امروز: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

جامعه شورایی بزرگترین سرمایه مردمی کشور است

به گزارش ایرنا، پرویز سروری روز شنبه در نشست با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر افزود: نظام شورایی بعنوان یک ظرفیت قابل توجه و بزرگ در خدمت مردم هستند که نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور را سامان می دهند.

وی اظهار کرد: ظرفیت شوراها تاکنون مغفول واقع شده و از آن استفاده نشده و لازم است از این ظرفیت بیشتر استفاده شود که برنامه لازم در این زمینه تدوین شده است.

وی بیان کرد: سال گذشته از ۱۲۶ هزار عضو شورای اسلامی شهر و روستا، ۴۳۳ تخلف ثبت شد که نیم درصد جمعیت را  در بر می‌گیرد که ۷۰ درصد این تخلفات به سبب نداشتن آگاهی از فعالیت‌ها بوده است.

سروری گفت: هرچند این تخلف ها مربوط به نیم درصد از اعضای شوراها است اما این افراد از مردم رای می‌گیرند و وجود این میزان تخلف می تواند اعتماد عمومی و فرایند مردم پایه و مردم سالار را مخدوش کند.

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: برای ارتقای جایگاه شوراهای اسلامی شهرها و روستاها نظام آموزشی مناسب برای همه رده‌های شوراهای اسلامی تدوین شده است.

وی تصریح کرد: ارائه این برنامه آموزشی موجب کاهش سطح تخلفات شوراهای اسلامی می‌شود.

سروری با تاکید بر ضرورت وجود تعامل بین شوراها، دولت، مجلس و قوه قضائیه افزود: هدف هایی که قانون اساسی برای نظام شورایی تدوین کرده محقق نشده و ضعف‌هایی در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: براساس قانون بعد از دولت، شوراها می توانند به مجلس لایحه و طرح ارایه دهند اما این مساله بیشتر به صورت یک دلخوشی مطرح است.

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: با توجه به اشرافی که به مجلس شورای اسلامی دارم اینقدر مصوبه های مجلس درصف انتظار است که دیگر نوبت به مصوبه های شوراها نمی‌رسد.

وی افزود: براساس آخرین جمع بندی که شورای عالی استان‌ها با مجلس شورای اسلامی رسیده قرار شده است مصوبه های این شورا در یک دوره زمانی مشخص در دستور کار مجلس قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه با اشاره به اینکه مردم سالاری دینی در ایران اسلامی به معنای دقیق تجلی یافته است، گفت: شورای اسلامی شهر و روستا یک نعمت مهم به شمار می‌رود که باید برنامه‌ها و اهداف چهار ساله خود را طراحی و تدوین کند.

حجت الاسلام غلامعلی صفایی بوشهری افزود: از ظرفیت شوراهای اسلامی درست استفاده نشده این در حالی است که اگر از این  ظرفیت‌ها به‌صورت صحیح استفاده نشود به تهدید تبدیل می‌شود.

امام جمعه بوشهر، یکی از ظرفیت‌های مهم شوراهای شهر و روستا را پیشرفت و افزایش خدمات به مردم دانست و بیان کرد: باید مشکلات شوراهای در شهرها و روستاها آسیب‌شناسی تا زمینه رفع آن مشکلات فراهم شود.

صفایی بوشهری افزود: شوراهای اسلامی شهر و روستا باید نقش خود را در معیشت مردم و تولید ثروت جامعه افزایش دهند.

وی گفت: شوراهای اسلامی شهر و روستا با همکاری نهادهای دولتی برای مردم ایجاد اشتغال کنند که تحقق این مهم زمینه ارتقا نقش شوراها را فراهم می‌کند.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *