امروز: ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

لغو بازی‌های آسیایی به خاطر مسائل سیاسی؟ بی اطلاعم!

به گزارش خبرنگار مهر، محمد تابع در نشست خبری که امروز سه شنبه در محل کمیته ملی پارالمپیک برگزار شد در مورد تعویق احتمالی بازی‌های پاراآسیایی، سیاست کمیته در این زمینه و دیگر موضوعات مرتبط با ورزش پارالمپیک توضیحاتی داد.

تابع گفت: هنوز در مورد تعویق بازی‌های پاراآسیایی اطلاع رسانی رسمی انجام نشده است اما با توجه به لغو بازی‌های آسیایی احتمال لغو این بازی‌ها هم خیلی زیاد است. امیدواریم زودتر اطلاع رسانی رسمی صورت بگیرد چون باید ادامه برنامه‌ها را بر اساس آن پیگیری کنیم.

دبیر کل کمیته در پاسخ به این سئوال که «آیا این کمیته از لغو بازی‌های پاراآسیایی با توجه به خیلی از حواشی و اتفاقات اخیر استقبال می‌کند یا نه؟» تصریح کرد: یکسری فدراسیون‌ها به خاطر انتخاباتشان دچار تغییر می‌شوند، قاعدتاً این تغییرات نباید روی آمادگی ورزشکاران تاثیر بگذارد اما با توجه به کلاس بندی در مورد برخی ورزشکاران و موقعیت آنها تغییراتی اعمال شده که طبیعی است.

وی تاکید کرد: احتمال لغو بازی‌های پاراآسیایی زیاد است اما نباید از مسیر آماده سازی خارج شویم به خصوص که دو سال بعد بازی‌های پارالمپیک را داریم و در این مدت هم رقابت‌های کسب سهمیه برای آن را داریم. همچنین طرح‌هایی داریم که اجرای آنها به بهبود وضعیت تیم‌ها و رشته‌ها کمک می‌کند مثلاً اینکه در مورد تیم ملی والیبال نشسته تشکیل تیم «ب» را در برنامه داریم.

تابع افزود: از تعویق بازی‌های پاراآسیایی به عنوان یک فرصت برای رسیدگی بهتر به شرایط اردوها و تیم‌ها استفاده خواهیم کرد. این تعویق به منزله تهدید برای ما نیست.

وی در مورد روح الله رستمی و اعلام کناره گیری او از تیم ملی پاراوزنه برداری گفت: حتماً طی نشست‌هایی پیگیر موضوع خواهیم بود. بعضاً بر اساس شرایط تصمیماتی گرفته می‌شود اما موضوعات را پیگیری می‌کنیم.

دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک در مورد تغییر اعضای کادر فنی برخی تیم‌ها و اینکه آیا طبق آیین نامه بوده است یا نه؟ نیز خاطرنشان کرد: آیین‌نامه، مصوبه داخلی ما نیست، بلکه نماینده فدراسیون‌ها در زمان تصویب آنها حضور داشتند. ما جلساتی داشتیم و موارد مختلف بررسی و ابلاغ شد. این آیین‌نامه برای چند سال قبل است. قاعده انتخاب مربی از همان مبدأ که فدراسیون‌ها هستند، برای آیین‌نامه بازی‌های پاراآسیایی و پارالمپیک هستند.

وی یادآور شد: اگر موارد مورد نظر همخوانی داشته باشد، مشکلی نیست و اگر نباشد، بررسی و بحث می‌شود. موضوع سرمربیگری پاراتکواندو هم در حال بررسی است تا اگر مطابقت نداشته باشد و اگر نیاز باشد، تغییرات انجام بشود. وقتی تغییر در ریاست می‌شود، باید منتظر تغییرات در داخل هم باشیم. اینکه ورزشکاران با این مقابله می‌کنند، در آیین‌نامه هست که ورزشکاران مربی را انتخاب نمی‌کنند.

تابع با بیان اینکه از موضوعات سیاسی مرتبط با لغو میزبانی چین کاملاً بی اطلاع است، گفت: از سال گذشته برنامه‌های خود را برای این بازی‌ها آغاز کردیم و برای ماه‌های آینده هم اعزام‌های زیادی در رشته‌های مختلف خواهیم داشت، منتظر اعلام زمان جدید بازی‌ها هستیم، امیدواریم بازی‌ها حتی با تاخیر برگزار شود اما اگر هم چنین نشود خللی در روند آماده سازی تیم‌ها و ورزشکارانمان ایجاد نخواهد شد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در رابطه با عدم پیش بینی کمیته ملی پارالمپیک از وضعیت کاروان ایران در هانگژو و مدال آوری ورزشکاران، گفت: پیش بینی داشتیم اما به خاطر اینکه حضور برخی ورزشکاران منوط به کسب سهمیه است، اطلاع رسانی دقیق انجام ندادیم. وگرنه در مورد تعداد طلا، نقره و برنز احتمالی ارزیابی اولیه داشتیم، همچنین تغییراتی که از سری میزبان در مورد رشته‌ها و ماده‌ها و اوزان آنها در حال انجام بود هم در عدم اعلام پیش بینی بی تاثیر نبود. البته کلاس بندی ورزشکاران و لزوم به روز رسانی آنها هم عامل دیگر بود.

تابع افزود: آمادگی کمیته در حدی است که حتی لباس رژه ورزشکاران برای مراسم افتتاحیه هم خریداری شده است اما در مورد عملکرد کاروان و پیش بینی مدال معذوراتی داشتیم که اشاره شد.

دبیر کمیته ملی پارالمپیک در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر که در مورد بودجه این کمیته مطرح شد و اینکه «تکلیف بودجه مصوب امسال که ویژه بازی‌های پاراآسیایی بود چه می‌شود؟» تاکید کرد: بودجه اختصاص داده شده بازی‌های پاراآسیایی را شامل می‌شد، اگر هم بازی‌ها برگزار نشود باید برای ادامه روند آماده سازی باید هزینه شود، حتی با توجه با هزینه‌ها، پرداختی‌ها و…. امیدواریم این بودجه مصوب پاسخگو باشد.

تابع با بیان اینکه اول خردادماه مراسمی برای نکوداشت بتول مشرف جوادی برگزار می‌شود، گفت: وی معلم، استاد و پیشکسوت ورزش پارالمپیک است که تاثیر زیادی در رونق ورزش پارالمپیک داشته است.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *