امروز: ۰۴ اسفند ۱۴۰۲

امامان جمعه شهرستانهای بوشهر:موفقیت اجرای طرح اقتصادی دولت نیازمند همراهی همگانی است

امام جمعه بوشهر گفت: قوه قضائیه با متخلفانی مانند قاچاقچیان، محتکران و دیگر افرادی که با دست زدن به چنین تخلفاتی فضای اقتصادی و بازار را ملتهب می‌کنند برخوردی شدید و عبرت آموز داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهر در جمع نمازگزاران بوشهری افزود: چنانکه رهبر معظم انقلاب نیز تاکید کرد، امروز دولت کارهای اقتصادی بزرگی در پیش دارد که نیازمند همکاری همگانی در راستای اجرا، نظارت و مدیریت است.

وی افزود: به دنبال مصوبه مجلس و تاکید مداوم رهبری و برای تغییر فضایی که از قاچاق، گرانی‌های غیر منطقی و کاهش قدرت خرید مردم ایجاد شده بود، دولت مردمی تصمیم به اجرای طرح “مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها” گرفت تا این یارانه مستقیم به مردم برسد.

صفایی بوشهری ادامه داد: امید است سرانجام این طرح به اقتدار اقتصادی کشور، افزایش قدرت خرید مردم و توانمندی اقشار ضعیف جامعه باشد و با کمک هم از این پیچ اقتصادی به سلامت عبور کنیم.

امام جمعه بوشهر اضافه کرد: برای تحقق این امر در زمان کنونی نخست نظارت و سپس قاطعیت در برخورد با متخلفان ضروری است.

صفایی بوشهری در ادامه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره ضرورت گنجاندن علوم نافع و حذف علوم غیر نافع از کتاب‌های درسی دانش‌آموزان، تاکید کرد: متصدیان امر هر چه زودتر برای تحقق این مهم اقدام کنند و کارشناسان استانی نیز برش استانی این موضوع را در خصوص آنچه در این کتاب‌ها درباره استان بوشهر بیان شده، تهیه کنند.

امام جمعه بوشهر گفت: محتوای کتاب‌های درسی باید حاوی مطالبی باشد که دانش‌آموزانی دارای مهارت، با دانش، مدیر، دارای قدرت مقاومت و عملیات جهادی و متقی تربیت کند.

وی افزود: علم نافع علمی است که در مرحله نخست معرفت و سپس توانمندی و کارآمدی را برای دانش‌آموز در زندگی شخصی و اجتماعی به همراه داشته باشد.

صفایی بوشهر با اشاره به سخنان رهبری در دیدار با رئیس جمهور سوریه، اظهارکرد: امروز توقع از جهان عرب، ورود به میدان عمل در برابر رژیم غاصب صهیونیستی است حال آنکه برخی از این کشورها در راستای عادی سازی روابط با این رژیم و تضعیف مجاهدان فلسطینی گام برداشته‌اند.

وی افزود: چنانکه رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تاکید کردند، سوریه در جنگی بین‌المللی پیروز شد و افزایش اعتبار جهانی این کشور برگرفته از اعتبار خط مقاومت و پایداری است.

امام جمعه بوشهر تاکید کرد: تنها راه پیروزی بر جبهه استکبار مقاومت و ایستادگی است.

کنگان

امام جمعه کنگان گفت: بی شک جراحی اقتصادی در کشور مسائل و مشکلات خاص خود را دارد که در صورت درایت و عالمانه عمل کردن می تواند برکات زیادی برای کشور بویژه قشر محروم جامعه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام محمود محمودی در اجتماع نمازگزاران این شهر با اشاره به آغاز اصلاح ساختار اقتصادی کشور توسط دولت افزود: تیم اقتصادی بدور از شتاب زدگی ، موانع شکوفایی اقتصادی را برطرف و زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی را فراهم نماید.

وی تاکید کرد: تیم اقتصادی دولت و مجلس شورای اسلامی بگونه ای برنامه ریزی کنند تا بدور از هرگونه شتابزدگی ، اصلاحات اقتصادی انجام و تمام تلاش خود را بکار گیرند تا کمترین فشار به مردم بویژه اقشار ضعیف جامعه وارد شود.

محمودی گفت: مقتضای انصاف این است که همه مردم حق یارانه کالاهای اساسی داشته باشند و در رسیدگی به اعتراضات طبق رسوم دولت های گذشته که رسیدگی آنچنانی نمی کردند عمل نکنند و از ظرفیت دستگاههای دیگر برای بررسی اعتراضات مردم در خصوص عدم تعلق یارانه به آنها استفاده کنند.

وی با تحسین اقدام شجاعانه دولت سیزدهم در سال نخست کاری خود برای جراحی اقتصادی اظهار امیدواری کرد: همانگونه که دولت در زمینه های مختلف موفق بوده امید می رود در این مورد نیز سربلند باشد.

امام جمعه کنگان در بخش دیگر به تلاش دشمنان داخلی و خارجی برای جوسازی و جریان سازی غیر واقعی و تحریک افکار عمومی اشاره و بیان کرد: ملت بزرگ ایران خود را صاحب انقلاب و فدایی نظام می دانند و پای انقلاب ایستاده اند.

محمودی ضمن درخواست از همه نخبگان انقلابی و گویندگان و نویسندگان و اصحاب رسانه برای اقناع افکار عمومی و جهاد تبیین در این زمینه ، تشدید نظارت بر بازار را یک اصل مهم و اجتناب ناپذیر در این شرایط دانست و افزود: دستگاه های اطلاعاتی ، امنیتی ، نظارتی ، قضایی ، تعزیرات حکومتی و دیگر دستگاه های مسئول وفق قانون با شدت و صلابت با محتکرین ، گران فروشان و کسانی که خون مردم را می مکند برخورد قاطع کنند.

وی در ادامه با تحلیلی بر بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع کارگران ، امنیت شغلی را یکی از دغدغه های ایشان در خصوص این جامعه خدوم دانست گفت: عینیت بخشیدن به شعار سال و منویات رهبر معظم انقلاب و حمایت از تولید داخلی مبتنی بر دانش روز ضروری است.

اهرم

امام جمعه اهرم گفت: تبیین و روشنگری در خصوص مساله یارانه که سالها در اختیار گروه‌ محدودی از تجار و واردکنندگان قرار می‌گرفت و از بابت همین تصمیم اشتباه مفاسدی ایجاد کرده بود ضروری است.

حجت الاسلام حبیب پهلوزاده در خطبه های نماز جمعه افزود:  مساله ای که در این روزها مردم شریف ایران اسلامی در جریان آن  قرار گرفته اند و لازم است نسبت به آن تبیین و روشنگری صورت بگیرد مساله یارانه ای است که سالها در اختیار گروه های محدودی از تجار و وارد کنندگانی قرار می گرفت که از بابت همین تصمیم اشتباه؛ مفاسدی ایجاد کرده بود که اشکال اول اینکه یارانه ای که از سال ۹۷ تا ۱۴۰۰ در این ۴ سال با ارز ۴۲۰۰ تومانی حدود ۹۰۰هزار میلیارد تومان در اختیار دلالان و مافیای واردکنندگان قرار  می گرفت.

وی اظهار کرد: اگر این طرح در ۴سال قبل انجام می شد هرماه ۴۰۰ هزار تومان در اختیار یک نفر قرار می گرفت مثلا یک خانواده ۴نفره در این ۴سال ۷۶میلیون تومان یارانه دریافت می کرد و با اجرا نشدن این طرح بخاطر فشارهای همین مافیای واردکننده و دلالان کالاهای اساسی این مبالغ  در جیب عده محدودی پولدار رفته و حالا می خواهند با اعتراض و سیاه نمایی این پولها را از جیب مردم خارج کنند و مانند ۴سال قبل سفره ۸۵ میلیون ایرانی را گروگان بگیرند. 

امام جمعه اهرم بیان کرد : شیوه قبلی توزیع یارانه ها باعث فساد و انحراف منابع بیت المال می شد.

وی گفت: در گدشته ارزی که به سختی برای واردکردن کالاهای اساسی تامین می شد در اختیار تعداد محدودی قرار می گرفت و به جای وارد کردن کالاهای اساسی؛ ماشین های گران قیمت و گوشی تلفن همراه و غذای حیوانات وارد می کردند.

وی با اشاره به ۱۸۳تن مرغ احتکار شده در تنگستان گفت: با این فسادها باید برخورد بشود. تا کی باید شاهد این رانت ها و فساد دلالها بود.

برازجان

امام جمعه برازجان گفت: در حال حاضر برای شکوفایی اقتصادی و رشد مطلوب موانع زیادی بر سر راه دولت وجود دارد که یارانه غیرهوشمند یا ارز ترجیحی یکی از آن معضلات بزرگ است.

حجت الاسلام حسن مصلح در خطبه های نماز جمعه افزود: یارانه ای که به جای آنکه در انتهای زنجیره مصرف یعنی در سر سفره های مردم توزیع شود درابتدای زنجیره یعنی واردکنندگان کالا قرار می گیرد تا آنجا که گاهی یارانه ۱۵ میلیون نفر به جیب یک نفر می رود.

وی اظهار کرد: دولت سیزدهم امروز آبروی خود را گذاشته تا بتواند جلو فساد، دلال بازی و قاچاق را بگیرد و منفعت آن را به خود مردم برگرداند.

مصلح افزود: براساس مصوبه مجلس دولت در بودجه ۱۴۰۱ حق ندارد حتی یک دلار به قیمت ۴۲۰۰  به فروش برساند و باید این یارانه صورت کالابرگ الکترونیکی به مردم پرداخت شود .

امام جمعخ برازجان اظهارداشت: دولت در طرح جدید اصلاح قیمت ها مبلغ اضافه شده کالاهای اساسی را به حساب خود مردم واریز می کند تا خود مردم تصمیم بگیرند چگونه خرید اقلام مصرفی مورد نیاز خود را مدیریت کنند در نتیجه اگر برخی کالاها افزایش قیمت داشته باشند ما به التفاوت این افزایش را دولت به حساب خود خانوارها پرداخت می کند.

وی گفت: اجرای این طرح نیاز به نظارت مستمر مسئولان و همکاری تک تک مردم دارد که در صورت اجرای صحیح و نظارت دقیق دست دلالها، قاچاقچیان و تولیدکننده های خارجی که باعث خروج سود یارانه مردم از ایران می شدند کوتاه شود.

مصلح افزود: دولت سیزدهم همه مشکلات این طرح اقتصادی را به جان خریده تا دست سودجویان را از سفره مردم کوتاه کند.

گناوه

 – امام جمعه موقت گناوه گفت: هدف دولت سیزدهم در اجرای برنامه اقتصادی اصلاح ارز ترجیحی ، تنها کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه و نه حمایت از دلالان و قاچاقچی‌ها است. 

حجت الاسلام علی عابدی در خطبه های نمازجمعه این هفته گناوه افزود: مهم ترین  برنامه و رخدادی این روزها در کشور توسط دولت سیزدهم  هدف گذاری برنامه های اقتصادی است و باید به فرموده رهبرمعظم انقلاب باید این دولت را حمایت و پشتیبانی کنیم.

وی اظهارداشت: همه مسئولان در این ارتباط باید جهادی وارد میدان شوند و مزایا و منافع اجرای برنامه های اقتصادی دولت را برای مردم به همراه علما، روحانیون و صاحبان فکر و اندیشه که دل در گرو انقلاب و نظام دارند، تبیین و بازگو کنند.

امام جمعه موقت گناوه بیان کرد:  درسال ۹۷ دولت وقت یک سری برنامه و راهکاری برای واردات کالاهای اساسی به شیوه ارز ترجیحی در اختیار واردکننده قرار می داد تا اقلام مورد نیاز به مردم با قیمت ارزان ارایه دهند اما دیدیم که سودش در جیب عده ای دلال و قاچاقچی در داخل و خارج کشور رسید.

وی ادامه داد: درحالیکه باید در شیوه ارز ترجیحی در دولت قبل منافع آن به مردم برسد،  بخش اول آن به دلالانی رسید که  اجناس را با قیمت آزاد و  گران در بازار عرضه کردند.

وی گفت: حتی از ارز ترجیحی صرف قاچاق در خارج کشور و تولیدکنندگان خارجی شد و شاهد حضور اقلام و اجناس ناشی از یارانه اختصاص یافته به ملت در بازاهای کشورهای همسایه هستیم.

عابدی خاطرنشان کرد: دکتر رئیسی با اجرایی شدن اصلاح سیاست های ارزی در پی آن است که یارانه ها به جیب مردم برسد و با تکلیف مجلس در پی تغییر ریل گذاری اقتصادی هستند.

وی بیان داشت: درطول چها رسال به گفته آمار چیزی بیش از  ۶۷ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای  اساسی پرداخت شده  است که اجناس ارزان به دست مردم برسد ، ولی گرانی و ریل گذاری اقتصادی هیچ تغییری نکرد.

امام جمعه موقت گناوه افزود:  پیامد منافع و مزایای   ۴  سال ارز ترجیحی در دولت قبل تنگ تر شدن زندگی و سفره مردم شد و  دولت سیزدهم  آمده که یک جراحی اقتصادی انجام دهد و باید  اعتماد کرد.

وی با اشاره به اینکه عده ای معاند به کار دولت سیزدهم خرده و عیب گرفتند ، گفت: این عده در داخل و معاندان خارجی ، دلسور ملت نیستند و درصدد تخریب دولت و نظام هستند.

عابدی ادامه داد: معاندان و دشمنان فهمیدند که تحریم‌ها اثرگذار نبوده و  توان برای مقابله نظامی با ایران را ندارند و دنبال آشوب هستند.

وی گفت: باتوجه به اینکه معاندان و دشمنان در این برهه به بهانه های واهی به دنبال تجمعات که تنها مسیر باقی مانده برای آنها است ، از  انقلابیون و دلسوزان انقلاب و ملت انتظار داریم به فرمان رهبرمعظم انقلاب ، دولت را کمک کنیم .

امام جمعه موقت گناوه با تاکید بر اینکه باید به دولت اعتماد کرد، افزود:  در ۹ ماهی که دولت سیزدهم روی کار آمده کارهای بزرگی انجام داده است که  متوقف شدن استقراض از بانک مرکزی، روند تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگران ، چاپ پول بدون پشتوانه و همچنین پرداخت بدهی های دولت قبل ، واکسیناسیون عمومی کرونا ، دور زدن تحریم ها و بازپس گیری  منابع ایران از خارج ، بهبود اوضاع بورس و صدها اقدام دیگر از عملکرد دولت انقلابی و جهادی آیت الله رئیسی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: همانگونه که  در عرصه های نظامی فرهنگی و سیاسی دشمن را شکست دادیم در جنگ اقتصادی نیز به فضل الهی با رویکرد دولت کریمه دشمنان را عقب خواهیم زد.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *