امروز: ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

به بهانه وضعیت بهداشت گناوه – نظام دیروز ، نظام امروز (یادی از نظام امیری)

یاران سبز : این روزها وضعیت بهداشت ، امکانات بهداشتی ومتخصص و از این دست همه را نگران کرده است ، رفیقی می گفت ، همین که خانه رسیدم حالم دگرگون شد ، پدر که تنها فرزندش بودم دل نگرانم شد ،  راهی بیمارستان شدیم ، در مسیر هر دو ساکت و متفکر بودیم ، نزدیک بیمارستان که رسیدیم ، پدر گفت : حالا دکتر هست ، جواب دادم : اول شب حتما هست . پرستار که به بالینم آمد تازه دیدم پدر رنگش بیشتر پریده و وقتی دکتر رسید پدر رنگ به رخسارش نماند ، گفتند چند ساعتی بستری شود خوب است و همین که گفتند آمپول هم دارد ، پدر رو به من گفت : چکار کنیم ، این سئوال پدر لرزه بر اندامم انداخت ، گفتم :نمی دانم ، پدر گفت : مادرت داروی محلی دارد ، برویم خانه بهتر است ، قبراق سوار شدم ، هم پدر نفسی به راحتی کشید هم من

یادم آمد به نظام امیری و خدمات ش و دعاهای خیر و صد افسوسم از این وضعیت امروز

مرد کم حرف و آرام تجویز می کرد و چه خوب افاقه می نمود ، خانه اش آباد باد ، تعهد داشت و تعهد ، نظام امیری را قدیمی ها خوب می شناسند ، امروزی ها ، نظام امیری را بهتر بشناسید .

نظام-امیری

در طول تاریخ چهره هایی هستند که صادقانه برای دیگران دل می سوزانند و دل در گرو خدمت بی منت دارند و نام و یاد آنها بر دلها نقش می بندد .یکی از کسانی که در شهرستان گناوه و یکی دو نسل پیش از ما خاطره های ماندگاری از او دارند مرحوم نظام امیری است . او سالها در کنار منزل شخصی خود که در واقع مطب پزشکی او بود به طبابت مردم منطقه مشغول بود . نظام امیری با مدرک تحصیلی ابتدایی در سالهای نزدیک به ۱۳۱۰ به استخدام شرکت نفت در منطقه آغاجاری در می آید.
در ابتدای شروع به کار او در شرکت نفت تصادفی روی می دهد که مرحوم نظام امیری پیش از رسیدن مصدوم به مرکز درمانی زخم او را بخیه می کند و همین امر باعث می شود تا مسئول درمانگاه بهداری شرکت نفت در آغاجاری از او بخواهد تا به بهداری شرکت نفت منتقل شود .
هوشیاری مرحوم امیری و علاقمندی او به مطالعه به ویژه مطالعه در زمینه ی گیاهان دارویی از او یک فرد حاذق می سازد شخصی که تا آخرین روزهای عمرش محل رجوع مردم و بیماران منطقه بود.
حضور وی در درمانگاه شرکت نفت تجربه ی بسیار خوبی برای مرحوم نظام امیری بود وباعث شد که پس از مدتی مسئول اورژانس درمانگاه گردد. پس از چندی برای ۱۲ نفر از کارمندان بهداری که دیپلم داشتند آزمون ورود به دوره ی پزشکیاری در نظر گرفته شود . مسئول وقت شرکت نفت آغاجاری دستور می دهد که نظام امیری هم در این آزمون شرکت نماید . هرچند که امیری مدرک ششم ابتدایی بیشتر نداشت ولی در این آزمون در بین ۱۲ نیروی دیپلمه نفر سوم گردید که پس از موفقیت در این دوره مسئولیت بخشی از درمانگاه شرکت به وی محول گردید.
او در سال ۱۳۳۸ به گناوه منتقل گردید . شرکت نفت آن زمان در گناوه فعال بود و در محل فعلی گمرک تاسیسات شرکت نفت قرار داشت . مرحوم نظام امیری در آن سالها محل رجوع بیماران در منطقه گناوه و اطراف بود. بیماران با اعتمادی که به او داشتند برای معالجه به او مراجعه می کردند . از کشدن دندان گرفته تا عملهای ساده سرپایی را بدون داروی بیهوشی انجام می داد . وی از همان سال ۱۳۳۸ که در گناوه مستقر گردید قسمتی از منزل مسکونی خود را به مطب تبدیل نمود . بیشتر مداوای او با گیاهان دارویی بود .و اکثر گیاهان دارویی را خود تهیه می نمود و هیچ گونه مبلغی هم بابت ویزیت دریافت نمی کرد.

خیابان ها ، میدان ها ، کوچه ها ، چقد نامهایتان نام آشنا است ، چه کسی بر شما نام نهاد که نام فرزندان شهر را فراموش کرد ، امیدم روزی است که از چهار راه ناخدا حمزه بتازم و بنازم به خیابان سید باقرحسینی حقیقی و دست راست بپیچم به خیابان نظام امیری و در میدان گناوه آرام بگیرم

روحش شاد و یادش گرامی

پست های مرتبط

۰ نظر

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *