امروز: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

برتری خاتمی در نظرسنجی‌ها عجیب و معنادار است

برتری خاتمی در نظرسنجی‌ها عجیب و معنادار است

حسن رسولی با تاکید بر اینکه تقاضا برای آمدن خاتمی برای ورود به صحنه انتخابات ریاست جمهوری در حال افزایش است، اظهار کرد: تقاضا برای آمدن ایشان نه تنها در بین جامعه سیاسی و نخبگان کشور بلکه در لایه های درونی جامعه و حتی بخشی از چهره‌ها و نیروهای اصولگرای منتقد وضع موجود جدی است. معاون اسبق وزیر کشور ادامه داد: اینکه خاتمی نسبت به این انتظار وسیع و گسترده عمومی چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد و تا چه زمانی آن را اعلام کرد هنوز مشخص نیست. رسولی با بیان اینکه این روزها تمرکز خاتمی متوجه تحلیل وضعیت موجود کشور است، گفت: وی برای ورود به انتخابات در حال بررسی عوامل مختلف موثر در سطح اجتماعی و حکومتی است.

خاتمی برای ورود به انتخابات ملاحظات مردمی و حکومتی را مدنظر خواهد داشت

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه از یک طرف خاتمی مواجهه با مطالبات مطرح شده از سوی جامعه است، بیان کرد: به گواهی نظرسنجی هایی که توسط جریان رقیب اصلاحات توسط مجموعه اصولگرایان انجام شده است محبوبیت و پایگاههای رای خاتمی نسبت به کاندیداهای مطرح در سطح کشور بسیار بالاتر است. وی با اظهار اینکه این فاصله در نظرسنجی‌ها معنادار است، تاکید کرد: این مطالبات مسئولیتی جدی را متوجه آقای خاتمی کرده است. خاتمی از سوی دیگر به عنوان کسی که پیگیر جریان اصلاحات بصورتی معتدل است نیم نگاهی به شرایط کشور و مصالح نظام جمهوری اسلامی ایران دارد. وی با تاکید بر اینکه خاتمی با درکی روشن از اوضاع کنونی ایران و تهدیدات شگرفی که در سطح سیاسی، اجتنماعی و اقتصادی وجود دارد تصمیم گیری خواهد کرد، گفت: ایشان در تصمیم خود به هجمه هایی که متاسفانه بصورت یکپارچه در سطح بین المللی علیه ایران وارد می شود توجه خواهد کرد.

استاندار سابق خراسان با اذعان به اینکه موضع خاتمی در برابر مسائل کشور موضعی از جانب جریان اصلاح طلبی در درون نظام است، گفت: ایشان معتقد است ورودش به عرصه سیاسی نباید برای ساختار نظام مشکل ایجاد کند. وی با تاکید بر اینکه خاتمی قائل به این است که مواضع ایشان نباید برای نظام در سطح راهبردی و اداره کنندگان کشورمسئله ساز باشد، اظهار داشت: خاتمی برای تصمیم گیری خود انتظار عمومی و نیز اوضاع نابسامان کشور ناشی از عملکرد دولت را هم در حوزه نظری و هم در حوزه عملی مدنظر قرار خواهد داشت.
معاون اسبق وزیر کشور با اظهار اینکه جریان دولت در اداره کشور مرتکب خطاهای استراتژیک و فاحش شده است، بیان کرد: نتیجه این رفتارهای اشتباه ضررهای زیادی را متوجه منافع ملی کشور کرده است. وی با بیان اینکه خاتمی برای تصمیم گیری در این زمینه مشورت با شخصیت های برجسته کشور را مدنظر دارد، بیان کرد: تصمیم ایشان نسبت به تصمیم قبلی در روزهای پایانی اسفند تغییر کرده است. رسولی با اظهار اینکه پیش از این پاسخ قطعی خاتمی نیامدن به عرصه انتخابات بود، بیان کرد: پاسخ کنونی ایشان به دلایلی که عرض شد این است که برای آمدن “نه” نمی گویم.
وی معتقد است دیدگاه کنونی خاتمی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری اینگونه است: اگر آمدن من

جریان اصلاح‌طلبی در صورت نیامدن خاتمی دچار بی عملی نخواهد شد

باعث ایجاد آرامش در کشور و نیز شکل گیری امید به آینده به ویژه در بین جوانان شود، به آمدن “نه” نمی گویم. این فعال سیاسی اصلاح با تاکید بر اینکه این اظهارات خاتمی وجهی سلبی دارد، تاکید کرد: حضور خاتمی باعث تقویت زمینه های ملی و انقلابی کشور و نیز برون رفت از شرایط موجود خواهد شد. وی با اذعان به اینکه خاتمی در وجه اثباتی برای حضور در انتخابات به نتیجه نرسیده است، گفت: جریان اصلاحاتِ خاتمی محور که در درون نظام فعالیت می کند در صورت عدم حضور خاتمی نیز در انتخابات شرکت خواهد کرد.

رسولی با تاکید بر اینکه اصلاح طلبی در درون نظام به هیچ عنوان در مواجهه با پدیده انتخابات دچار بی عملی و عافیت طلبی نخواهد شد، تاکید کرد: در نهایت در برابر اصلاح‌طلبان دو گزینه برای حضور در انتخابات با خاتمی و یا بدون خاتمی وجود دارد. معاون اسبق وزیر کشورادامه داد: در صورت حضور خاتمی در فضای انتخاباتی کشور شور و هیجان ایجاد خواهد شد و حماسه سیاسی مورد نظر رهبر انقلاب ایجاد و زمینه جهت تغییر فضا و بهبود مدیریت کشور فراهم خواهد شد.
وی با اظهار اینکه خاتمی پیش از این در دیدار با هاشمی رفسنجانی از وی تقاضا کرده است که در انتخابات شرکت کند، بیان کرد: اگر هیچ کدام از این دو بزرگوار در انتخابات شرکت نکنند جریان اصلاحات دچار بی عملی نخواهد شد و با سازو کارهایی مشخص به سمت اجماع بر روی کاندیدایی واحد حرکت خواهد کرد. رسولی ادامه داد: چنانچه جریان اصلاحات با کاندیدای حداکثری وارد عرصه انتخابات نشود، با توجه به تنگی وقت، فقدان رسانه و سایر محدودیت‌ها بویژه محدویت هایی که متوجه بدنه ی رنج دیده اصلاح‌طلبان است، با شرایط دشواری مواجه خواهد بود.

عارف در هر مرحله ای که خاتمی یا هاشمی وارد شود از صحنه انتخابات خارج خواهد شد

معاون اسبق وزیر کشور با تاکید بر اینکه دشواری شرایط برای حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات آنان را دچار عافیت طلبی در مواجه با شرایط کشور نخواهد کرد، بیان کرد: اصلاح‌طلبان در صورت نیامدن خاتمی و هاشمی، بر روی یک کاندیدا اجماع خواهند کرد. وی با اظهار اینکه در حال حاضر چهار نفر در این زمینه مطرح هستند، بیان کرد: محمد رضا عارف، محسن مهرعلیزاده، اسحاق جهانگیری و نیز محمد شریعتمداری برای این منظور مورد توجه اصلاح‌طلبان هستند. استاندار سابق خراسان تصریح کرد: الیته عارف تاکید داشته است که در هر زمانی که خاتمی و هاشمی وارد عرصه انتخابات شوند وی به نفع آنان از جریان انتخابات خارج خواهد شد. دلیل این اقدام عارف مرتبط با فلسفه وجودی کاندیداتوری ایشان است و احتمالا سایر کاندیداهای یادشده به همین صورت عمل خواهند کرد.

اصلاح‌طلبان خطاهای فاحش سال ۸۴ و ۸۸ را تکرار نخواهند کرد

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه در صورت نیامدن خاتمی و هاشمی، اصلاح‌طلبان به سمت اجماع بر روی یکی از این افراد و یا افرادی که به این لیست اضافه شوند حرکت خواهند کرد، گفت: اصلاح‌طلبان خطای فاحش سالهای ۸۴ و ۸۸ را که در آن مواجهه با تکثر کاندیداها بودند، تکرار نخواهند کرد. وی ادامه داد: با توجه به اینکه جریان اصلاح طلبی یک جریان خردگرا و محاسبه گر است بعید است که یک اشتباه را برای سومین بار تکرار کند. رسولی تصریح کرد: در این شرایط اقدام اصلاح‌طلبان برای اجماع بر روی یک فرد نه یک اقدام انتخابی بلکه عملی اجتناب پذیر خواهد بود.

پست های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *