امروز: ۰۸ اسفند ۱۴۰۲

وحدت کلمه و فرماندهی واحد عامل پیروزی ایرانیان در دفاع هشت ساله است

به گزارش خبرنگار ایرنا، سرتیپ دوم خلبان نعمت الله صدقی روز جمعه در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه با یادآوری عملیات کمان ۹۹ در یکم مهر ماه سال ۱۳۵۹ افزود: دفاع مقدس تاریخ درخشانی برای ملت ایران است.

وی اظهار کرد: دفاع مقدس افزایش دهنده جاذبه انقلاب اسلامی برای سایر ملت‌ها، اثبات نتیجه بخش بودن مقاومت و صبر انقلابی، جلوه کردن ملت ایران به عنوان ملتی قدرتمند و تصرف ناشدنی، زنده شدن احساس استقلال و هویت اسلامی و پذیرش آرمان‌های انقلاب اسلامی از سوی سایر ملت‌ها بود.

صدقی ادامه داد: رژیم بعث عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ به ایران حمله و تمام پایگاه‌های هوایی و اماکن نظامی کشور را بمباران کرد بعد از ظهر همان روز از پایگاه شهید یاسینی بوشهر چهار فروند هواپیما مجهز به بمب بلند شد و پاسخ دشمن را در کمتر از ۲ ساعت داد و این پاسخ سریع و دندان شکن نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در تاریخ نیروهای مسلح به ثبت رسیده است.

وی اظهار کرد: همچنین در روز یکم مهر سال ۱۳۵۹ بزرگترین عملیات نظامی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با عنوان عملیات کمان ۹۹ علیه رژیم بعث انجام شد.

صدقی افزود: در عملیات کمان۹۹، ۲۰۰ فروند هواپیمای جنگی ایرانی حضور داشتند، که ۱۴۰ فروند از آنها از مرز عبور کردند و هدف‌های نظامی، فرودگاه‌ها و آشیانه‌های نظامی متعلق به ارتش عراق از جمله پایگاه هوایی کرکوک، پایگاه هوایی رشید، پایگاه هوایی علی، پایگاه هوایی التقدم و پایگاه‌های هوایی و اهدافی در موصل،  حبانیه،  ناصریه، شعیبیه، کوت، بصره، ام قصر و المثنی و فرودگاه بین‌المللی بغداد را مورد هدف قرار دادند و ۶۰ فروند دیگر نیز کار پشتیبانی را در این عملیات هوایی، انجام می‌دادند.

وی ادامه داد: عملیات کمان ۹۹ به حدی گسترده بود که هیچ کدام از پایگاه‌های نیروهای هوایی عراق تا چهار ماه بعد از این عملیات قادر به انجام یک سورتی پرواز نبودند.

صدقی اظهار کرد: در این عملیات ۴۵ تا ۵۰ هزار کیلوگرم انواع مواد منفجره و بمب روی اماکن حساس نیروی بعث ریخته شد.

فرمانده پایگاه هوایی شهید یاسینی بوشهر گفت: اکنون با گذشت ۳۴ سال از آخرین روز دفاع مقدس، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی همچنان درآمادگی کامل به سر می‌برند و نمونه این آمادگی امنیت مطلوب و همه جانبه در خلیج فارس است.

وی افزود: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی امروز این اطمینان را به رهبرمعظم انقلاب و ملت ایران می‌دهند که تا آخرین قطره خون خود همچون دوران دفاع مقدس از آرمان‌های انقلاب دفاع و بر عهد و پیمان خود با رهبری پایدار هستند.

صدقی یادآور شد: امروز استان بوشهر با وجود حساسیت و موقعی استراتژیکی که دارد اما با حضور نیروی هوایی، دریایی و پدافند ارتش جمهوری اسلامی، سپاه، فراجا و بسیجیان به یک منطقه امن تبدیل شده است. 

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *