امروز: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

حمله اصفهانیان به نماینده مجلس/ برای دادگاه تعیین تکلیف نکن!

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از آنکه دادگاه عالی ورزش فدراسیون فوتبال ایران را در پرونده «مارک ویلموتس» سرمربی سابق تیم ملی به پرداخت ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو غرامت محکوم کرد، مهدی تاج رئیس سابق فدراسیون در اظهاراتی به دفاع از عملکرد خود در این ماجرا پرداخت.

صحبت‌های تاج اما نه تنها باعث اقناع رسانه‌ها و کارشناسان نشد بلکه ابهامات و پنهان کاری‌های فدراسیون فوتبال را هم بیش از پیش روشن کرد. این موضوع انتقاد احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس را در پی داشت که مدعی شد غرامت پرونده ویلموتس را باید اعضای هیات رئیسه پرداخت کنند.

همچنین حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان شب گذشته از پرونده سرمربی سابق تیم ملی به عنوان «سونامی ویلموتس» نام برد و گفت: «چیزی که در گزارش دیدیم مثل قله کوه یخ است که از آب بیرون زده است. در جلسات خودمان اسمش را سونامی ویلموتس گذاشتم.»

این اظهارنظرها باعث شد تا سراغ فریدون اصفهانیان یکی از اعضای سابق هیات رئیسه فدراسیون فوتبال برویم که در جریان انتخاب و برکناری ویلموتس قرار داشته است. اصفهانیان با انتقاد شدید از قاضی زاده، می‌گوید این نماینده مجلس بهتر است پیگیر مسئله حق پخش باشد و خودش را با پرونده ویلموتس «مطرح» کند.

اصفهانیان همچنین به اظهارات اخیر وزیر ورزش واکنش نشان داد و تاکید کرد که دلیلی ندارد اعضای هیات رئیسه به دادگاه بروند! وی همچنین از شایعه توقیف اموال خارج از کشور اعضای سابق فدراسیون به خاطر این پرونده اظهار بی اطلاعی کرد.

مشروح گفتگوی این عضو سابق هیات رئیسه با خبرنگار مهر در ادامه می‌آید:

* خبرگزاری مهر – می‌خواهم بحثم را با انتخابات فدراسیون فوتبال شروع کنم که مهدی تاج هم برای ریاست آن کاندیدا شده است. فکر می‌کنید این انتخابات به کجا برسد؛ آن‌هم بعد از آنکه رای پرونده ویلموتس صادر شد؟

– فریدون اصفهانیان: بعضی مواقع مشکلاتی را برای بعضی از کاندیداهای ریاست فدراسیون فوتبال ایجاد می‌کنند بخصوص مهدی تاج. او خودش جریان پرونده ویلموتس را کاملاً توضیح داد. وقتی کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی بود، پول او مستقیم از طریق فیفا پرداخت می‌شد اما وقتی تحریم‌ها تشدید شد، آمریکا اجازه نداد این اتفاق برای ویلموتس تکرار بشود. تاج به خاطر تحریم‌ها نتوانست پول بدهد.

طبق اظهارات حقوقدان‌ها خود قرارداد هیچ مشکلی نداشت. تنها فوتبال است که بعضی از آقایان آن را در بوق و کرنا می‌کنند. اسلامیان گفت که صدها میلیارد تومان در رابطه با تحریم ضرر دیده شده و مشکلات عدیده ای برای کشور ایجاد شد. اینها را رها کرده‌اند و فقط دنبال این هستند.

حمله اصفهانیان به نماینده مجلس/ برای دادگاه تعیین تکلیف نکن!
دیدار ویلموتس با فرهاد مجیدی در ورزشگاه آزادی

* یکی از منتقدان اصلی فدراسیون فوتبال و قرارداد ویلموتس، قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس است.

– قاضی زاده به عنوان نماینده مردم! تو دنبال حق پخش فوتبال باش که چند سال است در مجلس پیگیرش هستند. او چسبیده به این -پرونده ویلموتس- و به چیزهای دیگر کاری ندارد و می‌خواهد خودش را مطرح کند. او می‌گوید ما باید برویم دادگاه. در کشور ما هم دادگاه، هم پاسگاه و هم دادسرا وجود دارد. مگر آنها خودشان نمی‌دانند که باید چه کار کنند؟ تو برای آنها تعیین تکلیف می‌کنی؟ خودشان هستند. اگر مشکلی باشد، خودشان ورود می‌کنند. خودشان مسئولیت دارند و نیازی نیست شما هر دفعه در این فضا و آن فضا، در این برنامه و آن برنامه در این چند سال چیزی بگویی. گفتی و تمام شد. خودشان می‌دانند چه کار کنند. مگر خودشان نمی‌دانند مشکلی هست؟ نیازی نیست دیگران تکرار کنند.

* قاضی زاده هاشمی حتی اعلام کرده است مقصران قرارداد ویلموتس جریمه را از جیب خود پرداخت کنند. آیا موافق این ایده هستید؟

– (‬ می خندد) اینجا قانون و مقررات هست. همه چیز طبق ضوابط انجام می‌شود. او چه کاره است که این را می‌گوید؟ مگر قاضی است؟ ان شاءالله هتک حرمت نشود. الکی به کسی گیر ندهند. باید واقعیت به مردم گفته شود. اگر تیم ملی ما با ویلموتس نتیجه می‌گرفت آقای قاضی زاده حرفی می‌زد و می‌گفت قرارداد چه شده است و چه نشده است؟ اگر ویلموتس ادامه می‌داد و پولش به موقع پرداخت می‌شد این اتفاقات رخ نمی‌داد.

* شما می‌گویید به خاطر تحریم‌ها نتوانستیم پول ویلموتس را بدهیم اما الان که رای نهایی صادر شده، گفته می‌شود تا زمانی که تحریم‌ها هست می‌توانیم پول این مربی را ندهیم. بالاخره مشکل تحریم‌ها بود یا نبود؟

– نمی دانم چه کسی چنین چیزی می‌گوید؟

* مهدی تاج در مصاحبه خود گفته بود تا وقتی تحریم‌ها هست می‌توانیم پول ویلموتس را ندهیم و از منابع مالی ایران در فیفا برداشت بشود.

– (با تردید) آن موقع در اعتراض بودیم و پول نمی‌دادند. الان این حکم قطعی صادر شده است و این اتفاق باید رخ بدهد.

حمله اصفهانیان به نماینده مجلس/ برای دادگاه تعیین تکلیف نکن!
فریدون اصفهانیان

* حمید سجادی وزیر ورزش هم شب گذشته از تعبیر سونامی ویلموتس نام برد و گفت که فاجعه این قرارداد زیاد است. چه صحبتی در رابطه با این اظهارنظر وزیر دارید؟

– وزیر ورزش هم احترام و جایگاه خاص خودش را دارد ولی باید در راستای کمک به حل مشکل باشد. وزیر قبلی هم یک کارهایی کرده است در رابطه با این مسائل. باید کمک کنند حل بشود چون دودش به چشم فوتبال ما می‌رود. الان در تیم ملی دودستگی است، تیم امید این مشکلات را دارد، سفرهایی که باید انجام بشود. دنبال این مسائل باشند تیم ملی ضربه نخورد. ان شاءالله به سمت وحدت حرکت بشود و تصمیم بگیرند دسته جمعی کاری کنند که مشکلات حل بشود.

* قبول دارید تعبیر سونامی برای پرداخت ۵ میلیون یورو در ازای ۵ ماه کار ویلموتس چندان بیراه هم نیست؟

– نه بابا. اولاً که ۵ میلیون نیست. تازه می‌گویند ۲ میلیون یورو قبلاً داده‌اند. اگر آن هم از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو کسر بشود، می‌ماند ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو!

* پرداخت ۲ میلیون جداگانه صورت گرفته است و ارتباطی به این ۳ میلیون ندارد. یعنی ما مجموعاً ۵ میلیون یورو پرداختی خواهیم داشت.

برایم مشخص نیست که از آن کسر می‌شود یا نه. (با تردید) اگر در نظر گرفتند.. دقیق برایم مشخص نیست. باید آقای تاج در این رابطه صحبت کند که آن ۲ میلیون یورو جدا است یا با هم حساب می‌شود!

* شنیده‌ام در ارتباط با این پرونده ویلموتس، اموال خارج از کشور بعضی از مسئولان فدراسیون فوتبال توقیف شده است. این خبر صحت دارد؟

– نه، نمی دانم. در جریان این مسائل نیستم.

* آیا شما برای این پرونده تاکنون به دادگاه رفته‌اید یا برای ادای توضیحات به دادگاه احضار شده‌اید؟

– برای دادگاه چیزی به ما نگفتند. قرار نیست برویم دادگاه. چرا برویم دادگاه؟ قرارداد بسته شده و نتوانستند پولش را به موقع بدهند. دولت می‌خواست پولش را بدهد؛ همین آقایان که الان حرف می‌زنند پولش را می‌دادند و بعداً از فیفا می‌گرفتند. انتظار نیست برویم دادگاه. قرارداد بسته شده و حقوقدان‌ها می‌گویند مشکلی نداشته است. این همه مشکل برای استقلال و پرسپولیس ایجاد شد، اینها برای چیست؟ پول بازیکن به موقع داده نشده و اعلام خسارت کرده است. باید پولش را می‌دادند. درست مثل مشکل فدراسیون فوتبال.

حمله اصفهانیان به نماینده مجلس/ برای دادگاه تعیین تکلیف نکن!
مهدی تاج در کنار ویلموتس در مراسم عقد قرارداد در تهران

* اما فدراسیون فوتبال در زمان مدیریت شما و مهدی تاج تاکید داشت که فقط سه ماه از حقوق ویلموتس به عنوان غرامت پرداخت می‌شود؛ الان ۳ میلیون یورو محکوم شده‌ایم.

– اینها را هم بررسی می‌کنند. حقوقدان‌هایی که این کارها را می‌کنند، می‌گویند مشکلی نبوده! حالا اینها می‌گویند مشکل داشته. ان شاءالله یک عده دیگر می آیند نظر می‌دهند.

* به عنوان سئوال پایانی؛ گفته می‌شود کمک داور ویدئویی تا نیم فصل مسابقات لیگ برتر وارد فوتبال ایران می‌شود. به عنوان رئیس سابق کمیته داوران چقدر به این امر خوشبین هستید؟

– تا وقتی که ما در کمیته داوران بودیم کلاسی را برگزار کردیم و آموزش گذاشتیم. اینکه بگوییم برای نیم فصل می‌رسد، آن‌کسی که می‌گوید باید تضمین کند. به نظرم باید تلاش کنند. علاوه بر آموزش داورها، استادیوم‌ها هم باید مجهز بشوند. صحبت کردن به این صورت راحت نیست. هنوز برای خرید «هد ست» داوران مشکل داریم. ان شاءالله رخ بدهد. ما از خدایمان است. ولی پروسه اش طولانی است و به راحتی نیست چون باید مدرس بیاید و کلاس ببینند و تایید شود و شرکت مورد تایید فیفا را انتخاب کنند.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *