشگاه، بیان کرد: با توجه به مرزی بودن، شرایط آب و هوایی حاکم بر استان و جغرافیای زیست‌بوم، لازم است برای ارتقای سطح سلامت در ۲ بخش پیشگیری و درمان استان نقشه راه و نگاه راهبردی وجود داشته باشد.

وی افزود: بیماری‌های بومی واگیر و غیر واگیر هر منطقه و شهرستان استان بوشهر شناسایی و نقشه آمایشی آن تدوین شود.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر ادامه داد: لازم است نقشه آمایشی نیازهای سخت‌افزاری‌های حوزه سلامت بر اساس جغرافیای استان بوشهر با افق ۱۴۲۰ طراحی و تدوین مشخص شود.

وی با بیان اینکه استان بوشهر باید به‌عنوان قطب تولید منابع انسانی فوق تخصص حوزه سلامت در کشور شناخته شود گفت: در حوزه‌های بهداشتی و درمانی ظرفیت‌های استان بوشهر فوق‌العاده است و باید ایجاد مجتمع‌های داروسازی با استفاده از مواد اولیه زیست‌بوم استان بوشهر در دستور کار قرار گیرد.

صفایی بوشهری ادامه داد: تیم جدید مدیریت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با دانش و تلاش جهادی  عملکردی حماسی داشته که با حفظ آیتم‌ها و استانداردهای مدیریتی همراه بوده است و تجهیزاتی که در مدت اندک مدیریت این تیم جوان به استان اضافه‌شده بی‌نظیر است.

نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر اظهار کرد: این استان پتانسیل این را دارد که به قطب توریسم سلامت کشور شود.

وی اذعان کرد: در زمان حاضر از ثروت و نعمت دریا در استان بوشهر استفاده بهینه نشده است در حالی است که در تمامی دنیا در جغرافیای کرانه، مجتمع‌های داروسازی مختص همان فضا و زیست‌بوم ساخته‌ می‌شود و باید  در این استان ساحلی نیز در حوزه کارآفرینی و تولید داروهای زیست‌بوم دریایی کار و برنامه‌ریزی صورت گیرد.

صفایی بوشهری تاکید کرد: فضا برای حضور بخش خصوصی کارآمد در حوزه سلامت فراهم شود.

بوشهر به بیمارستان ۵۰۰ تخت خواب نیاز دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در ای نشست گفت: ایجاد بیمارستان ۵۰۰ تختخوابی یکی نیازهای اصلی بهداشت و درمان استان بوشهر است.

دکتر حسن ملکی زاده یادآور شد: ۱۲ پروژه عمرانی را به ارزش ۱۴۱ میلیارد تومان در هفته دولت با کار جهادی افتتاح و به بهره‌برداری رسید و همچنین ۲۴ پروژه حوزه سلامت نیز عملیات اجرایی آن آغاز شده است که حدود ۵۰ درصد اعتبارات این پروژه‌ها نیز تأمین‌شده است.

وی افزود: اتمام بیمارستان برازجان و بیمارستان جایگزین فاطمه الزهرا (س) را به‌صورت ویژه در دستور کار قرار داده‌ایم و با توجه به سفر دکتر سید صولت مرتضوی معاون اجرایی رئیس‌جمهور به استان بوشهر و قول مساعدشان امیدواریم تا دو الی سه ماه آینده اسکلت بیمارستان جایگزین فاطمه الزهرا (س) به اتمام برسد.

ملکی زاده بیان کرد: برخی از پروژه‌های حوزه بهداشت و درمان استان بوشهر که سال‌های زیادی بر زمین‌مانده بود با دعوت از وزیر و معاونان او و پیگیری های صورت گرفته پایان یافت.

 وی با اشاره به اقدامات مذهبی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، گفت: در سال‌های گذشته یک موکب بهداشتی و درمانی در راهپیمایی عظیم اربعین در کشور عراق از استان بوشهر مستقر بوده که در سال جاری به ۶ موکب افزایش یافت و برخی از معاونان و روسای بیمارستان‌های دانشگاه در این موکب‌ها به زائران حسینی خدمت‌رسانی کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: همچنین چهار ناوگان آمبولانس با هشت تکنسین و دو دستگاه اتوبوس نیز در اختیار ستاد اربعین قرار دادیم.

ملکی زاده اظهار کرد: انتخاب و انتصاب مدیران انقلابی، جوان و ولایی در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر قرار دارد  و برخی از روسای شبکه‌های بهداشت و درمان و مدیران دانشگاه متولد دهه ۶۰ هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: استفاده از بانوان ولایی در پست‌های مدیریتی نیز در دستور کار قرار داده‌ایم و آن را  یکی از سندهای افتخار خود می‌دانیم.

پیوست سلامت صنایع به‌عنوان چالش جدی استان بوشهر است

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: پیوست سلامت صنایع به‌عنوان چالش جدی استان بوشهر مطرح  است.

دکتر قاسم برجوئی فرد افزود: ایجاد مراکز پایش سلامت مردم باید در دستور کار صنایع استان قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: پایش سلامت مردمی که در همسایگی صنایع قرار دارند وظیفه و تکلیف قانونی است که بر عهده دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نهاده شده است.

برجوئی فرد اذعان کرد: آلاینده‌ها یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های نظام سلامت و بهداشت در استان بوشهر است.

وی ادامه داد: نرخ باروری با توجه به اهمیت موضوع جوانی جمعیت باید بیشتر مدنظر مردم و مسئولان قرار گیرد.

برجوئی فرد بابیان اینکه موضوع جوانی جمعیت با تغییر باورها امکان‌پذیر است گفت: در زمان حاضر این موضوع  در حد گفتار باقی و مغفول مانده است.

وی تاکید کرد: نقشه راه حوزه سلامت در دستور کار تیم مدیریتی است و این چشم‌انداز تهیه و تدوین‌شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تغییر نگرش مردم و مسئولان در حوزه سلامت اهمیت زیادی دارد و باید همه برای تغییر نگرش و نهادینه کردن نظام پیشگیری و مراقبت در جامعه به دانشگاه علوم پزشکی کمک کنند.

 تکمیل تجهیزات پزشکی و جذب پزشکان فوق تخصص در دستور کار است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تکمیل تجهیزات پزشکی و جذب پزشکان فوق تخصص را برای تکمیل چرخه ارائه خدمات باکیفیت به مردم در دستور کار این دانشگاه قرار دارد.

دکتر احمد یزدان پناه در نشست با نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر و امام‌جمعه بوشهر اظهار داشت: در روزهای گذشته فوق تخصص عروق برای اولین بار در استان اضافه کرده‌ایم که مانع از اعزام خیلی از بیماران می‌شود.

وی افزود: جذب پزشک متخصص و فوق تخصص در رشته‌های مختلف در دستور کار ویژه معاونت درمان است چون وقتی نیروی انسانی متخصص کامل شد تجهیزات نیز فراهم خواهد شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در حال پیگیری رفع کمبود نیروی انسانی متخصص و تجهیزات درمانی که در شان مردم استان بوشهر باشد، هستیم.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *