امروز: ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

آخرین آمار زنان مبتلا به ایدز در ایران

حمیرا فلاحی در گفت وگو با مهر، با اشاره به آمار شیوع ایدز در کشور اظهار داشت: طبق آماری که امروز از سوی وزارت بهداشت منتشر شده است، تعداد زنان مبتلا به ایدز ۱۰.۲ درصد برآورد شده است.
فلاحی افزود: تا پایان سال ۹۱ تعداد کل مبتلایان به بیماری ایدز در کل کشور ۲۶ هزار و ۱۲۵ نفر بوده است که از این تعداد ۱۰.۲ درصد آنان زن هستند. این آمار مربوط به شش ماهه دوم سال ۹۱ است که از مهر تا پایان اسفند را در بر می گیرد.
کارشناس مسئول آموزش و اطلاع رسانی اداره ایدز وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: طبق آمار ثبت شده از ابتدای سال ۹۱ تا اول مهر، ۲۵ هزار و ۴۱ بیمار مبتلا به HIV در کشور به ثبت رسیده ‌اند که از این تعداد ۲۲ هزار و ۶۴۷ نفر را مردان تشکیل می ‌دهند.
وی افزود: با برآورد این آمار می ‌توان گفت در نیم سال اول سال ۹۱، ۹۰.۶ درصد مبتلایان به HIV را مردان و ۹.۴ درصد را زنان تشکیل می ‌دهند. همانطور که آمار زنان مبتلا به HIV نشان می دهد، تعداد زنان مبتلا به ایدز در کشور رو به افزایش است.
کارشناس مسئول آموزش و اطلاع رسانی اداره ایدز وزارت بهداشت با بیان اینکه انتقال HIV به روش ‌های مختلف رخ می ‌دهد، افزود: موج اول از طریق انتقال خون و فرآورده‌ های خونی، موج دوم با تزریق سرنگ و سوزن مشترک و موج سوم از طریق ارتباط جنسی محافظت نشده رخ داده که هم زنان و هم مردان را تهدید می ‌کند.
فلاحی تصریح کرد:‌ اکثر زنانی که ایدز دارند، از طریق تماس جنسی با همسرانشان به این بیماری مبتلا شده اند. در بحث انتقال از طریق تماس جنسی، زنان بیشترین مبتلایان را تشکیل می‌ دهند که معمولاً این زنان همسرشان به دلیل اعتیاد تزریقی یا تماس ‌های جنسی، HIV را به آنها منتقل کرده ‌اند.
وی با تأکید بر اینکه آمارها نشان می ‌دهد رده سنی مردان ۲۵ تا ۳۴ سال در کشور بیشترین گروه مبتلایان به HIV را تشکیل می ‌دهد، افزود: بعد از این رده، ۳۵ تا ۴۴ ساله ‌ها در بین مردان بیشترین گروه‌ مبتلا به HIV هستند.
فلاحی خاطرنشان کرد: به تمام زنانی که همسرانشان رفتارهای پرخطر دارند و سابقه اعتیاد به ویژه اعتیاد تزریقی و یا رابطه های جنسی متعدد دارند، توصیه می کنیم به مراکز مشاوره بیماری های رفتاری مراجعه کنند.
وی در پایان افزود: از تمام زنان خواهشمندیم در صورت احتمال بیماری همسرانشان در تهران با مراکز مشاوره تماس بگیرند و ضمن کسب اطلاع و آگاهی از این بیماری، در صورت لزوم جهت آزمایش های رایگان و محرمانه به این مراکز مراجعه کنند.
تلفن های مراکز مشاوره بیماری ایدز در تهران: ۶۶۵۹۳۰۳۰- ۶۶۰۳۸۹۲۰- ۶۶۵۸۱۵۱۷
گفتنی است در شهر های دیگر نیز افراد می توانند با سامانه ۱۱۸ تماس گرفته و شماره مرکز مشاوره ایدز در شهر خودشان را از آنها دریافت کنند. در هر شهر مراکز مشاوره ایدز آماده خدمت رسانی و مشاوره به افراد هستند.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *